Povežimo se

Planiranje i uređenje

Ladanjski vrt – što je i kako ga urediti

Lijepo i šareno cvijeće, prirodni oblici i elementi u prostoru odlike su ladanjskog vrta kakav možete urediti u svom dvorištu.

razno-cvijeće-vrt-domnakvadrat

Vrt je površina koja neposredno okružuje kuću i doprinosi dojmu koji će posjetitelji steći o domaćinu. Pogled iz unutrašnjosti doma na vanjski svijet ujedno je i pogled na vrt koji svojim stilom i uređenošću može biti oličenje načina i stila života.

Ladanjski vrt je pojam koji definira izgled vrta specifičan za ruralna područja i vikendice, bilo u kontinentalnom ili primorskom podneblju. Određuje ga neformalna forma, za razliku od gradskih vrtova u kojima su zelene zone osmišljene u oblicima pravokutnika, kvadrata ili krugova.

Odabir bilja

ruže-u-vrtu-domnakvadrat

Kod odabira bilja koje ćemo zasaditi u ladanjskom vrtu, treba razmišljati o obilježjima podneblja u kojima se nalazi. Same biljne vrste ne moraju slijediti određene forme kao što je to slučaj kod topijara, već su prisutniji neformalni oblici i obilje raskoši i boja.

Ladanjski su vrtovi tako puni ljetnica, trajnica, cvatućih grmova i ukrasnog drveća. Tako ćemo u kontinentalnom podneblju pronaći jorgovane, bukve, grabove, dok će na Mediteranu prevladavati lavanda i ružmarin.

U kontinentalnom tipu ladanjskog vrta lijepo će se uklopiti hibiskus, suručice, hortenzije, jasmin, pajasmin, tulipani, azaleje te mnoge druge vrste cvijeća i grmolikog bilja.

Raskošna ljepota hortenzija

Možemo posaditi biljke koje rastu u slijedu, pa će nam tako vrt biti bogat i u punom cvatu u svako doba godine.

Vrt će posebno lijepo izgledati ako u njega zasadimo i lavandu, koja se već ukorijenila i u kontinentalnom dijelu Hrvatske, ali i začinsko bilje, koje se može zasaditi na balkonima, terasama i u vrtovima. Osim lijepog izgleda moguće ga je i koristiti u kuhinji, tijekom cijele godine. Ladanjski vrt tako neće biti samo lijep već i vrlo praktičan.

Prije kupnje, uputno je konzultirati se sa stručnjacima u vrtnim centrima o izboru biljnih vrsta za uređenje ladanjskog vrta. Dobro je znati koliko pojedina biljka traži sunca i vode i je li kontintalnog ili mediteranskog tipa.

Vrijeme sadnje

uređivanje-ladanjskog-vrta-domnakvadrat

Najbolje vrijeme za sadnju u ladanjskom vrtu je period dok još nije započela cvatnja. Tako će biljke imati dovoljno vremena da se do ljeta ukorijene i u tom razdoblju neće zahtijevati mnogo vode. Vrt je dovoljno zaliti svaka dva do tri tjedna bez ikakvog održavanja. Nešto više vode, gnojiva i brige potrebno je u prva dva tjedna nakon sadnje.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka

Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.

U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

1. Salatu

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.

2. Tulipane

Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.

3. Mrkve

Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”

4. Češnjak

Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.

5. Luk

U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.

6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima



Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove. 

Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka

Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece. 

Priprema tla za zimu

Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao. 

Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.  

Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje

Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima. 

Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije. 

Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice