Povežimo se

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Oglas

Bilje

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

Osim u cvjetnim gredicama, jako je lijepa i u ukrasnim posudama, a i kao ukrasno cvijeće u vazi

Krizantema je najzastupljenija biljka u ovo doba godine. Dolazi iz istočne Kine, a osobito je popularna i u Japanu, gdje su joj posvetili Festival sreće na kojem slave ovo prekrasno cvijeće. U našim krajevima i susjednim zemljama krizantema je najčešće cvijet kojim ukrašavamo grobna mjesta na blagdan Svih Svetih.

Krizantema je najzastupljenija u rujnu, listopadu i studenom. Dolazi u različitim varijetetima vrlo zanimljivih cvjetova, različitih boja i oblika. Iako su krizanteme poznate po tome da su otporne na sušu i bolesti, bez odgovarajuće njege cvjetovi mogu brzo oslabiti i uvenuti.

Kako zalijevati krizanteme

Mlade krizanteme treba zalijevati češće, ali generalno je dovoljno obično jednom tjedno. Međutim, važno je prilagoditi zalijevanje ovisno o vremenskim uvjetima – u toplijim danima možda će trebati više vode. Međutim, jednako je važno izbjegavati prekomjerno zalijevanje.

7 sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati

Tlo koje je predugo zasićeno vodom može uzrokovati truljenje korijena i oslabiti biljku, čineći je podložnom bolestima.

Dohrana za krizanteme

Ako ste prošle godine posadili krizanteme u svom vrtu, potaknite rast i razvoj korijena prije hladne sezone tako što ćete ih gnojiti u proljeće do ranog ljeta.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Ako ste ove jeseni kupili krizanteme u posudama, nema potrebe da ih gnojite. U jesen izbjegavajte gnojidbu krizantema, jer bi to moglo potaknuti biljku da ulazi u fazu rasta umjesto cvjetanja, što može smanjiti cvatnju.

Osigurajte dovoljno sunčeve svjetlosti kako bi vaša biljka rasla

Bilo da ih uzgajate u zemlji ili posudama, krizantemama je potrebno barem šest sati sunca kako bi napredovale. Ako primijetite da se proizvodnja cvjetova usporila ili da biljke izgledaju izduženo, moguće je da vaše krizanteme ne dobivaju dovoljno sunčeve svjetlosti. Pokušajte ih premjestiti na drugo mjesto u dvorištu kako biste osigurali da cvjetaju tijekom cijele sezone.

10 sobnih biljaka koje će vaš dom ispuniti predivnim mirisima

Nastavite čitati

Bilje

7 sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati

Kod nekih biljaka je puno sigurnije ostaviti ih suhim i žednim nego ih ‘utopiti’ vodom

Ponekad može biti nezgodno postići savršenu ravnotežu između premalo, previše ili upravo dovoljno zalijevanja biljaka. Međutim, kod nekih biljaka je puno sigurnije ostaviti ih suhim i žednim nego ih ‘utopiti’ vodom. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, venuća, žućenja i opuštanja listova, a u nekim nesretnim slučajevima čak i do smrti biljke. Stoga je važno biti pažljiv s količinom vode koju dajete svojim biljkama te znati koje su biljke posebno osjetljive na prekomjerno zalijevanje. Evo sedam sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

1. Kaktus

Kao što ste možda pretpostavili, kaktusi također ne vole previše vode. Ove biljke zahtijevaju vrlo dobro drenirano tlo kako bi bile uspješne sobne biljke. Previše vode dovest će do stresa kod kaktusa i može uzrokovati brojne probleme.

2. Sukulenti

Sukulenti prirodno rastu u sušnim dijelovima svijeta, a kao sobne biljke tražit će slične uvjete. Prekomjerno zalijevanje dovest će do truljenja korijena i biljke će početi propadati.

3. Aloe vera

Kao i mnogi drugi sukulenti, aloe vera preferira dobro drenirano tlo. Da bi aloe vera napredovala, dajte joj male količine vode odjednom i pustite da se tlo potpuno osuši prije nego što je ponovno zalijete.

4. Begonije

Iako begonije trebaju redovito zalijevanje, važno je da tlo ne bude previše zasićeno. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do žućenja listova te truljenja stabljike i korijena.

5. Afrička ljubičica

“Afrička ljubičica voli se osušiti između zalijevanja“, kaže Andrew Bunting, potpredsjednik hortikulture u Društvu za hortikulturu Pennsylvanije.

Također je važno biljku zalijevati tako da je stavite u tanjurić s vodom i kamenčićima za drenažu ili pažljivo koristite zalijevač s uskim vrhom kako biste izbjegli da voda dođe u kontakt s lišćem, dodaje.

6. Citrusna stabla

“Voće poput limete, limuna i naranče može se uspješno uzgajati u zatvorenom prostoru uz odgovarajuće uvjete temperature i svjetlosti”, kaže Bunting.

“Zalijevanje je također ključno za njihov uspjeh, jer su citrusna stabla osjetljiva na prekomjerno zalijevanje, što može uzrokovati stres i učiniti ih podložnijima napadima insekata“, objasnio je.

7. Lirasti fikus

Kao i mnoge druge vrste fikusa, lirasti fikus treba vlagu da bi napredovali, ali prekomjerno zalijevanje dovodi do truljenja korijena, kaže Bunting. Žućenje listova obično je znak da biljka dobiva previše vode, pa preporučuje zalijevanje jednom tjedno – i nikada ne dopustiti da biljke stoje u vodi.

Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice