Planiranje i uređenje
Dizajnerske kućice za ptice
Bliži se proljeće a s njime i uređenje vrta nakon duge zime. Neki od Vas možda već imaju male kućice za ptice skrivene u krošnjama drveća ali bi im dobro došle nove ideje kako ih osvježiti, a neke će ovi zgodni primjeri možda potaknuti da ih odluče nabaviti ili napraviti.
Douglas Barnhard, vlasnik američke tvrtke Sourgrassbuilt, odlučio se napraviti cijelu seriju kućica za ptice inspiriranih radom poznatih arhitekata. Njegove kućice su mali, moderni, vrlo detaljno izrađeni ukrasi za vrt i mali domovi za svoje stanovnike – ptice. Izrađene su od tikovine, bambusa i šperploče. Neke od kućica uključuju “žive zidove” – površine sa zasađenim tzv. sukulentima – malim biljkama koje su u trendu zbog vrlo male zahtjevnosti za održavanjem, kako bi se privukle ptice. Koliko god izgledale moderne, ove kućice svejedno sadrže klasične otvore i ugrađena korita za ptičju hranu.
Na sljedećoj fotografiji vidimo kućicu pod nazivom The Eichleresque Atrium koja je nastala pod utjecajem stambene izgradnje Josepha Eichlera, koji je bio američki agent za prodaju nekretnina u 20.st. poznat po izgradnji specifičnih stambenih naselja u Kaliforniji, točnije u San Francisco Bay-u. Njegova važnost je bila u tome što je doveo modernu arhitekturu, koja se do tad primjenjivala samo kod elitnih kuća i velikih zgrada korporacija, do javnog stanovanja. Kuća je atrijskog tipa i sastoji se od dva dijela koja imaju zajednički dvostrešni krov sa velikim otvorima prema središnjem atriju (dvorištu) gdje se nalazi korito za ptice. Tipično za stil Eichlerove arhitekture su kvalitetne grede i paluba od tikovine, te obloga od visoko kvalitetnog laminata.
Neke od kućica su bazirane na utjecajnom radu Bauhaus-a – njemačke umjetničke škole sa početka 20. stoljeća koja je postavila osnove modernog pokreta i internacionalne arhitekture. Te kućice stoga imaju karakteristične oštre kuteve, pune zidove i dašak retro dizajna.
Osim kućica inspiriranih radom arhitekata, Barnhard ima i liniju kućica inspiriranih područjem u kojem živi: Kalifornijom. Te kućice imaju zanimljive detalje poput daski za surfanje ili specifičnog načina drvenih spojeva. Također, postoje kućice inspirirane raznim stilovima arhitekture: od havajske do japanske. Ostale primjere njegovih kućica za ptice možete naći na stranici Sourgrassbuilt.
Tko zna, možda baš netko od Vas odlučiti napraviti kućice za ptice inspirirane nekim elementima naših krajeva?
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.
You must be logged in to post a comment Login