Uređenje interijera
Što treba imati kuhinja u apartmanu za najam?
Često turizam koči nedovoljna angažiranost iznajmljivača oko potreba njihovih gostiju. Kako bismo i mi pridonijeli da se smještajni kapaciteti popune, donosimo savjete o tome kako opremiti kuhinje u apartmanima za iznajmljivanje.

Potrebe klijenata često su zanemarene
Tijekom protekle godine Hrvatska je postigla sjajne rezultate u turizmu. Ostvareno je 18,9 milijuna dolazaka i 104,8 milijuna noćenja. Prema podacima Hrvatske narodne banke u prvih devet mjeseci 2022. godine, prihodi stranih turista iznosili su 11 milijardi i 641 milijun eura, što predstavlja rast od 43 posto u odnosu na isto razdoblje 2021. godine.
Na žalost, prometna infrastruktura, gospodarenje pitkom vodom, zbrinjavanje otpada i otpadnih voda ne prate razvoj turističkog prometa, baš kao što i neki privatni iznajmljivači ne prate potrebe svojih klijenata.
Kako spriječiti loše recenzije?
Svaka prostorija u stanu trebala bi biti opremljena svim potrebnim aparatima i pomagalima koja će gostima olakšati boravak daleko od njihova doma. No zbog kuhinje i blagovaonice u kojima često nedostaje i ono osnovno, dolazi do nesuglasica između iznajmljivača i gostiju, što rezultira lošim komentarima i recenzijama na stranicama za oglašavanje privatnog smještaja.

Gosti se najčešće žale zbog nedostatka pribora, nedostatka kuhinjskih aparata, nekih od osnovnih setova posuđa, krpa za posuđe…
Osnovna kuhinjska oprema
Otkrili smo i što podrazumijeva ono “osnovno” što bi trebala imati svaka kuhinja u kojoj će ovog ljeta svoje obroke pripremati turisti.
Za početak, potreban je nekakav osnovni set kao npr. ploča za kuhanje, pećnica, a u zadnje vrijeme vrlo je poželjna i perilica posuđa, mikrovalna kao i nešto od manjih kućanskih aparata, npr. toster.

Pri opremanju kuhinje nikako ne smijete zaboraviti na čaše za vino i vadičep, a na popisu onoga bez čega se jednostavno ne može provesti odmor na Jadranu našla se i drobilica za češnjak.
S obzirom da smo mediteranska zemlja i osnovnu prehranu čine riba i školjke, češnjak je sastavni dio tih recepata pa bi bilo jednostavnije i brže termički obraditi hranu s takvim malim pomoćnikom.

Svi gurmani znaju da okus jela u velikoj mjeri ovisi i o posudi u kojoj je ono pripremljeno. Lonci, tave i ostale vrste posuđa za kuhanje itekako mogu promijeniti okus jela na gore, kako zbog materijala od kojeg su izrađeni, tako i zbog načina kuhanja i vrste jela za koju su namijenjeni jer drugačije provode toplinu. Uložite, stoga, u kvalitetne lonce i ostalo posuđe tako da vam ono potraje i nekoliko sezona.
Bilo bi potrebno imati i nekakav set tanjura, plitkih i dubokih, vilice, noževe, žlice, oštri nož za kruh, plastične posude, zdjele za kuhanje, za posluživanje, za salatu i deserte.

Što je još poželjno imati u kuhinji?
Prilikom opremanja ne bi vam smjelo promaknuti ni sušilo za salatu, cijedilo za agrume, kao ni grabilica, kuhinjska žlica i lopatica. Nemojte zaboraviti ni na kutiju za kruh koja osim funkcionalnosti ima i dekorativnu svrhu.
Kako biste zaštitili površinu blagovaonskog stola obavezno nabavite daske za rezanje, set podmetača za tanjure i dasku za posluživanje.
Stavite se u poziciju turista
Iz Lesnine savjetuju da bi bilo poželjno da se iznajmljivači stave u poziciju osobe koja iznajmljuje takav apartman, da im prilagode i osiguraju normalno i zadovoljno funkcioniranje na godišnjem odmoru te da jednostavno probaju ući u njihove cipele.
Uz sve navedeno, razmišljajte i o tome kako svojem apartmanu možete istaknuti osobnost – ono nešto po čemu će ga vaši gosti pamtiti i možda preporučiti prijateljima.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.