Planiranje i uređenje
Robotske kosilice – idealno rješenje za jednostavno i efikasno održavanje travnjaka
Ako želite bezbrižno uživati u travnjaku i slobodnom vremenu, robotska kosilica je savršen izbor
Predstavljaju li vam vrtlarski poslovi muku, a ne užitak, još uvijek možete imati predivan travnjak. Dok ste posvećeni svojim omiljenim hobijima, robotske kosilice će za to vrijeme urediti vaš vrt.
Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora.
Kako koristiti robotsku kosilicu?
“Naše robotske kosilice funkcioniraju još na žicu, što je u biti najpreciznija košnja. Kod same instalacije moramo prvo postaviti kabel kao među koju povežemo onda spojimo s baznom stanicom, kod instalacije onda trebamo samo kalibrirati robot, to je kratki postupak prije samog korištenja robota. Nakon što smo ga kalibrirali, on se sam kalibrira na baznu stanicu.
Možemo još pustiti program nauči parcelu, di je onda robot obilazi svoju među kabel i vidjeti da l’ su prepreke, on istovremeno si izračuna metražu i znao onda okvirno u kojem razdoblju treba kosit. Nakon što smo to učinili, možemo robot WiFI-jem povezati na svoju kućnu mrežu te upravljati i vrijeme košnje i trajanje košnje, a možete podesiti za svaki dan kako vam odgovara.”, pojasnio je direktor tvrtke AL KO, Joža Frljužec.
Jačina robotske kosilice mora odgovarati veličini travnjaka, tako je AL KO Robolihno 350 namijenjen za vrt do 350 kvadrata, a model 550 za 550 kvadrata. On ima i malo jaču bateriju, tri startne točke kako bi robot stigao pokositi svaki dio okućnice: možete počet kosit s bazne stanice, jednom s lijeve strane kuće, jednom ispred kuće, jednom iza kuće…
Oba modela svladavaju nagibe, jedan do 20, drugi do 45 stupnjeva i imaju mogućnost podešavanja visine košnje od 2,5 do 5,5 centimetara, a nakon košnje, obje će se robotske kosilice same vratiti u svoju baznu stanicu.
“Vrijeme košnje može trajati od 40 minuta do 140 minuta, to ovisi o kapacitetu baterije, a ako imate veću površinu, kosite više ciklusa na dan, u što je važno uračunati ciklus punjenja. Ako kosimo 40 minuta, 45 minuta se puni, a želimo da okvirno dva sata kosi, mora biti okno za košnju otvoreno tri sata.”, ističe sugovornik.
Precizno kretanje po vrtu
ALKO robotske kosilice opremljene su naprednim senzorima i sofisticiranim softverom što im omogućava precizno kretanje po vrtu i izbjegavanje prepreka.
“U slučaju da imamo jako komplicirani vrt, imamo i sustav smart homing koji se dogradi na jedan set žica kako bi robot išao brže do svoje bazne stanice. Mi imamo robote s i bez senzor za kiše, u pravilu robot kosi po kiši bolje nego kad je suha trava jer onda ne klizi toliko. Mi imamo senzor za kišu koji je namijenjen u slučaju da imate parcelu gdje se može stvarat jezero da se robot ne bi utapao, tak da košnja po mokrom ili kiši našim robotima ne smeta.
Ako je smeđa trava i pregusta trava i vrhovi su jako žute, to je nama već sada znak da trava nema dovoljno zraka, da je jako gusta, možda da su i oštrice na robotu već tupe pa bi ih trebalo zamijenit. Uz to bi trebali i prozračit travu, što znači s prozračivačem vadimo staru travu ili pregustu travu van kako bi trava opet došla do zraka i bila zelenija i gušća. Po ljeti se to ne radi jer je već trava jako opterećena vrućinama. Isto tako ne u kasnu jesen nego poslije ljeta i prije ljeta – u proljeću.”, zaključio je sugovornik.
Za sve one koji žele bezbrižno uživati u predivnom travnjaku i slobodnom vremenu, robotska kosilica je savršen izbor.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.