Povežimo se

Uređenje interijera

Što je novi neoklasicizam

Naša arhitektica Sunčica Mastelić Ivić pomogla nam je otkriti sve čari takozvanog novog neoklasicizma. Osim što nas je naučila o povijesti tog stila i njegovim glavnim značajkama, na trenutak smo osjetili čari života na dvoru.

Odakle potječe?

Neoklasicizam u dizajnu interijera moderna je interpretacija bogatog stila uređenja kraljevskih palača koji nikad ne izlazi iz mode. Za bolje razumijevanje njegovih značajki, treba znati odakle potječe.

“On svoje korijene vuče zapravo kroz čitavu povijest ljudskog roda. Možemo pričati o staroj Grčkoj, o Rimu, o renesansi koja se inspirirala svime što je bilo prije. Onda nakon toga govorimo o klasicizmu 18. stoljeća, o neo klasicizmu 19. stoljeća i kada nam se sva ta saznanja i dizajn pretopi u 20. stoljeće, i u suvremeno doba, onda razgovaramo o novom neoklasicizmu”, objašnjava Sunčica.

Kuhinja u neoklasicističkom stilu

Za podrobnije objašnjenje ovog stila, Sunčica je izabrala kuhinju koja bojom i detaljima može pripadati u neoklasicizam.

“U kuhinji uočavamo da ona po oblikovanju svojih prednjih stranica, ono što zovemo od milja fronti, ima okvire posebno stolarski obrađene. To je jedan od tipičnih elemenata tog novog neoklasicizma i svih njegovih prethodnica koja slijede istu vezu. To znači da su se u povijesti često plohe ispunjavale okvirima, bilo da se radi o stropu, o zidu ili o prednjim stranama namještaja.”

Način oblikovanja takvog namještaja i vrata je proizašao iz tehnologije koja se razvijala kroz povijest. Trebate imati jaki drveni, masivni okvir u koji se onda uklađuje dio koji je nešto tanji pa onda takav namještaj i vrata nazivamo uklađenim frontama, odnosno uklađenim vratima. 

“Materijali od kojih je napravljena, kada govorimo o prednjim stranama namještaja je medijapan, sa dubokim profilacijama koji daje lijepu igru svjetla i sjene i na taj način okviri kojima je formirana prednja strana namještaja nam daje dojam profilacija i okvira koji su tipični za neoklasicizam.”

S druge strane, leđa kuhinje, takozvani back splash i radna ploča, su od materijala koji podsjeća na prirodni, šareni mramor. Što više žila to bolje. Neoklasicizam preferira prirodni mramor i sve materijale koji na njega podsjećaju.

Stil koji voli sjajne elemente

Sunčica je u kuhinju dodala zlatne i srebrne starinske svijećnjake te kristalne detalje jer ovaj stil voli sjajne elemente. Prostor je ukrasila velikim staklenim vazama prepunim božura u nježnim nijansama kako bi se zadržala u bojama karakterističnima za ovaj stil uređenja.

“Ne bih mogla reći da je novi neoklasicizam vjeran određenom tonalitetu boja. Međutim, pregledamo li lijepe svjetske primjere, uočit ćemo da ipak prevladavaju svijetle boje, da imamo bijelu boju, svijetlo sivu boju, da od ostalih materijala volimo srebrne tonove, bilo da je ulašteno srebro odnosno krom ili da je brušeno. Također može mjed ili zlato biti u visokom sjaju, a može biti i brušeno.”

Što ovaj stil preferira?

Želite li svoj prostor urediti u ovom stilu, on voli baršunaste tkanine, brokat, obrađeno tamno drvo i bogate zavjese.

“Ako već uložimo u ovakvu kuhinju u novom neoklasicističkom stilu, onda bi bilo ispravno da i ostatak stana više ili manje bude uređen s takvim namještajem. To znači da biste mogli stavljati i aplicirati na zid i strop dekorativne lajsne, da biste mogli postaviti poneki komad namještaja koji je inspiriran vremenom 19. stoljeća.”

Zbog udobnosti Sunčica preporuča da namještaj krupnijeg formata, primjerice, velike fotelje ili velike sofe ili krevet, bude jednostavnijih linija, voluminozniji, neutralnijih tonova tako da se stopi ili sa zidom ili sa podom. Na taj način će detalji koji spadaju u novi neoklasicizam biti dobro podloženi sa neutralnim velikim namještajem.

Novi neoklasicizam je vrlo otmjen i bogat stil, koji nekim elementima podsjeća na Hollywood glam ali ne koristi reflektirajuće površine niti crno staklo.

Tajna njegove popularnosti

Sunčica njegovu tajnu objašnjava na sljedeći način: “Volimo se pronaći i osjećati u prostoru koji podsjeća na palaču, pa ne volimo li svi u jednom trenutku se osjećati kraljevski? A kako to jest na neki način kraljevski stil zato jer su kraljevske obitelji bile prvi influenseri u povijesti, pa onda nam to daje odgovor na pitanje zbog čega se taj stil po svuda u svijetu jako dobro održao.”

Odlučite li se za ovaj stil, u Lesnini možete pronaći sve potrebne elemente da u svoj dom unesete dvorski ugođaj.

Predstavljamo dom

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

Kada prostor postane izazov

adaptacija stana od 60 kvadrata

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.

Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.

Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak

Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.

„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“

Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

adaptacija stana od 60 kvadrata

Sobe od 6 m² – i sve stane

Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.

„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.

Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.

adaptacija stana od 60 kvadrata
Prije

Poslije

Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam

Dnevna soba je samo – redizajnirana.

„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.

Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.

Prije
adaptacija stana gordana đerić
Poslije

Rješenje koje poštuje svakodnevicu

Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

Renovacija stana prije i poslije
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.

Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.

Nastavite čitati

Kupaonica

Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu

Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Grohe Pure Foam

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

Grohe Pure Foam

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“

Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.

Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj

Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.

„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.

Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu

Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.

„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“

Kada tehnologija služi čovjeku

Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.

„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Grohe Pure Foam

Dizajn koji osjeća ritam dana

Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.

SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice