Uređenje interijera
Uredite mali kutak za opuštanje i odmor u svom domu
Prostor za opuštanje danas je apsolutni hit u interijerima

Takav kutak možete iskoristiti za čitanje, spavanje ili meditaciju… Svrha ovakvog kutka u kući je jasna – ponuditi vam prostor u kojem se možete posvetiti sebi, omiljenoj knjizi ili opuštanju.
Najbolji dio ovog trenda, osim činjenice da ćete imati i izgovor zašto malo sjesti i odmoriti – dizajn prostora za odmaranje može utjecati i na izgled vašeg doma.
Ako imate prazan kutak i do danas niste znali što s njim, evo ideje. Slobodno se poigrajte, jer u konačnici, ne možete puno pogriješiti dokle god je vama prostor ugodan. Kako bi vam cijeli proces olakšali, stručnjaci donose vrijedne savjete.
Kako odabrati gdje ćete urediti kutak za odmaranje?
Sve ovisi o vama, ali pravilo bi bilo da je uvijek u pitanju miran kutak u domu gdje članovi obitelji često ne prolaze. Može biti i kutak spavaće sobe, prostor ispod stubišta ili zatvoreni balkon – opcija je bezbroj i ovise o rasporedu prostora u domu.

Bilo bi dobro i da se u blizini prostora nalazi prozor kako bi vam boravak u njemu bio što ugodniji.
Savjeti za stvaranje prostora za odmor
Prostor koji je namijenjen vama, trebao bi biti ukrašen materijalima i dekorom koji vama odgovara, ali neke biste stvari trebali uključiti. Stručnjakinja za uređenje interijera, Kerrie Kelly, navodi kako prvo valja nabaviti ugodnu fotelju koju ćete obogatiti jastucima i dekom.
Ako želite savršeno uređene police za knjige, izbjegavajte ove česte greške
Mali stolić će vam biti potreban za knjige, lampu ili svijeće, kojima možete stvoriti ugodan ambijent. Ako vam je ipak potreban dodatan savjet, donosimo ga u nastavku.

Različiti materijali
Dodajte teksturu svom kutku miješajući različite materijale i dezene. To može biti mali tepih, baršunasti jastuk ili zanimljiva deka. Poneki metalni dodatak može obogatiti izgled prostora.

Neočekivana lokacija
Kako bi dodatno personalizirali prostor, odaberite kutak u domu koji je miran i u kojem ćete zaista moći odmarati. Bethany Adams, vlasnica istoimenog studija za uređenje interijera navodi kako bi za nju najbolje mjesto bilo neko neočekivano, poput prostora ispod stepeništa… “Postoji nešto posebno u stvaranju prostora koji će služiti samo za odmaranje”, dodaje.

Rasvjeta je važna
Ambijentalna rasvjeta je idealna, a poželjno je i koristiti nekoliko tipova rasvjete. Prirodno svjetlo će sigurno stvoriti ugodan prostor za odmor. Ako vam je potrebno dodatno svjetlo za čitanje, na stolić postavite lampu koja pruža toplu svjetlost.

Namještaj s ugodnim materijalima
Udobnost bi trebala biti ključna ideja prilikom uređivanja prostora za odmor, pa pažljivo birajte namještaj. Ako ste odabrali fotelju, neka ima mekane naslonjače, poželjno je od baršuna ili finog pamuka.
Ukrasite svoj dom slikama i umjetninama uz ovih 7 kreativnih savjeta
Birajte neutralne tonove
Ukrasite prostor umirujućim bojama, kao što je neutralna paleta plavih, smeđih ili zelenih. To se može odnositi na boju lampe, stolice ili deke, ali neutralni tonovi uvijek kao da pozivaju na odmor i opuštanje.

Sve obogatite dekama i jastucima
Ako znamo da stvaramo prostor za odmaranje, koristimo predmete koji staraju ugodu, poput jastuka, dekica ili tepiha. Takvi detalji će obogati prostor, a vi ga tako možete i dodatno personalizirati.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.