Povežimo se

Vrt / Eksterijer

6 razloga zašto je jesen najbolje vrijeme za malčiranje

Iako se malčiranje vrta često povezuje s proljetnim čišćenjem i sadnjom novih biljaka, jednako je važno nanijeti malč i u jesen

Dok pripremate svoj vrt za zimski san (ili čak uvodite nove biljke za zimski povrtnjak), možda biste trebali dodati neočekivani zadatak na svoj jesenski popis za vrtlarenje: malčiranje.

Saznajte sve razloge zašto je svježi sloj malča ključan za zdrav vrt sljedeće godine, kao i savjete kako osigurati da vaše biljke budu pravilno zaštićene ove zime.
Ovi vrtlarski radovi važna su priprema vrta za jesen

1. Malč štiti nježne korijene i biljke od mraza

Zamislite jesensko malčiranje kao pokrivanje vašeg vrta za zimski san – i kao način da osigurate da su korijeni svih novih jesenskih sadnica zaštićeni od temperaturnih ekstrema dok se biljke prilagođavaju svom novom okruženju. “Jedan od glavnih razloga za malčiranje je zaštita korijenske kugle tijekom mirovanja,” kaže Tamara Hogan, stručnjakinja za biljke u Fast Growing Trees. “Za mlađe biljke, preporučuje se to raditi tijekom hladnijih mjeseci.”

2. Malč smanjuje potrebu za zalijevanjem

Kao što je vaš proljetni i ljetni malč pomogao u zadržavanju vlage u tlu, jesenski i zimski malč postiže isti cilj. “Malč pomaže zadržati vlagu oko korijenske kugle, tako da možemo produžiti razdoblja između zalijevanja tijekom sporijih faza rasta biljaka,” kaže Hogan.

3. Malč pomaže smanjiti eroziju tla

Kiša, vjetar i zimske oluje mogu pomaknuti površinski sloj tla iz vašeg vrta, što može uskratiti biljkama hranjivo bogato tlo. Dobar sloj malča može pomoći u ublažavanju posljedica zimskih oluja i zadržati tlo tamo gdje treba biti.

4. Malč hrani vaše biljke tijekom zime

Ako koristite prirodni malč koji se može razgraditi u tlo, poput slame, usitnjenog lišća, borovih iglica ili drvenih strugotina i kore, on će postupno otpuštati hranjive tvari u tlo koje će hraniti vaše biljke tijekom cijele godine.

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

5. Malč daje vašem vrtu dotjeran izgled tijekom zime

Vrtovi mogu izgledati prilično prazno i neuredno u jesen i zimu, kad se biljke orezuju, a gole grane i uveli listovi postaju dio krajolika. Sloj malča će pokriti te dijelove i dodati atraktivnost. “Malčiranje u jesen je odličan način da dodate dotjeranost cvjetnim gredicama koje imaju uspavana mjesta od trajnica,” kaže Cate Singleton, direktorica dizajna u Bower & Branch.

6. Jesensko malčiranje pruža sklonište za divlje životinje

Insekti koji prezimljuju u organskim materijalima, uključujući leptire i moljce, neke vrste pčela i krijesnice, cijenit će toplo sklonište koje im malč pruža.

Savjeti za jesensko malčiranje

Vaši jesenski zadaci malčiranja bit će vrlo slični proljetnom malčiranju, s većim naglaskom ovaj put na osiguravanje da su vaše najnovije biljke dobro pokrivene. Evo što trebate učiniti kako bi vaše malčiranje bilo učinkovito:

Usmjerite se prvo na najnovije biljke
“Možete malčirati ostatak vrta, ali najkorisnije malčiranje bit će oko mladih biljaka,” kaže Hogan.

Očistite korov i orezujte prije nanošenja malča
Zaštitni malč također može održati korijenje korova zdravim i jakim – što nije poželjno u proljeće kada čistite vrt. “Orezivanje prije nanošenja novog sloja malča dat će najbolji uredan izgled,” kaže Singleton.

Koristite malčeve na bazi drva ili druge organske malčeve
Hogan preporučuje korištenje malčeva poput borovih iglica, drvenih strugotina ili drugih organskih materijala koji se mogu razgraditi i dodati hranjive tvari tlu, među ostalim prednostima. “Ovi prirodni malčevi omogućuju protok zraka i kretanje vode kroz malč. Sintetički malčevi ili kamenje to ne dopuštaju i uklanjaju prednosti malčiranja.”

Držite malč podalje od stabljika biljaka i stabala
Malč bi trebao biti najmanje tri centimetra udaljen od baze stabala i dalje od stabljika biljaka, kaže Hogan. “Ako se malč približi bazi stabala, može pokriti korijenov ovratnik, što je važno za komunikaciju unutar stabla. Ako se prekrije, to može uzrokovati stres i ponekad ugušiti stablo.”

Koliko malča trebate za svoj vrt?
Pobrinite se da sloj malča bude dovoljno dubok. Trebali biste imati dva do tri centimetra malča u vrtu kako biste osigurali sve njegove prednosti. Izmjerite dubinu postojećeg malča u svom vrtu, jer možda trebate dodati samo jedan centimetar ako još uvijek imate malč iz proljetnog nanošenja.

Oglas

Bilje

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

Osim u cvjetnim gredicama, jako je lijepa i u ukrasnim posudama, a i kao ukrasno cvijeće u vazi

Krizantema je najzastupljenija biljka u ovo doba godine. Dolazi iz istočne Kine, a osobito je popularna i u Japanu, gdje su joj posvetili Festival sreće na kojem slave ovo prekrasno cvijeće. U našim krajevima i susjednim zemljama krizantema je najčešće cvijet kojim ukrašavamo grobna mjesta na blagdan Svih Svetih.

Krizantema je najzastupljenija u rujnu, listopadu i studenom. Dolazi u različitim varijetetima vrlo zanimljivih cvjetova, različitih boja i oblika. Iako su krizanteme poznate po tome da su otporne na sušu i bolesti, bez odgovarajuće njege cvjetovi mogu brzo oslabiti i uvenuti.

Kako zalijevati krizanteme

Mlade krizanteme treba zalijevati češće, ali generalno je dovoljno obično jednom tjedno. Međutim, važno je prilagoditi zalijevanje ovisno o vremenskim uvjetima – u toplijim danima možda će trebati više vode. Međutim, jednako je važno izbjegavati prekomjerno zalijevanje.

7 sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati

Tlo koje je predugo zasićeno vodom može uzrokovati truljenje korijena i oslabiti biljku, čineći je podložnom bolestima.

Dohrana za krizanteme

Ako ste prošle godine posadili krizanteme u svom vrtu, potaknite rast i razvoj korijena prije hladne sezone tako što ćete ih gnojiti u proljeće do ranog ljeta.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Ako ste ove jeseni kupili krizanteme u posudama, nema potrebe da ih gnojite. U jesen izbjegavajte gnojidbu krizantema, jer bi to moglo potaknuti biljku da ulazi u fazu rasta umjesto cvjetanja, što može smanjiti cvatnju.

Osigurajte dovoljno sunčeve svjetlosti kako bi vaša biljka rasla

Bilo da ih uzgajate u zemlji ili posudama, krizantemama je potrebno barem šest sati sunca kako bi napredovale. Ako primijetite da se proizvodnja cvjetova usporila ili da biljke izgledaju izduženo, moguće je da vaše krizanteme ne dobivaju dovoljno sunčeve svjetlosti. Pokušajte ih premjestiti na drugo mjesto u dvorištu kako biste osigurali da cvjetaju tijekom cijele sezone.

10 sobnih biljaka koje će vaš dom ispuniti predivnim mirisima

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Priprema terase za jesen i zimu: 5 osnovnih savjeta za dugovječnost i sigurnost

Prije nego što se upustite u tehničke detalje održavanja terase, počnimo s osnovama

Terase su ključne ekstenzije naših domova, često korištene kao vanjski prostori za opuštanje i zabavu. Međutim, kako se bliže hladniji mjeseci, važno je pripremiti ih za jesen i zimu kako bi se osigurala njihova dugovječnost i sigurnost za vas i vaše najmilije.

Prije nego što se upustite u tehničke detalje održavanja terase, počnimo s osnovama:

1. Pravilno spremite ili prekrijte vanjski namještaj

Pravilno skladištenje ili prekrivanje vanjskog namještaja često je zanemaren, ali važan korak u pripremi terase za hladnije mjesece. Započnite čišćenjem namještaja kako biste spriječili nakupljanje prljavštine i vlage, što s vremenom može uzrokovati oštećenja. Nakon čišćenja, razmislite o spremanju manjih predmeta unutra kako biste ih zaštitili od oštrih vremenskih uvjeta.

Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove

Za veće komade koji se ne mogu premjestiti unutra, uložite u izdržljive, vodootporne navlake. One će štititi vaš namještaj od kiše, snijega i mraza te osigurati da ostane u dobrom stanju do toplijih mjeseci. Uvijek čvrsto pričvrstite navlake kako biste spriječili njihovo odnošenje vjetrom.

2. Premjestite lončanice unutra

Biljke mogu patiti od smrzavanja. Štoviše, teški lonci mogu vršiti preveliki pritisak na drvo vaše terase i potencijalno uzrokovati oštećenja tijekom vremena. Premjestite ih unutra ili na zaštićeno mjesto kad god je to moguće.

3. Obrežite obližnje drveće i biljke

Grane i grmlje koje se nadvijaju nad terasu mogu bacati lišće i grančice na nju. Redovita obrezivanja održavaju prostor čistim i smanjuju potrebu za održavanjem terase.

Tijekom jeseni lišće, grančice i drugi ostaci često se skupljaju na terasi. Ako se ne uklone, mogu zadržavati vlagu i potaknuti rast plijesni, gljivica i mrlja. Redovito meteći terasu i perući je blagim deterdžentom i vodom možete spriječiti te probleme.

4. Pregled i čišćenje terase

Kada je vaša terasa očišćena, vrijeme je za detaljan pregled i čišćenje.

Vaša terasa stalno je izložena vremenskim uvjetima, pa je trošenje neizbježno. Započnite pregledom dasaka i ograda u potrazi za znakovima truljenja ili oštećenja. Pažljivo pregledajte drvo u potrazi za mekim ili obezbojenim mjestima, osobito u područjima koja su stalno vlažna ili su u kontaktu s pričvrsnicama.

5. Bojenje i brtvljenje

Brtvila i boje na vašoj terasi djeluju kao zaštitna barijera koja štiti drvo od vremenskih uvjeta i trošenja. Redovita inspekcija važna je kako biste bili sigurni da su ove zaštite netaknute. Obratite pažnju na područja gdje se brtvilo ili boja čine izblijedjelima, napuknutima ili ljuštećima.

Kad prepoznate istrošena područja, vrijeme je za ponovno brtvljenje ili bojenje. Prvo temeljito očistite područje i pustite da se osuši. Zatim nanesite novi sloj visokokvalitetnog brtvila ili boje, pazeći da slijedite upute proizvođača za najbolje rezultate.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice