Uređenje interijera
Slika u okviru? Ili kuhinja? Oboje!
Male kuhinje mogu biti vrlo simpatične. No, kada sve stane u nešto više od dva četvorna metra i pri tome izgleda kao slika u okviru, onda je to umjetnost kuhinje koju morate vidjeti.
Mali prostor može se pametno iskoristiti
Kuhinja je jedna od onih prostorija u kojoj držimo najviše stvari, a gotovo uvijek imamo premalo mjesta. No dobrim planiranjem i pametnim uređenjem moguće je nadoknaditi nedostatak prostora. Upravo to je u ovoj kuhinji učinila arhitektica Gordana Đerić.

“S kuhinjom sam se baš namučio. Tražio sam jedno dvije, dvije i pol godine što napraviti s tim prostorom jer je manje od dva i pol kvadrata bilo predviđeno za samu kuhinju i ta nosiva greda je zadavala glavobolje u bilo kojem dućanu u koji sam zašao i onda sam naišao na arhitekticu Gordanu Đerić koja mi je pomogla da sve svoje ideje i želje ostvarim i provedem u realitet”, prisjeća se Fran Ljubas, student medicine.

Kuhinju je Fran zamislio kao sliku u okviru. Kako bi ostvario zamišljeno odlučio se za print na staklu kuhinjskih ormarića. Poseban štih čitavoj priči daje led rasvjeta u svim duginim bojama.
“To je možda njena najbolja osobina, ta svjetla i ovaj print koji sam izabrao daju neki karakter i dušu tome”, govori Fran.
Lijepa i funkcionalna kuhinja
Ova se mala kuhinja pokazala sjajnim primjerom prostora koji nadoknađuje nedostatak mjesta. Praktične ideje, mnoštvo skladišnog prostora u policama i ormarima te izvlačni ormarići pokazuju kako i minijaturna kuhinja može biti lijepa i funkcionalna.
Veliki ormari od poda do stropa idealno su rješenje za skladištenje. Ovako će u njih stati znatno više stvari neko u klasične ormariće. U slučaju ove kuhinje, posebno je zanimljiva polica s kliznim vratašcima.

“Budući da je tu ispred nosiva greda koju smo htjeli sakriti, da se taj nedostatak arhitektonski makne i ukloni, onda smo gledali da li da to budu roletne, da li da se to otvara na van, ali ustvari kako je malo prostora ništa drugo nije ni moglo ići nego baš to klizno”, objašnjava Fran.
Takvo korištenje zidnog prostora obavezno je želite li dobiti što je više moguće iskoristive površine za skladištenje, a u isto vrijeme i vizualno povećati kuhinju. Premda su mu predlagali veliki kuhinjski prostor koji bi zauzimao veći dio dnevnog boravka, Fran se ipak radije odlučio na opciju skučenijeg, a funkcionalnog prostora.

Glomazan namještaj nije opcija
“Prijašnji arhitekti i dućani su mi savjetovali da stavim veliki otok nasred dnevnog boravka, da ta kuhinja ustvari bude puno izbočenija na van, što se meni nije sviđalo zato jer mislim da ću malo vremena provoditi u toj kuhinji, a najviše u dnevnom boravku i sa društvom pa sam odabrao tu varijantu da mi oduzima što manje mog radnog prostora”, govori Fran.

Imati malu kuhinju u kojoj je sve na svom mjestu, gdje ništa ne nedostaje i sve nađete iz prve, moguće je i lakše nego što se čini. No važno je da zaboravite na glomazan namještaj. U ovom slučaju – manje je više, a imajući to na umu Fran je svoju kuhinju jednostavno oplemenio efektnim barskim stolicama od pluta.
Stolci od pluta
Plutene stolce je zapravo odabrao impulzivno. Bila je to impulzivna kupnja. Vidio ih je, poslao fotografiju Gordani koja se složila i odluka je brzo pala.

Alternativa blagovaonskom stolu u ovoj kuhinji je barski element koji može poslužiti kao mjesto za jelo, a budući da će biti svojevrstan produžetak kuhinjskog prostora, nudi i dodatan prostor za spremanje te tako pomaže pri uštedi prostora.
Živi sam i ako mu dođe neko društvo obično jedu “s nogu” pa nije imao potrebu za klasičnim stolom.
Učinkovito uređenje malog prostora znači da nijedan dio ne bi trebao ostati neiskorišten, a ova kuhinja dokaz je kako je to itekako izvedivo.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.