Uređenje interijera
Zašto je Brigadin novi ured sakriven iza trgovine u shopping centru?
Novo okruženje u srcu Zagreba
Nakon više od desetljeća boravka na zagrebačkoj Zavrtnici unutar nagrađivanog uredskog prostora koji je dijelila s agencijom Bruketa&Žinić&Grey, Brigada se preselila u novo okruženje trgovačkog centra u srcu Zagreba. Budući da je agencija specijalizirana za dizajn trgovina i ureda, prirodno se nametnula ideja da novi uredski prostori budu svojevrsni hibrid trgovine i radnog prostora.
Srećom, tijekom izvođenja radova na interijeru Centra Kaptol čiji dizajn također potpisuju kreativci iz Brigade, ‘otkrili’ su lokal koji se godinama koristio kao spremište. Iza gomile građevinskog materijala prepoznali su potencijal prostora utopljenog u okolnu prirodu s prostranom terasom i puno prirodnog svjetla, koji je nakon kraćeg preuređenja postao njihov novi dom.
Showroom različitih kreativnih rješenja
Ispred radnog prostora nalazi se prava trgovina u koju se ulazi iz trgovačkog centra i koja se koristi kao showroom različitih kreativnih rješenja koja se periodički izmjenjuju. To je prostor otvoren za sve, a osim izložbi Brigadinih radova, i kolaboracije s Vrtnim centrom Flora na stvaranju ljetnog pop-up motela, u najavi su i prezentacije novih kolekcija dizajnerskog namještaja svjetskih brandova, izložbe grafičkih dizajnera, ali i nova eksperimentiranja s prostornim doživljajem dizajnera i arhitekata iz Brigade. Kako bi se uopće došlo do uredskog prostora potrebno je proći kroz showroom te se ohrabriti i pritisnuti veliki crveni gumb na zidu kojim se aktivira školsko zvono u uredu te netko od Brigadira otvori tajna vrata. Jedina naznaka onog što se skriva iza tajnih vrata je okrugli brodski prozor kroz koji se može zaviriti u radnu atmosferu agencije.
Radnim dijelom ureda dominira velika staklena stijena koja pokriva gotovo pola površine zidnih ploha cijelog ureda, a koja se otvara prema terasi i parku s drvećem, koji tako postaju sastavnim dijelom interijera. Osim radnih jedinica koje su razdijeljene akustičnim pregradama, bitan element u prostoru je velika biblioteka s uzorcima, stručnom literaturom te panelima za mood boarde i razradu procesa dizajna. Ovo je ujedno i zona za istraživanje novih materijala, tehničkih i kreativnih rješenja te eksperimentiranje na svim poljima prostornog doživljaja. Kao sastavni dio dizajna korišten je veliki broj različitih materijala i tehnologije, više od deset različitih vrsta rasvjete, inovativna akustična rješenja, difuzori za mirise te napredni sustavi ozvučenja.
‘Pašnjak za pčele’
Zadnja zona u dnu ovog linearno osmišljenog interijera rezervirana je za kuhinju i blagovaonicu koje se otvaraju prema terasi te se svakodnevno koriste za zajedničke obroke cijelog tima. Terasa utopljena u park, kroz koju i raste drveće često postaje alternativni radni prostor u hladu japanskih trešanja, ali i ljetna blagovaonica te urbani vrt u kojem se uzgajaju ekološke jagode, rajčice, paprike, tikvice, salata i razno začinsko bilje koje se redovito koristi za obroke koje pripremaju zaposlenici. Tu je i mali „pašnjak“ za pčele, s cvijećem koje omogućuje kukcima da se nahrane unutar gradskog centra.
Ured je prvenstveno dizajniran kako bi bio potpuno funkcionalan te odgovorio na potrebe koje je cijeli tim nizom radionica identificirao kao ključne za ugodniji i produktivniji radni ambijent. Od dizajnerskih komada namještaja ističe se blagovaonički stol izrađen od recikliranog drveta iz toskanskih vila te originalni komadi klasika regionalnog dizajna poput fotelja Bernarda Bernardija, Nike Kralja ili rasvjetna tijela Meblo iz sedamdesetih. Kako bi klasici dizajna dobili odgovarajući ambijent, dio showrooma pretvoren je u svojevrsni hommage tom vremenu te je u potpunosti osmišljen u duhu sedamdesetih godina prošlog stoljeća i prošle države. Kombinacijom originalnog dizajnerskog namještaja iz tog vremena, stolića i komode koje su razvili dizajneri u Brigadi te novih materijala, uz zvuke ploča s drvenog gramofona održavaju se manje formalni sastanci ili jednostavno završava radni dan uz pogled na zelenilo parka.
Dobrodošli u Brigadu!
Prostorije
Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom
Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor
Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.
Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor.
“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.
Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom
“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.
Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.
Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar
Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora.
Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.
“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.
Zavjese šivane po mjeri
Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom.
“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.
Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.
Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu.
“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.
Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.
Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima.
Uređenje i opremanje
Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete
Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora
Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju.
Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane.
Peći na palete i peći na drva
“Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”, izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.
Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu
Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti.
“Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat.
Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.
Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju
Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti.
Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati.
“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.
Palete, brikete ili drvo…
U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama.
“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta.
A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju.
Grijanje na struju
Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada je potrebno brzo zagrijavanje.
“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.
Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života.