Planiranje i uređenje
Čudo od cvijeća koje garantira dobar osjećaj
Živite ljepše uz pelargonije!
Pelargonije svojim šarenim cvjetovima šire pozitivne vibracije tijekom cijele godine, čineći život ljepšim. Ove biljke, jednostavne za njegu, u trenu pretvaraju osunčane balkone, terase i vrtove, ali i interijere u cvjetne oaze sreće. Stručnjaci za dekoraciju Pelargonium for Europe (PfE) dijele svoje ideje za rajske vrtove pelargonija koji vas pozivaju na opuštanje.
Cvjetne terase
Ukrašene lijepim namještajem, jastucima i kućnim dodacima, terase donose dodatni ugođaj životnog prostora ljeti. Bilo da uživate u slobodnom poslijepodnevu sami u udobnoj pletenoj fotelji ili ležaljci, provodite večer s prijateljima i obitelji na nedjeljnom roštilju, pelargonije čine savršenu kulisu za uživanje na otvorenom.
U žardinjerama ili posudama, ovo prekrasno južnoafričko cvijeće stavlja naglasak na šarenilo i opušteno ljetno raspoloženje.
Pelargonije izgledaju fantastično i kao zidni ukrasi. Svojim svijetlim bojama pretvaraju
jednostavne ograde i zidove u atraktivna mjesta. Viseće pelargonije zanimljivo je kombinirati
sa srebrno-nikal lozom (Dichondra argentea). Njihovi prekrasni cvjetovi također čine savršeni
ukras svakog ljetnog stola. Za besorijekoran učinak, sve što trebate je jedna ili više biljaka u
atraktivnim posudama na stolu. Izrezano cvijeće u vazama također izgleda odlično.
Balkoni ispunjeni cvijećem
Pelargonije u tren oka mogu pretvoriti čak i male balkone u cvjetne oaze. Cvijeće koje nije potrebno održavati dobro se nosi s urbanom klimom. Čak ni ljetni toplinski valovi nisu problem za ove izdržljive južnoafričke biljke. Na ekstremnim temperaturama, samo pazite da zemlja nije suha i zalijevajte ih redovito.
Ali čak i ako pelargonije moraju nekoliko dana ostati bez vode, obično prežive bez problema. Mogu pohraniti puno vode u svoje stabljike i lišće. Ovo je velika prednost za sve ljubitelje cvijeća koji su često izvan doma.
Cvjetna oaza pored mora
Yoga retreat uz more i rascvjetale pelargonije u svježim ljetnim bojama stvaraju savršen
ambijent za meditaciju i opuštanje.
Pelargonija lila boje ističe se u ovoj posudi u stilu amfore svojom primorskom patinom.
Kozmetički salon na otvorenom savršeno je mjesto za opuštajući spa tretman. Preparati s
mirisom ulja pelargonija stoje spremni na ručno izrađenom stolu ukrašenom školjkama i
pijeskom. Ovi preparati njeguju kožu i kosu te djeluju umirujuće i balansirajuće.
Ukrasni cvjetni aranžmani od rezanih pelargonija u svježim bojama pružaju
dodatni užitak tijekom ljeta. Ovi cvjetni ukrasi izgledaju fantastično i brzo se mogu napraviti. U staklene vaze jednostavno posložite stabljike bambusa i stabljike hrapave preslice (Equisetum hyemale). Dio stabljika napunite vodom i dodajte rezane pelargonije u jarkim bojama. Školjke koje leže u vodi na dnu vaze naglašavaju ugođaj mora.
Ideje za cvjetno uređenje interijera
Nemaju svi ljubitelji cvijeća sunčanu vanjsku površinu, pa je dobro znati da se pelargonije
mogu uzgajati i u zatvorenom prostoru, pod uvjetom da imaju dovoljno svjetla. Mirisne i
plemenite pelargonije posebno su dobre kao sobne biljke. Niz biljaka koje nije potrebno
pretjerano održavati, doprinose ljetnoj atmosferi. Aranžmani s rezanim pelargonijama ne ovise o uvjetima osvjetljenja.
Šareni središnji dio stola donosi osjećaj svježine, veselja i pri tom odaje moderan dojam pa
je preporuka kombinirati do pet različitih vaza u pastelnim nijansama, uz jarko narančastu.
One su ispunjene s pelargonijama odgovarajućih boja te granama bambusa.
Dodatno, trakice i plave vezice daju posudama šarmantan izgled.
Mirisne pelargonije nude razne arome, od jabuke i limuna preko đumbira, metvice i
čokolade do ruže ili jorgovana. Kreativni kuhari mogu ih koristiti za oplemenjivanje salata,
slastica, čajeva, koktela ili limunada.
Eterična ulja također čine neke mirisne pelargonije prirodnim lijekom protiv
komaraca. Sorte s mirisom limuna posebno štite od štetočina, a mogu se koristiti ne samo na
balkonu ili terasi, već i u spavaćoj sobi.
Detaljni savjeti o svim aspektima njege pelargonija dostupni su u specijaliziranim
trgovinama. Njihovo korištenje je besplatno uz odobrenje od strane inicijative “Pelargonium for Europe”. Preostale tekstove i slike možete pronaći na www.meine-geranien.de.
Pelargonium for Europe
Pelargonium for Europe marketinška je inicijativa europskih uzgajivača pelargonija Dümmen
Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta
Flowers. Inicijativa je osnovana 2016. godine s ciljem promicanja prodaje pelargonija u
Europi i osiguravajući ih dugoročno. Kampanja se za sada provodi u 22 zemlje. U Bugarskoj,
Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj EU podupire aktivnosti u sklopu
kampanje “Stars Unite a Europe in Bloom”.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.