Povežimo se

Bilje

Ove biljke vole sjenu i hlad – najljepši su ukras za balkon ili terasu

I u hladu neke biljke najbolje rastu…

Ako ste pretpostavili da radi hlada koji prekriva vaš balkon nemate mogućnosti saditi cvijeće, sjetite se one izreke, koja kaže kako dobar vrt postoji tamo gdje se nalazi dobar vrtlar! Drugim riječima, nema straha radi hlada, potrebno je samo malo volje.

Prema savjetima stručnjaka, ovo su najbolje biljke za balkon i vrt u hladu.

Cvijeće jarkih boja

Hlad je upravo idealno mjesto za rast biljkama koje krase latice jarkih boja, vi samo morate dobro proučiti koliko prostora za njih imate.

Kako se radi o vašem balkonu, birajte boje koje volite, a odlično će na njemu sigurno izgledati kombinacija tratinčica, sve boje hortenzija i lobelija. Ako volite ružičasto cvijeće, odlično ga je kombinirati s bijelim i žutim cvjetovima, a nemojte zaboraviti na predivne fuksije, begonije ili anđeosku trubu.

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

Ako želite balkon ukrasiti nečim neobičnim, probajte s rascvjetanom lozom, koja će rasti i na suncu i u sjeni. Zimi vaš balkon može isto biti okupan cvijećem ako ga ukrasite Japanskom anemonom.

Začini

Ima li većeg zadovoljstva od svježe ubranog začina za pripremu obroka… Predivni mirisi koje mogu širiti sigurno su vam dobro poznati, treba li bolji razlog za ukrašavanje balkona začinima?

Što možete saditi? Češnjak, mentu, peršin, kopar, bosiljak… Popis je dug. Začini dobro uspijevaju u sjeni pa se ne morate brinuti da će im ona usporiti rast. Kako oni jako brzo rastu i sigurno ih je teško sve na vrijeme potrošiti, uberite ih i osušite te ih nastavite koristiti cijele godine. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto.

Hosta i paprati

Hoste su trajnice i dolaze u nekoliko vrsta. Postoje svjetlije i tamnije a sami intenzitet ovisi o količini svjetlosti. Same se razmnožavaju tako da kroz godine dobijete pozamašnu količinu hosta i važno je za znati da su otporne na bolesti.

Ove se penjačice lako održavaju i stvaraju najbolji prirodni hlad

Paprat prirodno raste u šumama gdje je visoka koncentracija vlage, pa iako joj malo sunca neće smetati, ona preferira sjenu. Možete je posaditi u tegle, a odlično će izgledati u povišenim teglama radi prirodnog pada. Osim što voli sjenu, voli i vodu pa na nju nemojte zaboraviti.

Ukrasna kopriva i vodenika

Ako volite jače boje ukrasna kopriva je idealna za vas. Zanimljivo izgleda ako kombinirate samo jednu boju ali ako volite šarenije one će svakako podići izgleda vašeg balkona. Možete je držati i na suncu ali intenzitet boja njezinih listova će tada biti slabiji.

Puno joj vode nije potrebno, ali svakako voli redovno gnojenje, otprilike jednom tjedno s univerzalnim tekućim gnojivom.

Vodenika pak najbolje uspijeva u sjeni ili polu sjeni, a dolazi u bijeloj, narančastoj, ružičastoj, ljubičastoj i crvenoj boji. One vole vlažno tlo tako da će biti potrebno svakodnevno zalijevanje, naročito tijekom ljetnih mjeseci.

Tijekom zimskih mjeseci potrebno ju je unijeti u zatvoren prostor jer ne podnosi hladnoću najbolje.

Oglas

Bilje

Orezivanje, zaštita i sadnja ruža – jesenska njega ovog cvijeta uključuje nekoliko važnih koraka

Kako brinuti o svojim ružama u jesen, uz savjete o obrezivanju, sadnji i sprječavanju bolesti

Njega ruža u jesen je ključna ako želite izvući maksimum iz svojih ruža u nadolazećoj godini, omogućujući vašim cvjetovima da prežive zimu i ponovno procvjetaju kad se vrate proljeće i ljeto. Jesenska njega ruža uključuje nekoliko koraka, poput orezivanja, čišćenja, uklanjanja ocvalih cvjetova i uklanjanja oboljelog lišća. Ako redovito obavljate ove zadatke, sigurno ćete uživati u gledanju kako vaše ruže ponovno cvjetaju kada zima prođe.

Orezivanje

Iako mnogi vrtlari biraju orezivati svoje ruže tijekom zime, orezivanje ruža u jesen odlična je opcija ako želite uspostaviti uredan okvir za nadolazeću godinu. Koliko je učinkovito jesensko orezivanje ruža ovisi o vrsti ruža koje uzgajate; grmolike i penjačice posebno će imati koristi od orezivanja u jesen.

Koje ruže posaditi?

Skratite stabljike visokih grmolikih ruža kako biste smanjili njihovo ljuljanje tijekom zimskih oluja, jer to može olabaviti i oštetiti korijenje. Stabljike odrežite odmah iznad pupa koji je okrenut prema van kad god je to moguće.

Uklanjanje ocvalih cvjetova

Ako ne započnete orezivanje ruža u jesen i odlučite čekati zimu, i dalje je važno ukloniti ocvale cvjetove na kraju vegetacijske sezone, osim ako ne želite da vaše ruže razviju šipke.

Ako niste upoznati s pojmom, uklanjanje ocvalih cvjetova odnosi se na proces uklanjanja uvelih cvjetova. To omogućuje razvoj novih cvjetova tijekom sezone rasta te poboljšava oblik i izgled ruže. Važno je istražiti najbolje tehnike uklanjanja ocvalih cvjetova za vašu specifičnu sortu ruža, no općenito to uključuje rezanje ocvalog cvijeta iznad lišća, na kraju njegove kratke stabljike.

Uklanjanje ocvalih cvjetova dat će vašem vrtu uredan izgled pred zimu i pripremiti ruže za odličnu sezonu rasta nakon hladnijih mjeseci.

Prevenirajte širenje bolesti

Poberite i bacite sve preostalo lišće koje pokazuje znakove bolesti, poput crne pjegavosti, plijesni ili hrđe. Također skupite zaraženo lišće koje je palo na tlo, jer ono može prenijeti bolesti iz jedne godine u drugu.

Povećana vlažnost u zraku znači da njega ruža u jesen često uključuje suočavanje s prijetnjama poput štetnika i bolesti. Kao i uvijek, prevencija je bolja od pronalaženja lijeka kada otkrijete da su vaše ruže napadnute plijesni, crnim pjegama ili drugim vrstama bolesti i štetnika. Praćenje bolesti i štetnika ruža pomoći će vam da pripremite svoje ruže za snažnu godinu koja dolazi.

Kod crnih pjega, pobrinite se da izbjegavate zalijevanje lišća, zalijevajući samo tlo. Važno je dati svojim ružama dovoljno prostora da dišu. Ako primijetite crne pjege na lišću, jednostavno uklonite zaražene listove i primijenite topički sprej tjedno ako se čini da je to ponavljajući problem.

Plijesan je druga uobičajena bolest ruža koja se brzo širi i šteti općem zdravlju vaših ruža. Uklanjanje plijesni može biti dugotrajan proces koji zahtijeva pomno ispitivanje i orezivanje, pa je prevencija najbolja. Budući da plijesan raste zbog vlažnosti, pobrinite se da ruže imaju dovoljno prostora da dišu, što je jedan od razloga zašto može biti korisno orezivanje tijekom jeseni.

Premještanje ili sadnja ruža
Jesen je odlično vrijeme za sadnju novih ruža s golim korijenom ili presađivanje ruža koje bi bolje rasle na drugoj lokaciji, nakon što je orezivanje završeno. Razmotrite prostor potreban za sprječavanje mnogih od bolesti navedenih iznad ako želite izvući maksimum iz svojih ruža tijekom sljedećih godina rasta.

Ovako se sade ruže!



Nastavite čitati

Bilje

10 sobnih biljaka koje će vaš dom ispuniti predivnim mirisima

Ispunite svoj dom umirujućim mirisima prirode

Za mnoge vrtlare sezonski mirisi mirisnog vanjskog cvijeća dovoljan su razlog da ulože trud u sadnju i održavanje vrta. Uz cvjetnice s ovog popisa, možete se okružiti prirodnim cvjetnim aromama – čak i u zatvorenom prostoru

Jessica Mercer iz Plant Addicts-a i Justin Hancock, hortikulturist iz Costa Farms-a, podijelili su svoje omiljene biljke koje su prikladne za unutarnje prostore i koje lijepo mirišu, od jasmina i gardenije do naranče i eukaliptusa – uz savjete o tome kako svaka biljka može uspijevati u vašem domu.

1. Voštani cvijet (Hoya)

Hoye dolaze u raznim bojama – bijeloj, ružičastoj, ljubičastoj i drugima – te s različitim oblicima listova. “Većina vrsta ili sorti proizvodi grozdove voštanih cvjetova u obliku zvijezde, koji mogu mirisati na čokoladu, citrus ili vaniliju!” kaže Hancock. “Može cvjetati povremeno tijekom cijele godine ako dobiva dovoljno svjetla.”

2. Anđeoska truba

Ovo južnoameričko drvo, Brugmansia x candida, dobilo je svoje uobičajeno ime po jako mirisnim cvjetovima u obliku trube, kaže Mercer. “Cvjetovi su najmirisniji u večernjim satima i mirišu slatko, s notama mošusa, limuna i jasmina,” dodaje. “Najbolje će rasti i cvjetati ako se tijekom ljeta drži vani.”

Kada vanjske temperature padnu ispod 15 °C, Mercer preporučuje unos biljke unutra. “Možete ju pustiti da miruje zimi i spremiti je u hladan, suh prostor ili je održavati kao sobnu biljku na toplom, sunčanom prozoru,” savjetuje ona.

3. Kalamondin ili Sobna naranča

Iako ovo drvo neće donijeti plodove osim ako ga ručno ne oprašite, i dalje možete uživati u njegovom citrusnom mirisu. “Kalamondin proizvodi sitne bijele cvjetove u obliku zvijezde, sa slatkim mirisom narančinog cvijeta,” kaže Mercer. “Smjestite ga na najsunčanije mjesto koje možete pronaći, a ljeti ga stavite vani za dodatnu dozu UV svjetla.”

3. Gardenija

Ikoničan miris cvjetova gardenije inspirirao je bezbrojne parfeme i mirise za dom. “Gardenije su poznate po tome da zahtijevaju mnogo pažnje, kako u zatvorenom, tako i na otvorenom,” kaže Mercer. “Njihova potreba za visokom vlagom i toplim temperaturama daje im reputaciju ‘dive’, ali raskošni cvjetovi vrijede tog truda.”

4. Begonije

“Većina begonija nije poznata po svom mirisu, ali postoje neke sorte koje imaju lagan, slatkast miris,” kaže Mercer. Čajna ruža je odličan primjer. “Begonija čajne ruže ima obilne svijetloružičaste cvjetove tijekom cijele godine,” dodaje. “Begonije vole visoku vlagu i najbolje cvjetaju pri razini vlage od oko 50 posto.”

5. Lovor

Ako više volite aromatičan miris od slatkog, odlučite se za zimzeleni lovor. “Lovor (Laurus nobilis) ima mirisno lišće koje miriše na balzam, bilje i citruse, posebno kada se trlja ili zgnječi”, kaže Mercer.

6. Pasiflora

Većina vrsta pasiflore nema aromu, kaže Hancock, ali sorta Vanilla Cream je iznimka. Bijeli cvjetovi koji mirišu na med cvjetaju tijekom cijele godine.

“Ostaje manja od mnogih drugih uobičajenih pasiflora, pa je lakše uživati ​​unutra budući da ne morate obaviti tonu rezidbe da biste je držali pod kontrolom”, kaže Hancock. “Cvjetovi se otvaraju ujutro i često zatvaraju između ručka i podneva, pa ako ga uzgajate, svakako ga držite na mjestu gdje ćete moći uživati ​​u mirisu.”

7. Arapski jasmin

Iako se obično uzgaja kao biljka na otvorenom, Hancock je vidio kako arapski jasmin uspješno cvjeta dok prezimljava u sunčanom uredu.

“Navika je malo nezgodna – nije baš vinova loza, ali je previše vitak da bi bio dobro odgojen grm, osim ako ga ne orezujete”, kaže on. “[Ali] cvjetovi su prekrasni: pupoljci poput bisera graciozno se otvaraju u čiste bijele cvjetove koji imaju slatki miris jasmina. (Ovo je jasmin koji se koristi za dodavanje mirisa zelenom čaju.) Postoje varijante s jednim i dva cvata na raspolaganju; prema mom osobnom iskustvu, tipovi s jednim cvjetanjem obično daju više cvjetova od dvostrukih.”

8. Pelargonije

Pelargonije dolaze u više od desetak sorti; tri Hancockova omiljena izbora su Atomic Snowflake, Chocolate Mint i Orange Fizz.

“Veliki, listovi [Atomic Snowflake] su mekani i prošarani s nepravilnim kremasto-bijelim rubovima. Kada se protrljaju, listovi imaju citrusni miris s cvjetnim tonovima“, kaže Hancock. “Čokoladna metvica još je jedan favorit—ima velike, nejasne listove s ljubičastom mrljom u sredini i miris mente s čokoladnim prizvucima. Orange Fizz, kao što mu ime govori, miriše poput boce narančine sode.”

9. Madagaskarski jasmin

“Lijepa cvjetajuća loza s čisto bijelim, voštanim cvjetovima u obliku zvijezde i debelim kožastim lišćem, zabavno ju je omotati oko stupa ili rešetke”, kaže Hancock. “Ako ima dovoljno svjetla, izbacuje grozdove tih mirisnih cvjetova – koji imaju umjereno jak cvjetni miris – od proljeća do jeseni.”

10. Eukaliptus

Zemljani miris eukaliptusa prirodna je nadopuna cvjetnijim mirisima ostalih cvjetova na ovom popisu. “Eukaliptus je zabavan jer pruža cjelogodišnji miris iz lišća”, kaže Hancock. “To je također arhitektonska biljka, sa svojim uspravnim rastom i srebrno-plavim zaobljenim listovima. Ako imate dovoljno svjetla – i strpljenja – možete je uzgojiti u obliku stabla.”

10 najpopularnijih sobnih biljaka na Instagramu

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice