Uređenje interijera
Tepisi koji imaju posve novu ulogu u interijeru
Prvi korak u odabiru idealnog tepiha je odabir prave veličine.
Mali ili veliki, okrugli ili pravokutni, klasični ili moderni – tepisi su ti koji ponekad zaokružuju cijeli interijer. Otkrivamo vam kako ih birati, ali i kako održavati.
Izbor tepiha
Tepisi daju toplinu prostoru, izvrsna su zvučna izolacija, a neki čak imaju i vrijednost umjetničkih djela. Izborom drugačijeg tepiha možete u potpunosti izmijeniti izgled interijera. Prvi korak je odabir prave veličine.

‘Veličina tepiha prvenstveno ovisi o prostoru u koji stavljate tepih, za spavaće sobe uvijek će ići mali, pretežito dakle traže stranke kraj kreveta. Za dnevne boravke ovisi o samoj veličini prostora u koju se tepih stavlja i o veličini samih kutnih garnitura, dvosjeda, trosjeda, samom namještaju, koliko stranke imaju mjesta za taj tepih’, kaže Anamarija Ribić, prodajna savjetnica u Lesnini.
Nova uloga u interijeru

U dnevnom boravku bi se tepih trebao nalaziti ispod klub stolića ispunjavajući prazninu između njega i sjedeće garniture i to tako da, kad sjedite, na tepihu budu vaša stopala. Nekad su se tepisi koristili za skrivanje oštećenog poda, ali danas imaju posve novu ulogu u interijeru.
‘Imamo i toga isto, iz tog razloga kupuju, kupuju zato da bi zaštitili parket naročito ako su ga obnovili. Koristimo dakle tepihe zbog, da unesemo malo boje u sami prostor, čisto da se podigne, pogotovo u modernim prostorima gdje su više-manje sve jednostavne ravne linije, obično se uvijek koriste nekako i one klasične, one bazne boje, bijela, siva i tako, onda ulazimo sa tepihom koji je u boji da malo podigne sav taj prostor sve skupa’, kaže.
Idealan tepih

Odgovarajući tepih za neki prostor je onaj koji na sebi objedinjuje sve boje koje se nalaze u tom prostoru. Kada birati okrugli, a kada pravokutni?
‘Postoje i okrugli tepisi, velika većina i dalje prakticira kupnju kvadratnog, odnosno pravokutnog tepiha, okrugle tepihe definitivno najviše bi pasale ako se, recimo, radi o okruglom stolu, da li jedaćem ili okruglom stolu u samom dnevnom boravku dok recimo sada se i okrugli tepisi poprilično znaju ljudi ako imaju kakav manji kutak u samom prostoru pa stave naslonjač, onda znaju uzimati i okrugle tepihe pa stavljaju naslonjač, znači, neki privatniji kutak si naprave s njima’, kaže.
Orijentalni tepisi

Mnogi će reći da se orijentalni tepisi ne uklapaju u moderne interijere, ali upravo oni mogu dati originalan potpis prostoru.
‘Definitivno su se orijentalni tepisi koji su vuneni dakle pokazali izdržljiviji, kvalitetniji, o tome se ne treba uopće diskutirati, da je vrijednost samog tog tepiha veća, ali ne mora čak i bit, netko ne ide na to da mu dugo traje tepih nego uzmu moderniji tepih koji je recimo strojno tkan pa će opet kroz neki određeni period ponovno promijeni tako da sve se to nekako mijenja’, kaže.
I još jedna stvar koju nikako ne treba zanemariti je da se vuneni tepisi vrlo jednostavno čiste. Kad je riječ o orijentalnim, vrijednost im iz godine u godinu raste. Tepisi nikako ne pripadaju jeftinoj kategoriji proizvoda za dom. Oni trebaju biti kvalitetni i trajni.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.