Povežimo se

Uređenje interijera

Žuti interijeri donose optimizam, savjetuje dizajnerica interijera

Ova vedra i optimistična nijansa unosi toplinu, energiju i dozu razigranosti u svaki prostor

žuta boja u uređenju interijera

Dolaskom proljeća i ljeta, dani postaju sve vedriji, a cijeli svijet kao da se budi iz sna. Jedan od glavnih razloga za to je i sve veći broj sunčanih dana. Naime, sunčeve zrake svemu daju raskošan sjaj.

Na isti način žuta boja poklanja vedrinu interijeru. Njena toplina je odličan odabir za prostorije u kojima nema prirodne svjetlosti. Primjerice, predsobljima te hodnicima, pastelno žuti zidovi donose sjaj sunčanog dana. U monokromatskoj shemi, zanimljivo je vidjeti mješavinu nekoliko različitih nijansi žute – zlata, karamele, limuna, cvijeća. Veseo ugođaj spavaće i dnevne sobe nastaje kombiniranjem žute s bež i bijelom, a radi li se o prostorijama raskošnijih kvadratura, dobro će doći i tonovi smeđe boje na zidovima koje želite vizualno približiti.

Kako unijeti hrabre boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

žuta boja uređenje interijera

Kombiniranje žute boje

Ova primarna boja je kroz timski rad s crvenom i plavom, kreirala cijeli spektar boja. Primarni trokut često susrećemo u dječjim sobama, budući da pozitivno djeluje na razvoj najmlađih.

U društvu komplementarne ljubičaste, naglašava se sva aktivnost žute, stoga, kada se ove dvije boje nađu zajedno, stiže duet kreativnosti.

Kako unijeti hrabre boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Shema sastavljena od svijetlo-plave i žarke nijanse žute, u interijer donosi osvježavajući koktel nebeskog plavetnila i sunčevih zraka uz koji će se i oblačan dan razvedriti. Ova kombinacija predstavlja kvalitetno rješenje prilikom uređenja radne i dnevne sobe te uredskih prostora, budući da žuta potiče intelekt, a plava komunikaciju.

Spoj crvene i žute, vatra je koja stvara izuzetno aktivne prostorije. Žuta i ružičasta su također energičan par. Ove dvije boje, uz neobične oblike pokućstva i dekorativnih predmeta, kreiraju umjetnički interijer.

Izbor boja i materijala ključ su uspješnog uređenja interijera

Žuta i zelena, uz dodatak cvjetnih dezena na tkaninama i pokućstvu, interijer pretvaraju u veseli proljetni eksterijer. Ovaj zanimljivi, toplo-hladni susret boja čini ‘zlatnu sredinu’ te je prikladan za dizajniranje svake prostorije. Želite li još više ublažiti energiju žute, preporučljivo je u shemu uključiti i neutralne tonove.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

Kako žuta boja utječe na nas?

Prema mišljenju stručnjaka za liječenje bojama, terapeutska primjena žute ima pozitivan učinak na živčani sustav, unaprjeđuje kreativno razmišljanje, poboljšava probavu te pomaže pri uklanjanju toksičnih tvari iz organizma.

Spomenimo i da zlatne nijanse donose jasnoću misli, mudrost i znanje. Ukrasni detalji u tim tonovima su dobrodošli u dekoriranju prostorija u kojima se uči i kreativno izražava.

U orijentalnom filozofiji življenja poznat pod nazivom Feng Shui, primarna žuta je boja sredina. Kao takva stvara harmoniju u svakom smjeru kretanja energije.

Dok su žarke nijanse ove ‘sunčane’ boje više yang i kreiraju aktivne interijere te se stoga češće nanose na malim površinama, blijedo-žuti tonovi su više yin tj. pasivni. Njima možemo obojiti sve zidove, uključujući i zidove u prostorijama za odmor.

Ovim jednostavnim trikom proširite ili suzite prostor u vašem domu

Što ljubav prema žutoj boji otkriva o osobnosti?

Može li naklonost prema određenoj boji otkriti nečiju osobnost? Psihologija boja sugerira da su poklonici žute vitalni i živahni, aktivno se uključuju u sve što se zbiva oko njih, spontani su, vole komunicirati i istraživati te se dobro nose s izazovima.

Budući da ova okrepljujuća boja unosi novu energiju u interijer, poželjan je sastojak svake dizajnerske sheme, bez obzira u kojoj od svojih brojnih nijansi će se najbolje uklopiti u estetiku i funkcionalnost prostora. 

Autor teksta: Danica Maričić, savjetnica za dizajn i komunikacije, Archi-living.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Kupaonica

TECE na ISH sajmu predstavio novi tip proizvoda

TECE izlazi iz zida!

tece

Iako je TECE godinama poznat kao proizvođač odvodnih kanalica i tipkala, na ovogodišnjem ISH sajmu u Frankfurtu napravili su korak dalje – predstavili su proizvode koji izlaze iz zida i ulaze u središnji prostor kupaonice. S povećanim izložbenim prostorom od čak 650 kvadrata, prikazali su širi asortiman i inovacije koje nadilaze dosadašnje granice funkcionalnog dizajna.

TECEneo: WC školjka nove generacije

Jedna od najupečatljivijih novosti je TECEneo – WC školjka s funkcijom bidea koja je osvojila prestižnu German Design Award nagradu. Ova druga generacija kombinira vrhunsku higijenu, moderni dizajn i naprednu tehnologiju – bez potrebe za električnom energijom.

TECEneo funkcionira pomoću tople i hladne vode, jednostavna je za korištenje i održavanje, te uključuje sustav protiv kamenca – idealno rješenje u regijama s tvrdom vodom. Ugradnja traje svega 30 minuta, a korisničko sučelje jasno je i intuitivno.

TECE

Tuš kanalice i kade za suvremenu arhitekturu

Nakon 20 godina iskustva, TECE je predstavio novu generaciju tuš kanalica TECE DrainWave. S minimalističkim dizajnom i mogućnošću ugradnje na prijelazu između zidnih i podnih pločica, ove kanalice se vizualno stapaju s prostorom, nudeći arhitektima i dizajnerima slobodu u oblikovanju kupaonica.

Dodatno, predstavljene su i tuš kade od kompozitnih materijala, rezultat suradnje s jednom španjolskom tvrtkom. Novi modeli odlikuju se modernim dizajnom i mogućnošću uklapanja u različite stilove uređenja.

TECE kanalice

Vizualne i funkcionalne inovacije

TECE nije stao samo na kanalizaciji i školjkama – izložili su i nove aktivacijske tipke s atraktivnim završnim obradama koje pridonose estetici i svakodnevnoj funkcionalnosti prostora. Cilj je stvoriti kupaonicu koja ne samo da izgleda odlično, već i olakšava svakodnevicu kroz pametno osmišljena rješenja.

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Kako zidove zaštiti od vlage?

Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

vlaga-na-zidu-domnakvadrat

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.

Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.

Razlozi nastanka

Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.

Znakovi

plijesan-na-zidu-domnakvadrat

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.

Trajna zaštita od vlage

Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.

Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.

Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?

Smanjenje vlage

Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.

Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.

Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice