Uređenje interijera
Stolić kao zanimljiv pečat u dnevnoj sobi
Stolić svakom prostoru daje dozu elegancije i pridonosi ugodnoj atmosferi. Osim što se estetski mora uklapati u stil uređenja, mora biti funkcionalan i odgovarati životnim navikama korisnika. Kako izabrati stolić, koje visine, oblika i materijala, otkrila nam je Tena Kosor iz Art interijera.

Kod izbora stolića za dnevni boravak prvo treba uzeti u obzir dimenzije i konfiguraciju garniture
Kada govorimo o centralnom stoliću, podrazumijeva se da je riječ o malo većem komadu i on nam je idealan zato što mora zadovoljiti više funkcija, prije svega odlaganje.
“U tom smislu nije loše da taj stolić ima donju plohu na koju se mogu složiti knjige, novine i nekakav stalni asesoar, a pri tome, gornja ploha postaje idealan punkt za aranžiranje nečega što bismo mogli nazvati lifestyle kombinacijom – cvijeće, vaza, knjige, časopisi, bilo što što odražava duh vlasnika i daje osjećaj osobnosti tom dnevnom boravku”, objašnjava dizajnerica interijera Tena.

Jedan kvadratni ili pravokutni stolić ima još jednu dodatnu dozu elegancije zato što vrlo često nudi mogućnost biranja više materijala, dakle naglasak je na efektnom rubu, kombinacija gornje plohe i donje od različitih materijala. Kvadratni stolić je možda idealniji za centralni komad jer je naprosto impozantniji, a okrugli stolići su bolji za razmještaj okolo garniture.


Moguće su razne kombinacije
Uz centralni, mogu se kombinirati stolići drugih oblika i materijala postavljeni po različitim punktovima garniture za sjedenje.

“U zadnje vrijeme su izuzetno zastupljeni okrugli stolići i razni stolići organskih oblika. Oni su se pokazali idealnima za takve kombinacije u grupama i kao takvi su lagani za prenošenje. Ujedno, taj kružni organski oblik je mekan, zadovoljava komunikaciju oko stolića i omogućava korištenje materijala, dakle idealno se ponaša u kamenu, te nema oštrih rubova”, govori Tena.

Materijal stolića dobro je uskladiti s materijalom sjedeće garniture. Drvo uvijek daje određenu dozu elegancije u prostoru, a savršeno se slaže s kamenom i prirodnim materijalima.
Osim funkcionalne, ima i estetsku ulogu
Primijetit ćete da su stolići uglavnom dizajnirani skulpturalno, sve više je tendencija da taj mali komad namještaja, osim funkcionalne, ima i neku estetsku ulogu da privlači pažnju, zato danas često nailazimo na prirodne materijale, plemenite te je dosta zastupljen kamen, keramika sa uzorkom mramora, različita metalna postolja, vrlo često nekakvog zlatnog ili bakrenog efekta.


S druge strane, bitne su i životne navike vlasnika i ukućana, da li je to neki ambijent sa malom djecom i slično gdje je relativno bitno i održavanje samih ploha stolića. Materijali poput kamena ili keramine su idealni jer se lako čiste. Drvo je malo osjetljivije, ali uz pravilno korištenje i taj dio može biti zadovoljen.

Niski ili visoki stolići?
Niskim stolićima smatraju se oni do 30 centimetara, a višima oni iznad 40 centimetara visine. Osnovno načelo kaže da je centralni stolić niži, a grupe stolića mogu biti kombinacija različitih visina.

Česte pogreške prilikom odabira
“Jedna od najčešćih grešaka pri izboru stolića je da je stolić premali, no naravno, greška je i da je stolić prevelik pa da se oko njega ne može obilaziti. No, kada govorimo o nekakvom estetskom neskladu, doista je najčešći moment premalog stolića u odnosu na veličinu garniture što negativno utječe na cjelokupni dojam prostorije”, ističe Tena.
Odabirom prave veličine i kombinacijom različitih materijala i formi dobit će se zanimljiv stil u dizajnu interijera. Kod stolića nema pravila, moguće je birati i kombinirati bilo koju formu, bilo koji materijal.
Krećete li u potragu za stolićem, Art interijeri vas neće iznevjeriti svojom ponudom, a njihova dizajnerica interijera pomoći će vam svojim savjetima.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.