Planiranje i uređenje
Sjenica koju su vlasnici izgradili sami
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili
U ljetnim danima prava je sreća imati u vrtu sjenicu koja pruža ugodan hlad za uživanje i odmor. Zadovoljstvo je još i veće kad je napravite sami, po svojim željama.
Baš to su napravili Adriana i Mislav Combaj. Ispod pergole njihov život i rad u predgrađu Zagreba dobio je novu dimenziju.
Kupiti gotovo ili uradi sam projekt
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili.
Uvijek me nekako više vuče selo, polja, rijeke, iako ovdje nema rijeka stvorili smo oazu u kojoj možemo uživati. Muž dijeli to mišljenje i oduvijek smo znali da ćemo se skrasiti negdje u predgrađu ili na selu, priča nam Adriana.
Mnogo vremena i novca potrošili su na odvoz glomaznog otpada, čišćenje šikare i ravnanje terena. Sve to bilo je potrebno učiniti prije ljepšeg dijela posla.
Izbor materijala i bilja za sjenicu
Ispred kuće, gdje se sad nalazi predivna sjenica bilo je puno slobodnog prostora. Adriana je predložila ajde neka bude pergola pa da vidimo što možemo sami smisliti u okviru budžeta kojim raspolažemo, sjeća se Mislav. Za samu pergolu smo kupili sirovo drvo koje je koštalo oko 1500 kuna, sami smo ga obradili, polakirali sve digli na 4 stupa i pošarafili.
Definitivno su htjeli raditi s drvom, da terasa bude drvena. Beton i kupovanje gotove sjenice nije bila opcija. Htjeli su prirodni look.
Što se tiče same terase trošak nije velik kad se kupuje neobrađeno drvo. Ako ćete ga sami šmirglati, bojati. Na taj način možete znatno uštediti, savjetuje Adriana.
Pergola će tek postati prava zelena oaza kad stasaju sve posađene penjačice, jer to je bit. Adriana je stoga posadila klematis, kraljicu penjačica.
Za klematis je bitno redovito zalijevanje. Isto tako je važno znati da gore voli biti osunčan, a dolje voli imati hladne noge. Možete i ispred njega posaditi neku biljku kako sunce ne bi došlo do korijena, objašnjava ljubiteljica prirode i bilja Adriana Combaj.
Cijeli vrt je ograđen drvenom ogradom uz koju rastu razna stabla i voćke. A u središtu su posađene mladice od kojih se očekuju raskošnje krošnje. Kako i koliko rastu, Adriana sve prati u dnevniku biljaka.
„Zaista volim bilje. Na internetu postoji velika biljna zajednica gdje mi zapravo razmjenjujemo biljke, isto tako ja sam iz Karlovca, pa donesem i od mojih da me podsjećaju na moj kraj. Moja priča s biljem traje godinama i volim da mi svaka biljka ima neko posebno značenje.“
Tko radi taj i griješi, ali i nauči
Kako je ovo bila prva pergola koju su sami radili, dogodile su se i neke početničke pogreške. Primjerice, ostavili su premali razmak između donjih podnih dasaka. S prvom kišom one su se napuhnule i jedan dio je napuknuo pa su ih morali zamijeniti. Pod su napravili iz drugog pokušaja.
„To je amaterski pothvat, ali uz internet i dovoljno istraživanja sve se može naučiti i samostalno napraviti.“
Zajedničkim snagama su i namještaj sami izradili, od starih paleta. Trebalo je samo kupiti jastučiće i pobrinuti se za detalje.
Planiramo još puno toga, još i raditi na kući, proširivati dvorište, posaditi povrće, voće, krenuli smo i s izradom gredica, najavljuje Mislav. Za sad se Adriana najviše bavi cvijećem, ali definitivno će se baciti i u ovaj drugi dio. Tako da ja sam zapravo tu samo neka fizička snaga,a Adriana je idejni začenik i pokretač. U svom albumu uspomena ovaj vrijedni bračni par čuva mjestao za nove projekte, jer, kažu, najviše cijeniš ono što napraviš sam.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.
You must be logged in to post a comment Login