Povežimo se

Bilje

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Vaša sobna biljka će vam pokazati ako ima najezdu uši, ili ako dobiva previše (ili premalo) sunca – ako znate što tražiti

Vaša cijenjena sobna biljka, koja je nekad privlačila pažnju u dnevnoj sobi, iznenada postaje žuta i gubi lišće. Mislili ste da ste je pravilno zalijevali i dali joj odgovarajući omjer gnojiva, ali brzo propada i ne možete shvatiti što nije u redu s vašom biljkom.

Prije nego što se uspaničite, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste oživjeli svoju nekada veličanstvenu biljku, pod uvjetom da to radite korak po korak. “Previše intervencija stresno je za biljku i može spriječiti oporavak,” kaže Leslie Coleman, specijalistica za informacije o biljkama iz Botaničkog vrta New Yorka.

1. Venjenje ili žućenje lišća

Jedan od najčešćih problema sa sobnim biljkama su opušteni ili žuti listovi. Ovi simptomi mogu značiti ili prekomjerno ili nedovoljno zalijevanje. “Koristite prst da osjetite zemlju u posudi i provjerite je li biljka suha prije nego je zalijete,” kaže Laura Payne, edukatorica za hortikulturu pri Oklahomskom državnom sveučilištu.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

Ako je zemlja suha nekoliko centimetara u dubinu, samo je potrebno lagano zalijevanje. Ako je zemlja još uvijek vlažna na površini i nekoliko centimetara u dubinu, nemojte ponovno zalijevati biljku. “Kad su biljke previše zalivene, izgledaju kao da venu,” savjetuje Payne.

2. Otpadanje lišća – najčešći znak da je biljka bolesna

Neke biljke će odbaciti svoje lišće nakon iznenadne promjene mjesta, temperature ili vlage. “Kada prelazimo s klima uređaja na grijalice, to također može stresirati biljku,” kaže Payne.

Biljke poput fikusa s listovima u obliku violine i drugih fikusa poznate su po svojoj osjetljivosti na promjene, kaže Payne. Čak i ako je njihovo trenutni mjesto preblizu prozoru ili ima previše topline, ne vole se premještati u druge prostorije. Rješenje? Pazite prije premještanja vaše biljke i bilo kakve promjene u njenom okolišu napravite što postupnije.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

3. Smeđi rubovi lišća

Ako rubovi lišća izgledaju smećkasto, ali list ne izgleda isušeno (isušeni listovi obično su znak da biljci treba veća vlažnost), vjerojatno ste previše gnojili. Korištenje razrijeđenog gnojiva pri svakom zalijevanju pomoći će biljkama u posudama da dobiju esencijalne hranjive tvari, kaže Payne. Ali ako počnete primjećivati smeđe listove, prestanite koristiti gnojivo i samo koristite običnu vodu kako biste isprali nakupljenu sol iz gnojiva, kaže Payne.

4. Najezda kukaca ( bilo koje vrste )

Nisu svi kukci na sobnim biljkama loši – neki su čak i korisni, poput skakavaca, koji su mali bijeli kukci koji žive u zemlji i jedu razgrađeni biljni materijal. No, ako vaša biljka počne izgledati nezdravo i primijetite znakove oštećenja na stabljikama i lišću, možda imate problem s nametnicima.

“Ako je problem u insektima, identificirajte nametnika i tretirajte ga blagom tehnikom specifičnom za tog insekta,” kaže Coleman. “Fizičko uklanjanje i visokokvalitetni, organski komercijalni proizvodi sigurniji su za vašu biljku od domaćih pripravaka.” (Drugim riječima, nemojte sami raditi pesticide.) Budite temeljiti, pregledavajte biljku svaki tjedan i ponavljajte tretman dok više ne bude potreban.

5. Duge, ispružene stabljike i grane

Premalo svjetla uzrokuje da biljke izgledaju blijedo i počinju se protezati prema najbližem izvoru svjetlosti. Ako nemate prozor u blizini (ili je vaš prozor već pun drugih biljaka), razmislite o nabavci lampe za uzgoj kao dopunu.

Sobno bilje koje podnosi nedostatak svjetla

6. Truli korjeni

Većina sobnih biljaka u vrtnim centrima i trgovinama biljkama dolazi iz tropskih ili sušnih klimatskih područja i zahtijeva vrlo poroznu zemlju za sadnju kako bi voda mogla slobodno otjecati. Ako je tlo previše gusto, može ugušiti korijenje i uzrokovati njihovo truljenje. Jedini način da provjerite trune li korijenje jest da izvadite biljku iz posude.

“Dok je biljka van posude, pregledajte korijenje da biste vidjeli ima li mekanih ili sluzavih dijelova,” kaže Coleman. “Koristite sterilizirani alat za rezanje kako biste odrezali ove oboljele dijelove. Ako je većina korijena zdrava, vaša biljka ima bolju šansu za oporavak.”

7. Spori rast i uvinuti listovi

Ako biljka koja je nekada bila zdrava i bujna usporava rast ili ima uvijene listove, to bi mogao biti znak da joj posuda postaje tijesna. Jedini način da to provjerite jest da nježno izvučete biljku, i ako su korijeni većinom prekrili tlo ili izlaze iz dna posude, vrijeme je za veći dom. Prilikom presađivanja, budite sigurni da koristite zemlju koja oponaša izvorno stanište biljke. Iako je presađivanje najbolje obaviti tijekom ranog vegetacijskog razdoblja, ispravljanje ovog stanja je važnije, kaže Coleman.

8. Nezdrave stabljike

Ponekad će samo jedan dio ili grana biljke biti zahvaćeni, dok ostatak biljke izgleda zdravo. U ovom slučaju, možete koristiti sterilizirane škare za obrezivanje kako biste odrezali zahvaćeni dio. Nastavite rezati dok ne vidite zdravo tkivo, kaže Payne, i nastavite sterilizirati škare nakon svakog reza.

Oglas

Bilje

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu

Iako se ljeto bliži kraju, vrtlari se pripremaju za nadolazeću jesen i već planiraju proljetnu berbu. Sada je savršeno vrijeme za razne radove koji će osigurati zdrav i plodonosan vrt u nadolazećim mjesecima.

Priprema tla za jesen

Jedan od najvažnijih zadataka je priprema tla za jesen. Idealno je vrijeme za dodavanje komposta ili organskog gnojiva, što će poboljšati njegovu plodnost.

Kako odabrati motornu kosilicu

Prekopavanje tla i uklanjanje korova također su ključni koraci da biljke imaju optimalne uvjete za rast. Kopačice su optimalni pomagači za ovakvu vrstu radova jer omogućuju jednostavno prekopavanje i miješanje tla, poboljšavajući njegovu strukturu.

Zaštita osjetljivog bilja

Osim toga, trebali bi razmisliti o zaštiti osjetljivih biljaka od hladnijeg vremena koje slijedi. Postavljanje malča oo biljaka može pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od niskih temperatura. Ako imate trajnice ili grmove koje su posebno osjetljive na mraz, razmislite o njihovom prekrivanju ili premještanju na zaštićeno mjesto.

Što saditi u rujnu?

Rujan je mjesec bogate berbe ali i mjesec za sadnju mnogih biljaka koje mogu brzo rasti i pružiti bogatu berbu prije nego što stigne zima. Iskoristite ovo razdoblje za sadnju povrća i bilja koje će vam omogućiti svježe namirnice tijekom cijele jeseni i zime poput rotkvice, špinata, zimske salate, peršina ili korijandera pa čak i prokulice.

U rujnu je velika ponuda lukovica i sjemenja u trgovinama za sadnju u jesen.

Luk i češnjak su nezahtjevne biljke koje se sade u rujnu i beru u proljeće. Bob, šparoga, grašak, Tulipani, narcise i druge lukovice se sade sada, kako bi nam osigurali prekrasnim bojama u proljeće. Ali pripazite kod sadnje lukovica, da noćna temperatura bude oko 10 ̊C kako ne bi biljke počele nicati prerano. Slabo razvijen korijen i niske temperature bi mogle uništiti biljku.

Puhači i usisavači lišća

Nemojte zaboraviti na travnjak

Sada je idealno vrijeme za prozračivanje. Prozračivači tla uklanjaju mahovinu i korov čime se poboljšava zdravlje travnjaka.

Alat za iskusne vrtlare

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu. Iskoristite ovo vrijeme za obavljanje potrebnih radova i osigurajte da vaš vrt bude zdrav i produktivan tijekom jeseni i proljeća. Bez obzira jeste li iskusni vrtlar ili tek početnik, rujan je savršeno vrijeme za ulaganje truda u vaš vrt kako bi vam se vratio bogatim urodom i prekrasnim cvijećem.

Autor: Kristina Parlov, AL-KO

Nastavite čitati

Bilje

Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?

Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje

Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.

Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.

ružmarin-biljka-domnakvadrat

Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.

Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.

Svojom mirisom neven će otjerati  komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.

Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice