Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Podsjetnik što napraviti u vrtu i kojim alatom

Evo ‘to do’ liste što sve trebate napraviti

S prvim zrakama proljetnog sunca, počeli su i radovi u vrtu. Travnjaci, živice, sadnja – posla ima napretek. Napravili smo vam mali podsjetnik što sve sad treba napraviti, ali i s kojim alatom.

Alat je spreman, vrijeme je da se bacite na posao. Lijepa okućnica i travnjak zahtijevaju njegu. Prvu proljetnu košnju obavljamo ovisno o vremenskim uvjetima, kada nam se temperatura zraka kreće iznad 10 stupnjeva Celzijevih i kada se stvore uvjeti za rast trave.

košnja-dom-na-kvadrat

‘Riječ je o tzv. košnji čišćenja kojom travnjak kosimo na visini od 4 do 6 centimetara. Ako je travnjak u sjenovitom dijelu razina košnje treba biti viša. Pomagač u tom poslu nam je akumulatorska kosilica AL-KO koja sakuplja travu u koš. Ovo su uređaji iz porodice Bosch home and garden compatible gdje više uređaja može koristiti jednu bateriju. Kad završite s travnjakom, vrijeme je je za rubove’, pojašnjava Dejan Vrček, prodajni savjetnik u AL-KO-u.

Prozračivanje travnjaka

Rubne dijelove održavat ćemo s trimerom za travu, imamo trimer koji može kositi rubne dijelove dvorišta. Isto tako imamo zaštitu za bilje na trimeru tako da možemo bez problema kositi oko bilja, a da ga ne oštetimo. Nakon košnje vrijeme je za prozračivanje travnjaka.

‘Prozračivat ćemo s akumulatorskim strojem, na stroju se nalaze češljevi koji prodiru u zemlju i iz zemlje izvlače korov, mahovinu i filc koji se sakupio tijekom stajanja travnjaka’, dodaje Deajn.

travnjak-dom-na-kvadrat

Stroj prodire u zemlju radeći kanale, koji se napune vodom i pomažu zemlji da što duže bude  vlažna, a travi da nikne. Tijekom zimskog razdoblja neki su dijelovi travnjaka sigurno ogoljeli, pa rupe treba popuniti novom travom, odnosno dosijati.

Prvo travnjak, onda živica

‘Dovoljno je na početku sezone prihraniti travnjak, povaljati ga i kasnije onda u jesen ponovo ako je to potrebno’, siguran je.

Nakon travnjaka, vrijeme je za živicu. Njezinim urednim orezivanjem i oblikovanjem  potičete joj rast i brinete da ostane gusta. Rezidba u ovo doba godine može biti i malo hrabrija jer time je prozračujete i potičete rast mladica.

‘Kod živice nam je važno da imamo kvalitetan alat, mi ćemo koristiti škare akumulatorske, čiji su noževi dijamantno brušeni i laserski rezani i na taj način nećemo oštećivati grane’, kaže.

Nemojte raditi po najjačem suncu

Za bočnu stranu živice bit će dovoljne i manje akumulatorske škare, a za vrh će ipak dobro doći teleskopski pomagač. Živicu treba orezivati na odgovarajućoj temperaturi. Pazite da to ne radite u vrijeme velikih vrućina ili jakog sunca jer zbog iznenadne izloženosti većoj količini sunca, završno tkivo lista može izgorjeti. Zato je ovaj posao najbolje raditi kad je vrijeme oblačno, a temperatura ne previsoka.

Oglas

Bilje

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu

Iako se ljeto bliži kraju, vrtlari se pripremaju za nadolazeću jesen i već planiraju proljetnu berbu. Sada je savršeno vrijeme za razne radove koji će osigurati zdrav i plodonosan vrt u nadolazećim mjesecima.

Priprema tla za jesen

Jedan od najvažnijih zadataka je priprema tla za jesen. Idealno je vrijeme za dodavanje komposta ili organskog gnojiva, što će poboljšati njegovu plodnost.

Kako odabrati motornu kosilicu

Prekopavanje tla i uklanjanje korova također su ključni koraci da biljke imaju optimalne uvjete za rast. Kopačice su optimalni pomagači za ovakvu vrstu radova jer omogućuju jednostavno prekopavanje i miješanje tla, poboljšavajući njegovu strukturu.

Zaštita osjetljivog bilja

Osim toga, trebali bi razmisliti o zaštiti osjetljivih biljaka od hladnijeg vremena koje slijedi. Postavljanje malča oo biljaka može pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od niskih temperatura. Ako imate trajnice ili grmove koje su posebno osjetljive na mraz, razmislite o njihovom prekrivanju ili premještanju na zaštićeno mjesto.

Što saditi u rujnu?

Rujan je mjesec bogate berbe ali i mjesec za sadnju mnogih biljaka koje mogu brzo rasti i pružiti bogatu berbu prije nego što stigne zima. Iskoristite ovo razdoblje za sadnju povrća i bilja koje će vam omogućiti svježe namirnice tijekom cijele jeseni i zime poput rotkvice, špinata, zimske salate, peršina ili korijandera pa čak i prokulice.

U rujnu je velika ponuda lukovica i sjemenja u trgovinama za sadnju u jesen.

Luk i češnjak su nezahtjevne biljke koje se sade u rujnu i beru u proljeće. Bob, šparoga, grašak, Tulipani, narcise i druge lukovice se sade sada, kako bi nam osigurali prekrasnim bojama u proljeće. Ali pripazite kod sadnje lukovica, da noćna temperatura bude oko 10 ̊C kako ne bi biljke počele nicati prerano. Slabo razvijen korijen i niske temperature bi mogle uništiti biljku.

Puhači i usisavači lišća

Nemojte zaboraviti na travnjak

Sada je idealno vrijeme za prozračivanje. Prozračivači tla uklanjaju mahovinu i korov čime se poboljšava zdravlje travnjaka.

Alat za iskusne vrtlare

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu. Iskoristite ovo vrijeme za obavljanje potrebnih radova i osigurajte da vaš vrt bude zdrav i produktivan tijekom jeseni i proljeća. Bez obzira jeste li iskusni vrtlar ili tek početnik, rujan je savršeno vrijeme za ulaganje truda u vaš vrt kako bi vam se vratio bogatim urodom i prekrasnim cvijećem.

Autor: Kristina Parlov, AL-KO

Nastavite čitati

Bilje

Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?

Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje

Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.

Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.

ružmarin-biljka-domnakvadrat

Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.

Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.

Svojom mirisom neven će otjerati  komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.

Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice