Povežimo se

Trendovi u uređenju

Zeleni zid od sobnih biljaka: Evo kako unijeti prirodu u vaš dom

Volite li prirodu i želite se okružiti biljkama, ali nemate dovoljno prostora? Rješenje je možda jednostavnije nego što mislite: organizirajte sve vertikalno!

S porastom popularnosti sobnih biljaka, dolazi i trend zelenih zidova. Ipak, kao i sobne biljke, održavanje zelenih zidova ( vertikalnih vrtova )predstavlja izazov za one bez “zelenih prstiju”. VOUGE Australia prenosi savjete Marka Paula, osnivača tvrtke The Greenwall Company, koji je podijelio svoje najbolje savjete za odabir, postavljanje i održavanje savršenog zelenog zida. Od odabira prave lokacije do odabira biljaka, Paulovi savjeti su nezaobilazni za sve koji razmišljaju o zelenom zidu (ili zelenom krovu).

Odlučite se kakav izgled i atmosferu želite postići u svome domu

Prilikom odabira najboljih opcija za ozelenjivanje vašeg doma, prvo trebate odlučiti kakav izgled i atmosferu želite postići. Zatim, posavjetujte se sa stručnjakom kako biste odabrali najbolje opcije sadnje, navodnjavanja, pristupa svjetlu i procijenili okolinu u kojoj će zid ili krov biti postavljen. Suradnja s hortikulturistom i dizajnerom osigurava da će vaša instalacija trajati koliko i vaš dom, a u većini slučajeva može se i premjestiti.

Vertikalni vrtovi za svježinu prostora

Ako ste potražili stručni savjet prije instalacije i odabrali prave biljke za određenu lokaciju, održavanje je vrlo jednostavno. Zeleni zidovi ne zahtijevaju puno brige kako bi ostali bujni, jer imaju ugrađeni sustav automatskog navodnjavanja i sami se održavaju. Jedino što povremeno zahtijevaju je obrezivanje.

Savjeti za postavljanje zelenih zidova: Što činiti, a što izbjegavati

Nemojte birati umjetni zeleni zid.
Umjetni zeleni zidovi izrađeni su od plastike – brza su opcija koja pruža iluziju zelenila, ali zahtijevaju redovito brisanje prašine. Zbog plastike, umjetni zidovi zapravo više štete okolišu nego što mu pomažu. Osim toga, skupljaju vlakna i prašinu, što ih čini potencijalnim opasnostima za požare u domu. U nekim slučajevima, nakupljena prašina može izazvati stvaranje statičkog elektriciteta, što ih čini lako zapaljivima.

Vertikalni vrtovi: Rješenje za sve one kojima biljke ne uspijevaju

Postavite živi zeleni zid ili zeleni krov.
Uz profesionalne savjete o tome što najbolje odgovara vašem prostoru, postavljanje živog zelenog zida donosi brojne prednosti: poboljšava estetiku, kvalitetu zraka, smanjuje razinu buke i energetske troškove. Zeleni zidovi zahtijevaju malo održavanja, ne zauzimaju puno prostora i pozitivno djeluju na zdravlje, smanjuju stres i općenito poboljšavaju psihološku dobrobit zahvaljujući svojoj estetskoj privlačnosti.

Razmislite o lokaciji.
Lokacija je ključna pri postavljanju zelenog zida. Potrebno je razmotriti osvjetljenje, ovisno o orijentaciji i tome je li zeleni zid unutarnji ili vanjski. Ako živite u zgradi i planirate vanjski zeleni zid, biljke moraju biti otporne na vjetar.

Koji zeleni zid je najbolji za vaš dom?

Odabir vrsta biljaka ovisi o lokaciji. Potrebno je razmotriti osvjetljenje i mjesto u prostoru – je li zeleni zid unutarnji ili vanjski.

  • Unutarnji zidovi: Odličan način unošenja vanjske prirode u unutrašnjost. Ove vrtne instalacije bez tla zahtijevaju malo održavanja i koriste automatski sustav navodnjavanja uz pristup električnoj energiji i vodi. No, potrebno je osigurati dovoljno svjetla.
  • Vanjski zidovi: Idealni za vanjske prostore s ograničenim prostorom ili za pokrivanje neprivlačnih dijelova. Vanjski zeleni zidovi mogu smanjiti ukupnu temperaturu zgrade, poboljšati kvalitetu zraka i smanjiti razinu buke.
  • Ekološki jastuci: Lagane gabionske strukture unaprijed zasađene biljkama strateški se postavljaju na površinu krova. Osim što stvaraju jedinstven izgled, dokazano smanjuju odvodnju kišnice, pružaju bolju izolaciju i produljuju životni vijek krova.
  • Pseudo zeleni zidovi: Ekonomičan način ozelenjavanja prostora. Umjesto panela s prethodno zasađenim biljkama, pojedinačne teglice se pričvršćuju na željeno mjesto. Kada biljke izrastu, izgledaju jednako efektno i idealne su za nepravilne prostore.

Interijeri

Ove omiljene sobne biljke mogu ozbiljno naštetiti vašim ljubimcima

Sve vrste ljiljana su jako jako štetne za kućne ljubimce i uzrokuju povraćanje, iritaciju crijeva, proljev…

Biljke krase mnoge interijere, a kućni ljubimci česti su pridruženi članovi obitelji. Iako neke biljke imaju blagotvorni učinak na ljude, za kućne ljubimce mogu biti štetne. U nastavku doznajte koje su to. 

Osim što su dekoracija s kojom ne možete pogriješiti, biljke u životni prostor unose bolju kvalitetu zraka, smanjuju stres i pridonose ugodnosti prostora. Ipak, u domovima s kućnim ljubimcima neke se od njih ne bi trebale nalaziti. Čak i one vrste koje na ljude imaju iznimno blagotvoran učinak, životinjama mogu nanijeti veliku štetu.

Ljiljan, filodendron, aloe vera…

“Sve vrste ljiljana su zapravo jako jako štetne za kućne ljubimce iz razloga što oni uzrokuju povraćanje, iritaciju crijeva, proljev, a također mogu izazvati probleme sa srcem. Isto tako recimo spatifilum, koji je ujedno i pročišćivač zraka i kvalitetno ih u kući ali nažalost za kućne ljubimce je on jako štetan. Osim njega također i filodendron spada pod jako štetne sobne biljke. Također recimo aloe vera, različite ukrasne šparoge. To su biljke koje mogu jako naštetiti kućnim ljubimcima. Razlog je taj koji također, znači iritacija kože se pojavljuje ili neki problemi s crijevima, povraćanje, mučninom, halucinacijma itd.”, otkriva Lidija Erceg, agronom.

Oprez i sa suhim cvijećem

Sugovornica dodaje kako i svježe i suho rezano cvijeće isto nije poželjno ostavljati nadohvat životinja iz razloga što i tamo zna biti često nekakvih otrovnih vrsti koje mogu naštetiti kućnim ljubimcima. Recimo česte su sada i krizanteme. Krizanteme su također jako otrovne za kućne ljubimce.

“Bliži se vrijeme Božića, kada mnoge domove krase božićne zvijezde i njih treba držati podalje od životinja jer sadrže saponoine koji su otrovni za kućne ljubimce. Iako su neke vrste manje opasne od drugih, pripazite da ne dođe do konzumacije. 

Ne postoji nijedna biljka koja je sto posto sigurna za kućne ljubimce. Jedino možda mačja trava, ona spada pod te sigurne biljke, ona je i poslastica za mačke. Ali sve ostale biljke nažalost u velikoj količini mogu izazvati nekakve određene probleme. Neke od biljaka koje su koliko-toliko u redu za kućne ljubimce su  clorophytum, chamaedorea, calathea. Ali također ako se one konzumiraju u velikoj količini nastat će neki određeni problemi.”, pojašnjava.

Imate li zeca, posadite začinsko bilje poput timijana koji je bogat vlaknima i zečevi ga obožavaju ili bosiljka koji također može biti dobar dodatak prehrani zeca. 

Biljke mogu unositi svježinu i harmoniju u vaš prostor bez opasnosti za vaše kućne ljubimce, ali to zahtijeva malo posvećenosti i primjenu nekoliko trikova.

Trikovi kako prostor učiniti sigurnim za ljubimce

Biljke se uvijek mogu pozicionirati na neka visoka mjesta što je dobro ako imate kućne ljubimce kao što je pas jer on se neće penjati po policama.

“E sad, što se tiče mačaka, ptica i tako nekih životinja koje mogu ipak doći na više police i pozicije, onda je dobro uzeti terarij ili nekakvo mesnato, bodljikavo bilje koje njima neće biti atraktivno. Recimo, kod mačaka je jako specifično što mačja trava ima jako uske listove i one jako vole grickati sve što ih podsjeća na to. Po mogućnosti izbjegavati to nešto što ima usko listiće. Također može se i nekakva pregrada staviti staklena, gdje će prodirati svjetlo, a opet da životinja ne može doći do tih biljaka.”, otkrila je sugovornica.

Svoje se zelene oaze ne morate odreći — uz malo organizacije i planiranja, vaši biljni i četveronožni ljubimci mogu sigurno koegzistirati.

Nastavite čitati

Bilje

Ovo su biljke koje uvijek trebate unijeti u kuću prije mraza i zime

Ovo je 6 biljaka koji će preživjeti zimu unutra, a sljedeće godine ponovno cvjetati vani

Razmišljate o tome da svoj dom pretvorite u biljnu oazu samo kako biste svoje vanjske zelene prijatelje zadržali još jednu sezonu. Na kraju krajeva, obasipali ste ih ljubavlju (i vodom) i ponosno ih promatrali kako cvjetaju. Ne treba ni reći, teško je prepustiti ih zimi.

Dobra vijest je da stručnjaci za biljke kažu da je realno unijeti vanjske biljke u kuću tijekom zime, ali morate biti izbirljivi oko toga koje ćete unijeti. Jednogodišnje biljke su genetski programirane da cvjetaju i umiru u jednoj rastnoj sezoni, kaže Julia Omelchenko, stručnjakinja za botaniku u Plantumu, aplikaciji koja identificira biljke, kamenje i druge objekte iz prirode. “Ako unesete jednogodišnju biljku za zimu, ona će završiti cvjetanje, proizvesti sjeme, a zatim umrijeti, završavajući svoj životni ciklus.”

Drugim riječima, to je uzaludan poduhvat, a isto vrijedi i za dvogodišnje biljke, kaže Eric Preston, majstor vrtlar i krajolik u TeachMe.To, edukativnoj web stranici. “Dvoglodišnje biljke cvjetaju do dva puta ili dvije godine, a zatim umiru. To je to.”

Umjesto toga, trebate se usmjeriti na višegodišnje biljke osjetljive na mraz. No, trebate uzeti u obzir i nekoliko drugih faktora prije nego što unesete sve svoje biljke u dnevnu sobu. Ovdje su najbolji savjeti i preporuke stručnjaka o tome koje biljke unijeti i kako se najbolje brinuti o njima.

Kako zaštititi cvijeće od hladnoće i mraza: Pripremite se na vrijeme!

1. Začini

Najlakše biljke za unos su začinske biljke, kaže Preston. To uključuje bosiljak, ružmarin, vlasac i mentu. Ako su vaši začini već u saksijama, možete unijeti cijelu saksiju. Ako nisu, pobrinite se da ih presadite u saksiju dovoljno veliku da primi korijenov sustav i dodatnu zemlju, kaže Eide.

Savjeti za transport: Kada unosite začine, izbjegavajte da ih previše tresete ili padnu, savjetuje Preston.

Upute za njegu: Većina začina treba dosta svjetla, idealno prozor okrenut prema jugu ili zapadu s punim sunčevim svjetlom. Ako to nije moguće, možda ćete morati osigurati dodatnu rasvjetu za biljke, kaže Eide. Što se tiče zalijevanja, najbolje je to raditi svaka tri do četiri dana ili kada je gornja trećina zemlje suha.

Začinsko bilje koje se najlakše uzgaja u zatvorenom prostoru

2. Paprati: biljke koje trebate unijeti u kuću kada temperature padnu

Tropske biljke poput hibiskusa i paprati trebaju toplinu i vlagu da bi uspijevale, pa obično dobro rastu unutra, kaže Leitner.

Savjeti za transport: Iako nema posebnih uputa za premještanje paprati, Leitner kaže da uvijek orezuje biljke i obnavlja tlo prije nego ih unese unutra.

Upute za njegu: Budući da paprati vole vlagu, razmislite o korištenju ovlaživača u prostoriji, kaže Leitner, i ne zaboravite smanjiti raspored zalijevanja. “Biljke prirodno trebaju manje hidratacije kada su unutra,” kaže ona.

3. Begonije, Geranije i Koleus

Jednogodišnje biljke poput begonija, geranija i koleusa obično dobro uspijevaju unutra, kaže Donna Leitner, osnivačica i CEO Gardenuity-a, online trgovine koja vas povezuje s najboljim biljkama za vaše uzgojno okruženje.

Savjeti za transport: “Pazite da ih postepeno prilagodite unutarnjim uvjetima kako biste izbjegli šok,” kaže Leitner. Na primjer, možete početi unositi biljke na nekoliko sati, a zatim svakim danom povećavati vrijeme provedeno unutra. Također ih stavite na sunčana mjesta kako biste im oponašali vanjski okoliš, savjetuje Leitner.

Upute za njegu: Provjerite ima li štetnika (poput skale, paukovih grinja i lisnih uši), tretirajte bilo kakve infestacije, a zatim postavite biljke blizu prozora kako bi nastavile zdravo rasti. Također ih držite podalje od direktnih izvora topline i osigurajte dobru ventilaciju. Za gomoljaste begonije, nakon prve zime trebate iskopati lukovice, ukloniti izbojke i staviti ih na papir na suho, toplo mjesto, kaže Omelchenko. Kada se osuše, pohranite ih u papirnatu vrećicu ili kutiju u garaži ili podrumu.

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

4. Citrusna stabla u teglama su biljke koje trebate unijeti u kuću za iduću godinu

Citrusna stabla u teglama, poput limuna, limete i naranče, vrlo su osjetljiva na niske temperature. Mraz može oštetiti plodove i cvjetove, pa čak ubiti cijelo drvo, kaže Omelchenko. Donošenje u unutrašnjost pomoći će im da održavaju zdravi rast.

Savjeti za transport: Provjerite citrusna stabla na štetnike i tretirajte bilo kakve infekcije prije nego ih unesete unutra. Ako je vaše drvo prilično veliko, koristite kolica ili tanjur s kotačićima za siguran transport.

Upute za njegu: Ova stabla trebaju 8 do 12 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno, kaže Omelchenko, i potrebno im je toplo mjesto (temperatura između 18-22°C tijekom dana i malo hladnije noću). Zalijevati ih trebate samo kad je gornji sloj zemlje suh.

5 sobnih biljaka koje će unijeti predivne mirise u vaš dom

5. Kaktusi i sukulenti

Ove su biljke poznate po tome što preživljavaju u teškim uvjetima, ali imaju jednu slabost: mraz. Unošenjem u zatvoreni prostor omogućit ćete im da uđu u period mirovanja sve dok temperature ponovno ne porastu.

Savjeti za transport: Budite oprezni da ne oštetite stabljike i bodlje kaktusa, i koristite debele rukavice ili posebne alate, poput pinceta, kad rukujete bodljikavim vrstama kako biste zaštitili ruke, kaže Omelchenko. Također, provjerite ima li na kaktusima i sukulentima štetnika poput insekata ljuskaša ili brašnastih ušiju prije nego ih unesete unutra.

Upute za njegu: Ovim biljkama treba puno sunčeve svjetlosti, stoga ih je najbolje postaviti na prozor okrenut prema jugu, gdje mogu dobiti nekoliko sati izravnog sunca dnevno. Tijekom zime ove biljke ulaze u stanje mirovanja i zahtijevaju vrlo malo zalijevanja. Ostavite da se tlo osuši za dvije trećine, ili čak potpuno, između zalijevanja. Pazite: prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena, što je najčešći problem kod sukulenata, posebno zimi. “Ove biljke puno bolje podnose isušivanje nego višak vlage,” kaže Omelchenko.

Oprez: Ovi sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

6. Kana ljiljan

Ako se smatrate iskusnijim vrtlarom, unos vaših kana ljiljana za sezonu je opcija, ali će možda zahtijevati malo više posla. Ako to ne učinite, niske temperature uništit će korijenov sustav ovih cvjetova, što znači da se neće vratiti sljedeće sezone.

Savjeti za transport: Nakon prvog mraza, odrežite stabljike, ostavljajući otprilike jedan centimetar iznad zemlje. Zatim pažljivo iskopajte korijene i uklonite višak zemlje bez pranja. Ostavite biljke na suhom, hladnom i dobro prozračenom mjestu nekoliko dana prije skladištenja, kaže Omelchenko. (I pazite da ih ne izlažete propuhu.)

Upute za njegu: Postavite korijene u kartonske kutije, pazeći da se ne dodiruju, i ispunite posude suhim vermikulitom, tresetom ili pijeskom kako biste spriječili isušivanje biljaka. Povremeno pregledajte korijene i odbacite one koji su istrulili. “Neke kane možda neće preživjeti zimu,” kaže Omelchenko, “ali kad mrazevi završe, možete presaditi preživjele korijene van.”

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice