Povežimo se

Planiranje i uređenje

Pripremite vrt u proljeće uz pomoć malih i velikih kopačica

Određene radove nemoguće je napraviti bez odgovarajuće mehanizacije

Za održavanje vrta, bilo da se radi o manjem ili većem, dobro će vam doći kopačica. Proljeće je u punom jeku, vrijeme je za ozbiljne proljetne radove u vrtu. Teško da ćete ih moći napraviti bez prave mehanizacije.

‘Kako bi vrt u proljeće pripremili, potrebno je prekopati dio vrta u kojem želimo nešto posaditi. Za to postoje male i veće kopačice’, kaže Joža Frljužec, iz AL-KO-a. Manja kopačica bit će dovoljna za malu površinu vrta. Ona često nema mogućnost dodatne opreme, ali za malu kvadraturu vam to ni ne treba. Za početnike je važno znati kako obaviti posao s ovim pomagačem.

‘Dubina frezanja ne smije biti preduboka, zato postoji mjerilo da moramo kopati samo do sredine osovine. Zašto? Ako bi išli preduboko, razrahlili bi previše zemlju, te posađene biljke ne bi došle do tvrde zemlje koja je spremnik vlage. I prebrzo bi se isušilo tlo’, objašnjava.

Rahljenjem tlo postaje aktivno i samim time prozračnije čime se pospješuje biološka aktivnost tla i procjeđivanje vode kroz tlo. A kada je idealno vrijeme za ovakve radove. ‘U pravilu, trebamo samo paziti da nije premočvarno područje, da nije preblatno, premokro, kako bi freza mogla pofrezati. Suho do lagano vlažno su idealni uvjeti za kopanje’, nadovezuje se. Kopačicu pokreće benzin, te se dodatno na to u nju treba staviti ulje. Osim toga, ne zahtijeva posebno održavanje.

Redovite provjere su ključne

Redovito provjeriti filter zraka kako se ne bi zaštopao i tako ne bi došlo do oštećenja na motoru. Ona će biti dovoljna za okućnicu od 300 – 400 četvornih metara, a ako je vaš vrt između 800 i 1000 kvadrata, onda se preporučuje veći pomagač.

Motorna kopačica AL-KO MH1150 pogodna je za rahljenje i obradu tla, osobito na većim površinama. U osnovni model uključeni su bočni zaštitni diskovi za zaštitu sadnica. Ergonomska upravljačka ručka podesiva je po visini i bočno bez dodatnog alata.

‘Serijski isporučuju se s kotačima i noževima za kopanje, s frezom,a freza se može podesiti po širini, te ima dvije brzine naprijed i jednu unazad. Na zadnjem dijelu možemo prispojiti druge priključke, poput vadilica krumpira, plug zagrtač ili plug za okretanje zemlje’, objašnjava.

Na većim površinama uzgajat ćete i više kultura. Plug zagrtač služi za nasipavanje zemlje i stvaranje redova biljaka. Plug za krumpir olakšat će vam vađenje krumpira, a komplet čeličnih kotača poboljšat će prianjanje u kombinaciji s oranjem. Sad još samo treba znati koliko često treba ovog pomagača uzeti u ruke.

Povratak zemlji je u modi

‘Ovisi o vašim zahtjevima. Ako je salata prošla i želite saditi nešto novo, opet trebate isfrezati. U slučaju ako je tvrda površina zemlje u koju želite nešto posaditi, koja je nabijena od kiše, opet je preporuka da se površina isfreza’, dodaje Joža.

Povratak zemlji i njezinoj obradi sve je više u modi. A osim boravka na čistom zraku ovakvi radovi dobri su i za tjelovježbu.  

Proizvodnja vlastite hrane u prirodnom okruženju zasigurno može imati dobar utjecaj na vaše zdravlje. A činjenica da ste sami proizveli svoj zdravi ručak može samo pozitivno djelovati na vaše raspoloženje. Zato, uzmite vrtne pomagače u ruke i bacite se na posao stvaranja sasvim nove vrijednosti u svojim životima.

Planiranje i uređenje

Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka

Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.

U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

1. Salatu

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.

2. Tulipane

Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.

3. Mrkve

Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”

4. Češnjak

Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.

5. Luk

U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.

6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima



Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove. 

Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka

Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece. 

Priprema tla za zimu

Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao. 

Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.  

Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje

Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima. 

Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije. 

Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice