Povežimo se

Dekoracije i detalji

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

Stil za hrabre, umjetnički nastrojene ljude, koji se to ne boje pokazati

Sunčica Mastelić Ivić, dipl. ing. arh., ovoga nas tjedna vraća u lude sedamdesete. Želite li svoj stan urediti u stilu inspiriranom tim razdobljem, ovo su pravila kojih se treba držati. 

Sunčice, danas obrađujemo stil inspiriran 70. godinama i ovo je prostor koji si izabrala, zašto baš ovaj?

Poslije ću objasniti kako su nastale 70., što se u njima zbivalo i ako se hoćemo inspirirati 70-ima, onda sam otkrila da nam je ovo dobra baza zbog toga jer imamo s jakim uzorkom jako dekoriran zid.

I otuda smo počeli, imamo jednu vrlo neutralnu garnituru za sjedenje i zapravo neutralni pod i sad ćemo onda od toga vidjet šta 70. donose sa sobom i na koji način ćemo ih upotpuniti. Ali uglavnom, baza nam je bogato dekorirani zid, zato jer 70. godine nastaju u vrijeme kad se dešavao određeni otpor i to na svjetskoj razini, već možemo 68. godinu i doba studentskih nemira i pokreta među mladim ljudima pratiti kao uvod u 70. godine, bunt prema ratu, bunt prema tadašnjem tradicionalizmu društva se dešava u 70-tim godinama, nastaje hipi pokret koji je imao potpuno drugačije postavljene stvari glede dizajna i mode, s druge strane, u 70-im godinama prvi put na modnu scenu, na filmsku scenu dolazi afroamerička kultura. 

Paralelno s druge strane imamo 69. godinu i stupanje čovjeka na mjesec. Svemirski dizajn, korištenje plastike, najblaže rečeno je došlo do neslućenih granica, različiti aerodinamični predmeti u dizajnu svakodnevne upotrebe u jakim bojama, dolaze do izražaja. Dakle, sve ove stvari koje sam rekla su nam jedna dobra, vrlo jaka inspirativna baza kojom se danas bavimo, a to su 70. godine. 

Da bi ovaj prostor uredila u tom stilu, što tražimo, što nam je sve potrebno?

Fali nam puno toga. Ti znaš da volimo napraviti dosta detalja i da će svaki od tih detalja se referirati na te godine i kako mi ovdje imamo jedan dosta ogoljeni prostor, moramo se baviti podom, moramo formirati neki stolić, moramo staviti tepih, moramo se pozabaviti sa jastucima. Ova velika površina kutne garniture traži da je upotpunimo i vidjet ćemo šta će se dešavati na ovom regalu na kojem je postavljen televizor s lijeve i desne strane, dakle koje ćemo imati uporabne predmete koje nas podsjećaju na 70te godine. 

Kako odabrati bezvremenske komade namještaja? Arhitektica otkriva vrijedne trikove

Onda ćemo sada obići Lesninu i početi tražit te predmete koji nam nedostaju da bi ovaj prostor preuredili u potpunosti.

Razmišljam nešto, o nečemu što nam je baza na podu, a to je tepih od kravlje kože koji ima crni sjaj, zato jer imamo postojeću podnu oblogu tamnu i onda će ovo samo dati dodatnu teksturu.

To ti se u interijerima zove layering, kada u istoj skali boja radiš različite teksture, na taj način dobivaš dubinu, bogatstvo prostora, tako da mislim da će to biti dobar rezultat. 

Što još tražimo osim tepiha?

Osim tepiha nam nedostaje stolić, naravno moramo staviti i jastuke koji onda izražavaju sam bit dekoracije svega i održavaju nam 70. koje danas volimo, otići ćemo u zonu gdje ćemo izabrati rasvjetna tijela koja će nas podsjećati na taj dizajn u smislu oblih tvorevina, ali ćemo paziti da ne odskačemo od osnovne skale boja koju danas radimo. 

Moramo kafe stol odabrati, moramo odabrati fotelju. Za fotelju je uvijek dobro da je ona potpuno drugačija ali ćemo je povezati sa zidom i kod tonova primjerice, zelenih boja, uvijek treba gledati dali su to topli tonovi ili hladni tonovi, dakle ako imamo bazu koja je u toplim tonovima, onda na to mogu ići svijetlije boje, ali topla zelena. 

Naslonit ćemo se sa ovim dizajnom na 60-te godine, ona je vrlo jednostavna, ima dobru boju, ona je od pliša, a sedamdesete godine vole pliš, voljele su ga i u odjeći i vole ga u interior designu, tako da ovo je dobar izbor i mislim da će zabavno biti vidjeti kakav će efekt imati ova topla rubna zelena sa jako dekoriranim zidom kojeg imamo. 

Kakav stolić tražimo uz ovakvu fotelju?

Tepih ima sjaja, idemo sa sjajem i što se tiče stolića. 

Postavit ću još ovu svjetiljku koju uvijek volim stavljati u kombinaciji sa istom takvom, iz iste familije, zašto sam ih odabrala? Zato jer ovakvih predmeta možemo naći i u 70-tim godinama jer predstavljaju procvat predmeta koji se rade od pleksiglasa, koji ima malo zaobljenije ili neobičnije forme i zato jer se sa svojom bojom i teksturom dobro slaže sa ostatkom onoga što smo slagali. Dakle, imamo bazu koja je neutralna, koju smo zatamnili, dodali smo sjaja bilo na tepihu ili ponešto na jastucima i na završnim detaljima. 

Transformacija dnevnog boravka pomoću samo jednog komada namještaja

Mislim da ne odskačemo, da imamo od glavnih akcenata zid koji je jako dekoriran, pa onda se to djelomično prati preko dekora na jastucima i onda u smirenijem tonu zaokružujemo sa sjajnim i tamnim elementima vaza, boca za piće, nešto knjiga i slično. 

Ove stilove koje radimo, radimo ih na način da želimo pokazati da je svaki od tih različitih stilova i danas ravnopravan, ne možemo reći da je sada u trendu jedan stil, ostali nisu, to pogotovo vrijedi za rezidencijalne prostore, za ono što imate u svoja četiri zida. 

Ono što je važno za 70te godine je da su one za ljude koji su hrabri, koji su i umjetnički nastrojeni, koji se to ne boje pokazati i zapravo bi bila poruka, napravite to i ne morate se nikome dokazivati.

Dekoracije i detalji

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

Spoj tradicije i suvremenog dizajna unosi toplinu u svaki prostor

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

U vremenu masovne proizvodnje i globalnih brendova, sve je više onih koji traže jedinstvene, lokalno osmišljene proizvode s pričom. Među njima posebno mjesto zauzimaju stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom – spoj nasljeđa, dizajna i suvremene estetike.

Jedna od onih koja čuva tradiciju i prenosi je u svakodnevne domove je Ivana Hađina, koja je zajedno sa svojim ocem ponovno pokrenula izradu stolnjaka s motivima karakterističnim za hrvatsku kulturnu baštinu.

“Moj tata je bio profesor tkanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Kad je otišao u mirovinu, pomislio je da više nikad neće tkati. Ja sam tada radila nešto sasvim drugo, ali ideja o oživljavanju proizvodnje motiviranih tkanina došla je spontano,” ispričala je Ivana Hađina.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
Ivana Hađina, tkalja

Prvotna želja bila je proizvodnja tkanina po njezinom dizajnu u inozemstvu, no kvaliteta nije bila zadovoljavajuća. Rješenje su pronašli u Hrvatskoj – kupnjom starog stroja iz jedne zatvorene tvornice, kojeg su pažljivo obnovili kako bi ponovno mogli izrađivati tkanine u malim serijama.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom u suvremenim tonovima

Svaka kolekcija stolnjaka temelji se na geometrijskim i etno motivima. Inspiraciju crpe iz bogate hrvatske baštine – od tradicionalnih uzoraka i veza do elemenata iz regionalne tekstilne tradicije.

“Najpopularniji su motivi srčeka – to je prvi uzorak s kojim je moj tata započeo, a koji se i danas najviše traži. Crveno-bijela kombinacija postala je naš zaštitni znak,” istaknula je Hađina.

Za razliku od standardne ponude na tržištu, ovi su stolnjaci izrađeni u malim serijama. To omogućuje veću razinu personalizacije – od izbora boja do veličine i kompozicije uzoraka. Motivi se najprije skiciraju rukom, a zatim tehnički pripremaju za strojnu proizvodnju.

Dizajn koji se prilagođava suvremenim interijerima

Kako bi se stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom uklopili u današnje interijere, Ivana ih prilagođava suvremenim bojama i trendovima.

“Iako tradicija uglavnom poznaje crveno-bijele uzorke, klijenti danas traže i bijele stolnjake za Uskrs, pastelne tonove za proljeće i tople boje za jesen. Trudim se napraviti moderan pomak unutar tradicije,” kaže Ivana.

Ovi stolnjaci ne samo da prenose elemente kulturne baštine, već se i savršeno uklapaju u suvremeno uređene domove.

Oni nisu samo funkcionalan tekstilni dodatak, već i emotivan element interijera – topla poveznica s prošlošću u suvremenom ruhu.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Utjecaj mirisa na atmosferu doma: Kako odabrati idealne mirise za dom

Kako mirisi utječu na dom i raspoloženje?

mirisi za dom

Mirisi za dom nisu samo dekorativan dodatak – oni mogu potpuno promijeniti atmosferu prostora i utjecati na raspoloženje. Pravilno odabrani mirisi unose svježinu, toplinu ili opuštanje, a neki čak poboljšavaju koncentraciju i potiču pozitivne emocije.

Aromaterapeutkinja Vesna Genc objasnila nam je kako mirisi nisu samo estetski dodatak, već imaju dublji učinak na ljudsku percepciju.

“Osjet mirisa je vrlo bitan i važan za  nas kao ljude jer nam on zapravo govori o tome što je za nas opasno što je dobro, što nam se sviđa ili ne sviđa.

Kad stavljamo mirise u dom ili želimo da nam dom i lijepo miriše, često zaboravljamo da mirisi ne djeluju samo u smislu stvaranja atmosfere. Kad udahnete nekakav miris onda on prođe kroz naš olfaktorni sustav i dolazi do amigdale gdje se nalazi centar za sjećanje. Zato često uz pojedine mirise vezujemo neka sjećanja koja mogu biti lijepa ili manje lijepa”, rekla je aromaterapeutkinja Vesna Genc.

Kako odabrati odgovarajući miris za dom

Različiti mirisi stvaraju različite atmosfere, pa je važno odabrati one koji najbolje odgovaraju specifičnim prostorijama i željenom učinku.

“Citrusi su jedan fantastičan odabir. I vi doista u citrusima možete od toga da dobijete nešto što je zagrijavajuće i umirujuće, do toga da dobijete nešto što vas može, ajmo to tako reći, ohladiti i što vam može podići koncentraciju.”, kaže Vesna.

Citrusni mirisi:

  • Slatka naranča i mandarina – umiruju, relaksiraju i stvaraju osjećaj topline i vedrine
  • Limun, limeta i grejp – potiču budnost i poboljšavaju fokus
  • Bergamot – unosi senzualnu i elegantnu notu

Cvjetni mirisi:

  • Lavanda – umiruje i pomaže pri opuštanju
  • Geranij – dugotrajan miris koji podsjeća na ružu
  • Ylang-ylang – senzualan i zagrijavajući miris

Prednosti korištenja difuzora

Za ravnomjernu distribuciju mirisa u prostoru preporučuje se korištenje difuzora. Moderni uređaji rade na bazi vode i eteričnih ulja, a miris se raspršuje kroz hladnu paru. Osim što osiguravaju dugotrajan miris, mogu poslužiti i kao dekorativni element u interijeru.

Mirisi za dom – kako ih koristiti u prostorijama

U spavaću sobu ne bi trebalo stavljati nikakve mirise, jer bi mogli naručiti kvalitetu sna, eventualno ukoliko imate problema sa spavanjem staviti lavandu i mandarinu.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

Treba voditi računa i o kućnim ljubimcima. Mačke ne podnose mirise, psima možemo oštetiti osjet njuha, papige su jako osjetljive na te mirise. Uvijek kada govorimo o mirisima i o tome čim ćemo zamirisati naš dom, ako imate ukućane ili kućne ljubimce onda treba voditi računa da s tim nekakvim mirisima ne pretjeramo, zaključila je Genc.

Mirisi mogu značajno doprinijeti ugodnoj atmosferi u domu, ali njihov odabir i primjena zahtijevaju pažnju. Bilo da su citrusni ili cvjetni, pravilna kombinacija mirisa može poboljšati kvalitetu života u interijeru, stvarajući prostor ugodan za boravak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice