Povežimo se

Rasvjeta

Trendovi u rasvjeti: Izdavjamo četiri genijalne opcije

Bilo da tražite rasvjetno tijelo koje će krasiti vaš foaje, postaviti ton u vašoj blagovaonici ili dodati karakter drugoj prostoriji u vašem domu, ovo su četiri genijalne opcije koje vas mogu inspirirati

Trendovi u rasvjeti neprestano se mijenjaju pod utjecajem različitih čimbenika, uključujući kulturne utjecaje i potražnju potrošača. Ta evolucija vidljiva je u novim kolekcijama koje proizvođači predstavljaju na High Point Marketu, sajmu otvorenom samo za trgovce, koji se održava dvaput godišnje – prenosi portal Houzz.

Ovdje su četiri ključna trenda koja su se istaknula na nedavnom jesenskom događaju u Sjevernoj Karolini za koje se čini da će biti popularni u 2025. i kasnije. Mnogi od novih dizajna već su dostupni putem vašeg dizajnera ili u maloprodaji; ostatak bi trebao biti dostupan početkom do sredine 2025. godine.

1. Veliki, dramatični lusteri

Lusteri iz sezone u sezonu postaju sve veći. Oni svakako unose dramatičnost u prostor. Među glamuroznijim stilovima rasvjete koji privlače pažnju uoči nove godine su veliki lusteri nalik nakitu, s visećim elementima.

Odabir idealnog lustera – elegantnom rasvjetom transformirajte prostor

Ove jeseni primjećuje se više geometrijskih silueta nego u prethodnim sezonama. To je na neki način i očekivano jer su zaobljeni kutovi i mekani rubovi sve češći kod trgovaca namještajem, od luksuznih marki do povoljnih brendova.

Privlačnost zaobljenog namještaja svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću.

2. Sirovi, prirodni materijali novi su trendovi u rasvjeti

Boho i “plažni” lusteri koji uključuju ratan, morsku travu i druga biljna vlakna prisutni su u trendovima već cijelo desetljeće. Tijekom pandemije postali su gotovo neizbježni u izložbenim prostorima, jer su se dizajneri okretali prirodi za inspiraciju i materijale. Svejedno, dizajneri ih neprestano dorađuju.

Pamuk, konoplja i lan također su biljnog podrijetla. Ove se svjetiljke sada razvijaju, nudeći mekan, organski izgled koji djeluje profinjenije u usporedbi s robusnijim tkano-vlaknastim rasvjetnim tijelima.

Baze i naglasci od alabastera i prirodnog kamena već su godinama popularni i ne pokazuju znakove izlaska iz mode.

3. Motivi inspirirani prirodom zuvijek su trendovi u rasvjeti

Kao i materijali u plažnom stilu, svjetiljke u obliku cvijeća postale su nezaobilazan dio trendova otkako je pandemija potaknula maštanja o bijegu u cvjetna polja.

Primorski dekor trajno je popularan, ali motivi oceana razvijaju se i šire dalje od klasičnih školjki. Dizajneri sve češće traže inspiraciju izvan vrta, što je dio trenda prema sve većem utjecaju vode kao teme u dizajnu.

4. Bežična, punjiva rasvjeta ostaje u trendu

S tehnološke strane, napredak bežične, punjive rasvjete predstavlja jednu od najvećih promjena u dekorativnoj rasvjeti otkako su LED tehnologije revolucionirale industriju. Što je tehnologija bolja (neki modeli mogu trajati više od 15 sati po punjenju), to više salona rasvjete i namještaja uvodi ili proširuje kolekcije ovih malih prijenosnih lampi. Ako zamišljate lampe za kampiranje, znajte da najnoviji dizajni uključuju luksuzne materijale poput mesinga i prirodnog kamena.

Većina ovih lampi su male stolne lampe, no punjivi modeli počinju se pojavljivati i u drugim kategorijama rasvjete.

Arhitekti i arhitektonski projekti

Kako je teklo uređenje restorana od 350 kvadrata, otkriva arhitektica Sunčica Mastelić Ivić

Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s industrijskim podom

Arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić poznajete kao edukatoricu stilova uređenja interijera, a danas ju gledamo u drugoj ulozi. Posjetili smo restoran koji je nedavno uređivala i uvjerili se u njenu mogućnost prilagodbe svakom projektu. 

Uređenje restorana čija je površina 350 kvadrata počelo je iskorištavanjem postojeće stare konstrukcije s relativno niskim lučnim svodovima.  

“Ovaj volumen koji smo zatekli je spoj nepravilnih oblika. I imate i relativno nepravilne prostore koji se pretaču jedan u drugi, onda sam ja razmišljala kako to povezati i onda sam koristila stari trik koji se još od srednjeg vijeka koristio da vi trebate na neki način sa dekorativnom tehnikom dematerijalizirati volumen.

To se nekad davno kad su se radili ekstra luksuzni javni prostori u srednjem vijeku radilo sa mozaikom, danas se to na taj način, naravno, više ne radi. Ali sam primijenila jednu tehniku koja se zove duca di Venecija i koja predstavlja specijalan nanos posebne boje u tri sloja gdje vi dobivate titravu površinu sa posebnim načinom nanošenja mrlja. “, pojašnjava arhitektica.

Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s vrstom poda koju kolokvijalno nazivamo industrijskim podom

“Izveli smo pod koji smo poslije namazali sa polu mat tekućim voskom i taj pod je također jedno, rekla bih, unikatno custom made djelo, pokazao se dobar u korištenju za sve one koji ne vole fuge na podu, mislim da je nanos takozvanih industrijskih podova kojih ima raznih vrsta, da je to dobro rješenje. “

Prostor je podijeljen na tri različite, međusobno povezane ali i odijeljene zone. 

“To znači da u ovom restoranu imate zonu koja služi za neka posebnija dešavanja, isključivo za jelo, ručak, večeru ili za stand up nastupe. I taj prostor gdje se odvija jelo je trebao dobiti malo drugačiji tretman poda pa mislim da je dobro da u ovom velikom prostoru imamo različit pristup i naravno, onda je to još jedan element u kojem se trebate dobro uklopiti.

Dakle, koju boju poda odabrati sa kojom bojom i nijansom dekorativnog poda, ovog industrijskog namaza i sve to skupa mora odgovarati titravoj površini zidova. Zato mislim da je dobro uvijek u velikim prostorima koji se dijele na različite zone, ovisno o korištenju, namijeni, mislim da je dobro imati i različiti tretman poda. “, navodi sugovornica.

Namjena ovog prostora zahtijevala je stvaranje nekoliko različitih atmosfera, od jutarnje kave do večernjeg izlaska

“To znači da sam trebala odrediti optimalnu količinu svjetline dekora, odnosno tamnoće dekora koja neće biti pretamna za jutarnji kapučino, a koja neće biti presvijetla za večernji izlazak. Znamo svi da ako se radi o nekom večernjem izlasku da onda uvijek tražimo malo tamniju atmosferu, malo tamnije tonove.”, otkriva.  

Optimalna količina boja, različitih materijala i tekstura dodatno je istaknuta rasvjetom koja je pomogla i u stvaranju različitih atmosfera. 

“Kod korištenja rasvjete je jako važno da se koristi nekoliko različitih izvora svjetla, gdje vi sa različitim kombinacijama možete ostvariti atmosfere kakve vam trebaju u tom trenutku.

Zato sam koristila naglašavanje određenih kontura sa skrivenom LED rasvjetom, iza nekih elemenata namještaja, koristila sam različite reflektorske tipove na profilima gdje vi sa usmjerenjem možete davati akcente prostoru ili smanjivati taj akcent. U svakom slučaju, difuzna opća rasvjeta u ovom prostoru nije bila tema. Trebalo je postići dramatiku. “, otkriva arhitektica.

Tijekom projektiranja, Sunčica nije tražila stil uređenja, već je stil pronašao nju

“Možemo reći da je ovaj prostor rađen u industrial, u industrijskom stilu uređenja interijera, da ima elemenata brutalizma, brutalizam se očituje u ovoj titravoj površini stropova, zidova i titravoj površini poda koja podsjeća na neku inačicu cementa. I taj brutalizam ima elemente arta.

To su elementi koji se nalaze na zidovima, zovemo ih muralima. 

Radila sam sa fantastičnim akademskim slikarom Darkom Bubankom koji je sa mnom radio niz skica. Mi smo proveli sate u razgovorima kakve bi trebale biti boje na muralima u ovom prostoru, kakve bi trebale biti teme, čime će se baviti art moment na zidovima i onda smo zaključili iz niza skica koje su nastajale u razgovoru da je najbolje tonski se uklopiti u postojeći kolorit, dati neke akcente kao što ovdje vidimo je u žutoj boji, koji daje jedno lijepo osvježenje naspram sive boje i zaključili smo da je jako dobro da idemo u smjeru apstraktnoga. 

