Uređenje interijera
Rijetko se griješi s industrijskim stilom
Osnovni elementi industrijskog stila nastali su iz praktičnih razloga – bilo je preskupo sakriti cigle i cijevi. Sve o odrednicama tog popularnog stila uređenja te kako i gdje je nastao, zna naša Sunčica Mastelić Ivić.
Osnovna pravila industrijskog stila
Jedan sasvim običan prostor, bez izričitog stila uređenja, Sunčica Mastelić Ivić pretvorila je u industrijski interijer vodeći se osnovnim pravilima tog stila.
“Prvo smo krenuli od vlastitog odijevanja koje nas je onda poslije inspiriralo i u smjeru ostalih dekorativnih elemenata. To znači da smo u tamnim, prigušenim tonovima koje voli industrijski stil, da imamo sirove tamne kože, da imamo rasvjetna tijela koja potječu iz te pogonske industrijske arhitekture 19. i početka 20. stoljeća”, govori Sunčica.
“Neki predmeti izgledaju kao da smo ih radili kod bravara ili sami, ostavili smo zidove koji nas podsjećaju na tamnu, golu, neobrađenu ciglu.”
Što ovaj stil čini posebnim?
Otvoreni prostor jedna je od glavnih tlocrtnih karakteristika industrijskog stila i zadržavaju se originalni arhitektonski detalji koji ovaj stil čine posebnim.
“Taj stil na neki duhovit način zapravo predstavlja urbanu motoriziranu sestru rustikalnog stila što znači da sve ono u čemu uživamo na selu, okruženi i utopljeni u interijer rustikalnog stila, takvu istu emociju možemo doživjeti u industrijskom stilu, ali u urbanoj sredini”, objašnjava Sunčica.
Muškarci preferiraju industrijski stil uređenja
Industrijski stil vrlo je popularan kod muškaraca koji vole pridonijeti interijeru nekim vlastitim uratkom.
“Kad govorimo o stambenim prostorima, moram reći da muškarci koji sami sebi uređuju stambeni prostor jako vole industrijski stil jer kako ima puno metala grube obrade i puno sirove kože, on ima u sebi dosta muških elemenata.”
Stil u kojem se rijeko griješi
Klijenti koji sami uređuju svoj stambeni prostor rijetko u tom stilu naprave grešku jer ga dobro razumiju, za razliku od nekih drugih stilova gdje se korisnik zna malo doći u sklizav teren.
Nastao je u Americi
Iako se njegova vrijednost uočava tek 2000-ih godina, industrijski stil nastao je kao odgovor na konkretne potrebe društva krajem 19. stoljeća.
“Početci industrijskog stila sežu unazad nekih 20-ak godina i pamtimo ga kao nešto što je nastalo u Americi u područjima centara velikih gradova, a priča započinje na taj način što su nekad, sa prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, u centrima gradova se nalazila skladišta i pogoni industrija.”
Nakon Drugog svjetskog rata industrijski pogoni sele se na periferiju i ostaju veliki prazni prostori koje prvo naseljavaju umjetnici te kreiraju svoj atelje i dom u jednom prostoru.
Osim toga što se umjetnici nalaze sa svojim ateljeima u tim prostorima, dolaze i drugi stanovnici gradova koji počinju uviđati da je tamo vrlo šarmantno i interesantno biti. Počinju se otvarati umjetničke galerije, otvaraju se mali bistroi, mali kafe prostori i dešava se jedna kritična masa, jedna vibracija tog prostora.
Naglasak na zidove i cijevi
Industrijski stil populariziran je arhitektonskom praksom ponovne uporabe starih zgrada naglašavajući strukturne elemente poput zidova ili cijevi.
“Od unutrašnje arhitekture skladišnih prostora podrazumijevamo postojeću rasvjetu koja je industrijska, to su zvonaste velike visilice. Također imamo neobrađene ili zaglađene betonske podove koji su služili za jednostavno pomicanje kolica u toku rada u nekom pogonu ili nekom skladištu.”
Ako vaš stan ima skrivene cijevi i cigle, industrijski stil uređenja može se postići korištenjem namještaja od drveta, željeza i čelika divljeg i nedovršenog dizajna.
Više o industrijskom stilu čitajte ovdje.
Prostorije
Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom
Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor
Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.
Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor.
“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.
Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom
“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.
Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.
Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar
Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora.
Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.
“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.
Zavjese šivane po mjeri
Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom.
“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.
Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.
Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu.
“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.
Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.
Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima.
Uređenje i opremanje
Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete
Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora
Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju.
Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane.
Peći na palete i peći na drva
“Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”, izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.
Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu
Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti.
“Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat.
Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.
Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju
Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti.
Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati.
“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.
Palete, brikete ili drvo…
U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama.
“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta.
A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju.
Grijanje na struju
Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada je potrebno brzo zagrijavanje.
“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.
Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života.