Kod apstraktne umjetnosti se ne trudim vidjeti figurativu, mene opčinjava igra boja, mene opčinjava dinamika oblika, ponavljanja nekih elementa, dakle, mene zanima emocija koja vrišti ili govori iz onoga što se nalazi u apstraktnom dijelu. Nije nužno da očitavate iz apstraktnog dijela neku figuru, neki lik ili neki predmet, važno je da se u njega zagledate, da vas dovede u neku meditaciju, da vam potakne određenu vrstu osjećaja.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Rasvjeta

Rasvjeta u interijeru – detalj koji je važno planirati

Bilo da je riječ o dekorativnoj ili funcionalnoj rasvjeti, upravo njezin dizajn prostoru daje poseban ugođaj

ambienta-lampa-luminus-nagrada-domnakvadrat
Foto: Luminus

Rasvjeta je vrlo važan detalj u interijeru. Iako je uvriježeno mišljenje da ona dolazi na kraju, u današnje se vrijeme uređenje interijera često zna prilagođavati upravo originalnoj dizajnerskoj rasvjeti. Dobro isplanirana i unaprijed osmišljena rasvjeta prostoru će dati konačnu formu, i još važnije – funkcionalnost, a atmosferu interijera učiniti ugodnom. Dodatni razlog za planiranje ovog važnog detalja je i raspored instalacija za rasvjetu.

moderna-rasvjeta-loop-marnic-domnakvadrat

Foto: Redo Group

Iako centralno rasvjetno tijelo nije u potpunosti izbačeno iz interijera, danas ga u prostoru često mijenjanju druga rješenja, poput rasvjete u spuštenim stropovima, u nišama ili istacima. Kombinira se i LED rasvjeta, ona u trakama, te sa promjenjivom svjetlošću. Male LED žaruljice služe naglašavanju slika ili dekoracija na zidu. Na mjestu gdje je neophodno dobro svjetlo za obitavanje sudionika tog prostora postavljamo centralnu rasvjetu.

moderna-rasvjeta-trendovi-marnic-domnakvadrat

Foto: Redo Group

Kada govorimo o rasvjeti, kuhinja ima svoja pravila. Ondje je najbitnija radna rasvjeta koja se postavlja ispod gornjih kuhinjskih elemenata, pa tako može biti integrirana u pod gornjih kuhinjskih elemenata, postavljena u obliku led traka ili pak kao nadgradna rasvjeta koja se postavlja na svaki element pojedinačno. Kod kuhinjske rasvjete izuzetno je važno da ona bude dovoljne jačine kako bi se svi kuhinjski poslovi mogli obavljati bez smetnji.

Za razliku od kuhinje, blagovaonica predstavlja dio doma koji voli centralnu rasvjetu. Iznad blagovaonskog stola rasvjetno će tijelo doći do izražaja, pa se za tu poziciju možete odlučiti i za dizajnerski komad. Dapače, zašto ostatak interijera ne biste prilagodili baš takvoj rasvjeti s potpisom?

ambienta-lampa-luminus-nagrada-domnakvadrat

Foto: Luminus

Osim glavnih rasvjetnih tijela, veliku ulogu u stvaranju prave atmosfere ima ambijentalna rasvjeta – za takvu vrstu rasvjete možete koristiti podne svjetiljke, koje također mogu biti s potpisom. Kod odabira samostojeće svjetiljke treba pripaziti na ostatak namještaja koji se nalazi u prostoru. Ako je on glomazan, poželjno je i da svjetiljka bude većih dimenzija. Ukoliko su vam zapele za oko elegantne tanje svjetiljke, poigrajte se s većom količinom takvih svjetiljki iz iste kolekcije.

zuta-lampa-i-zuti-prekrivac-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Bilo da je riječ o dekorativnoj ili funcionalnoj rasvjeti, njezin dizajn prostoru daje poseban ugođaj. I definitivno nije nešto što se svodi na puki izbor rasvjetnih tijela. Jer upravo je rasvjeta ta koja će dati ugođaj vašem domu – bila ona istaknuta ili neprimjetna.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice