Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Terakota; idealan izbor za teglice

Prirodan dojam uvijek je u modi

Tko god želi postići prirodan dojam u svojem vrtu ili pak na terasi i balkonu, birat će prirodne materijale. A što može biti prirodnije od onoga što dolazi iz prirode. Takozvana terakota je skupni naziv za predmete izrađene od gline pečene na visokoj temperaturi. I zato je ona idealan izbor za teglice.

‘Jako je dekorativna kad se stavlja kao akcent s formama tipa spiralnih ili na štapu kod ulaznih vrata. Lijepe su i kombinacije viših, nižih posuda, tanjurastih u koje možete posaditi neke zanimljive sukulente. Niže bilje, kao što je recimo lavanda, pinus mugo, predivna juka, agrumi izgledaju najljepše u terakoti, zatim maslina i neke mediteranske biljke koje s terakotom dobiju na vrijednosti’, kaže Dubravka Mišolongin, dipl. ing. agronomije.

terakota-dom-na-kvadrat

Ručno rađena, jako otporna terakota

Terakotu najviše susrećemo na Mediteranu – u Dalmaciji, Provansi i Toskani. Tegle izrađene od tog materijala u svojoj ponudi ima i tvrtka Cortum. Tamo nam kažu da možemo birati takozvanu „terru rossu“ – crvenu, „terru biancu“ – bijelu, te ručno rađenu jako otpornu terakotu.

‘Postoji „galestro terracotta“ koja dolazi iz Toskane gdje su jedini iskopi u Europi i ona je obogaćena željeznim oksidom i bakrenim oksidom i ima jako dobre karakteristike za vanjsku upotrebu’, kaže Kristijan Burek, direktor tvrtke Cortum.

Ostala je terakota strojno obrađena, pečena na velikim temperaturama zbog čeka je jako otporna na vanjske utjecaje.

terakota - dom-na-kvadrat

‘Terakota odnosno glina, ona je prirodno i otporna, a danas postoji i tehnologija kojom se dodaje silikon prirodni na vanjske i unutarnje stijenke koje štite od zamrzavanja i pucanja, tj. antifrost tehnologija’, dodaje Kristijan.

Cica-mace i cvijeće

A sad je vrijeme da u ove atraktivne posude i nešto posadimo. Naša agronomkinja Dubravka odlučila se za proljetno-ljetnu kombinaciju vrste vrbe, popularno zvane cica-mace i cvijeća.

‘Osim drenaže stavljamo kvalitetan supstrat u kojem ima mješavine treseta i svega potrebnog, i kokosovih vlakana i svega ostalog što je potrebno za sadnju ovakvog cvatućeg bilja. Najprije sadimo stablašicu. Ukoliko stablašica ima loše ili trulo korijenje, onda se ono uklanja, ali svejedno jedan dio korijenja je dobro ukloniti ili bar ovako malo razgrnuti iz razloga da biljka može stvarati novo korijenje’, objašnjava Dubravka Mišolongin, dipl. ing. agronomije.

Vrba se sadi u sredini kako bi se oko nje mogle rasporediti ostale biljke. Više postavite bliže deblu. U našoj kombinaciji našle su se dalije, krupnocvjetne surfinije i petunije million bells.

‘Svakako za nekakav kontrast je lijepo upotrijebiti i list batata koji svojom bojom je savršen u ovakvim kombinacijama, da se postigne nekakav kontrast, na taj način ćemo ustvari dobiti nekakvu razigranost i prirodnost’, dodaje Dubravka.

terakota-dom-na-kvadrat

Više njege po ljeti

Treba znati da su sve ove biljke ljetnice i zahtijevaju intenzivnu njegu tijekom ljeta. Petunijama i surfinijama treba redovito čistiti ocvalo cvijeće, te ih redovito i prihranjivati.

‘Što se tiče zalijevanja, u ljetnim mjesecima ovakve posude koje su plitke, s malom zapreminom, trebat će zalijevati svaki dan. Najbolje je zalijevati u ranim jutarnjim satima, kad se preko noći supstrat ohladio, a ako to niste u mogućnosti, onda u kasne večernje sate’, dodaje.

Sada kad smo vam sve to pokazali, vrijeme je da se bacite na posao i nabavite sve potrebno za radove u vrtu. Izbora je puno. Terakotne teglice tvrtke Cortum zaista može krasiti različito bilje.

Vrt / Eksterijer

Savjeti za hranjenje ptica u jesen: Evo čime ih hraniti

Potrebe ptica, poput ljudskih, mijenjaju se s godišnjim dobima

U jesen ptice počinju tražiti dodatne izvore hrane kako bi se pripremile za hladnije mjesece kada prirodni izvori hrane, poput insekata i plodova, postaju oskudniji. Hranilica im pruža prijeko potrebnu energiju za preživljavanje zime.

No to što traže u toplijoj sezoni poput ljeta možda nije ono što žele (ili trebaju) kad dođe jesen. Kako prilagoditi svoju rutinu hranjenja ptica tome? Evo nekoliko savjeta za hranjenje ptica u jesen koji će vaše lokalne ptice održati sretnima, zdravima i privući ih u vaše dvorište tijekom cijele sezone.

1. Odaberite pravo sjeme za sezonu

Tijekom jeseni, ptice ili migriraju ili se pripremaju za to, pa traže hranu koja će ih opskrbiti energijom. Potražite mješavine sjemena bogate hranjivim sastojcima poput crnih uljanih sjemenki suncokreta.

Nemojte štedjeti na kvaliteti: potražite premium mješavine u specijaliziranim trgovinama opreme za divlje ptice, jer one sadrže znatno veći postotak masti, često su ne-GMO, prikladne za ljudsku konzumaciju te bez punila i pesticida, što ih čini optimalnim izvorom hranjivih tvari za ptice. Ove mješavine sjemena pružit će pticama visokokvalitetan izvor energije potrebne za letenje na duge udaljenosti i izdržavanje hladnijeg vremena.

I ne zaboravite na ptice koje se hrane nektarom, poput oriola i kolibrića! I njima će trebati energija, stoga postavite hranilicu za oriole ili kolibriće s domaćim nektarom (bez crvene boje).

7 dobrih razloga zašto ne biste trebali grabljati lišće u jesen

2. Ponudite hranu bogatu mastima i proteinima

Uz premium mješavine sjemena, loj je izvrstan izvor proteina i masti za ptice. Loj se radi s bazom od životinjske masti koja se zatim “obogaćuje” sastojcima poput bobica, insekata i drugih omiljenih ptičjih poslastica. Pruža dugotrajan izvor energije i idealan je za hranjenje ptica tijekom cijele godine, a posebno u jesen i zimu. Većina loja dolazi u obliku pločica, blokova ili kuglica. Posebne hranilice za loj koriste se kako bi ptice imale pristup loju, a vjeverice i drugi glodavci nisu mogli doći do njega.

Druga hrana bogata proteinima koju ptice obožavaju je maslac od kikirikija. Mnogi ljubitelji ptica u dvorištu ga koriste jer ptice uživaju u njemu! Također je dobar za njih, jer sadrži važne hranjive tvari koje ptice trebaju, poput željeza, kalija i kalcija. Međutim, nisu svi maslaci od kikirikija jednaki: birajte prirodnu ili organsku verziju s manje aditiva.

3. Održavajte hranilice punima i omogućite pristup vodi

Mnoge ptice izviđaju pouzdana mjesta gdje se mogu opskrbiti kako se vrijeme hladi. Konzistentno držanje hranilica punima vrlo je važno, jer će ptice zapamtiti hranilice koje su bile prazne i izbjegavati se vraćati ako ih ostavite praznima više od nekoliko dana. Kada stigne zima, preletjet će vaše dvorište u potrazi za hranom negdje drugdje.

Pticama također treba voda u svim sezonama (ne samo u toplima) za piće i kupanje. Vaše će dvorište postati još privlačnije pticama ako dodate izvor vode poput fontane ili ptičje kupke. Svježa, čista voda je nužna, stoga će vodu trebati mijenjati svaka dva dana. Ako je vaše jesensko vrijeme dovoljno hladno, razmislite o prelasku na grijanu ptičju kupku, koja će spriječiti zamrzavanje vode.

4. Pazite na vjeverice

Jesen je vrijeme skupljanja zaliha za vjeverice. Traže svaki sočan zalogaj koji mogu naći – uključujući vašu ptičju hranu. Kako spriječiti vjeverice da dođu do hranilica na siguran, ali učinkovit način? Postoji nekoliko načina. Prvo, možete spriječiti pristup hranilicama koristeći jednu ili više zaštitnih ploča. Zaštitna ploča je pokrov koji možete postaviti iznad ili ispod hranilica kako biste vjeverice i glodavce držali podalje. Zaštitne ploče mogu se koristiti na obje viseće i hranilice postavljene na stupove.

6 iznenađujućih razloga zašto bi svatko trebao posaditi stablo ispred kuće

Hranilice otporne na vjeverice posebno su dizajnirane kako bi osujetile planove ovih kradljivaca hrane. Zabavno je gledati kako vjeverice ponovno i ponovno pokušavaju zaobići mehanizam jedne od ovih hranilica. Možete se satima zabavljati gledajući kako vjeverice (sigurno) lebde u zraku, pokušavajući, ali ne uspijevajući doći do ptičje hrane.

Jeste li osoba koja misli “sve životinje su dobrodošle za mojim stolom”? Ako je tako, možete odabrati treći način kako bi vjeverice ostale podalje od hranilica: odvratite ih vlastitom hranom! Postavite hranilicu za vjeverice daleko od hranilice za ptice i uživajte u promatranju divljih životinja s obje strane.

Nastavite čitati

Sezonski radovi i bilje

7 dobrih razloga zašto ne biste trebali grabljati lišće u jesen

Osim što će vam uštedjeti vrijeme, izbjegavanje sezonskog grabljanja može poboljšati zdravlje lokalnog ekosustava i vaših gredica

Jesen je stigla, a živopisno lišće neizbježno će prekriti vaše dvorište. To je prekrasan prizor, ali je također vrijeme kada oni koji žele urednije dvorište posegnu za grabljama i počnu raditi. Iako sezonsko grabljanje može biti zabavna jesenska aktivnost, postoje mnogi razlozi zbog kojih biste trebali ostaviti lišće na miru.

Ako ipak želite grabljati lišće, ali želite da vaša zemlja i lokalna fauna imaju koristi od negrabljanja, Kate Garland, stručna hortikulturistica na Sveučilištu Maine, savjetuje da svake godine odvojite mali dio dvorišta kao zonu “bez grabljanja”.

1. Trulo lišće stvara prirodni malč i obogaćuje tlo

Kada lišće trune na vašem travnjaku, pretvara se u prirodni malč koji obogaćuje tlo. “Ovaj proces oslobađa esencijalne hranjive tvari poput dušika, fosfora i kalija izravno u tlo,” kaže Ankit Singh, docent na Sveučilištu Maine u odjelu za hortikulturalne znanosti. “Te hranjive tvari hrane travu i biljke, pomažući im da jače rastu i potičući bolji razvoj korijena.”

Ovaj organski pristup poboljšava strukturu tla i povećava njegovu sposobnost zadržavanja vlage i otpornost na sabijanje, čime se stvara zdraviji ekosustav travnjaka. Lišće se također može koristiti kao prirodni (i besplatni!) malč ili kao sredstvo protiv korova.

Mnogi vrtlari vole čekati do kasnog proljeća kako bi sakupili i usitnili lišće, a zatim ga postavili kao sloj od 2 do 5 cm oko svojih povrtnjaka, kaže Kate Garland.

6 razloga zašto je jesen najbolje vrijeme za malčiranje

2. Palo lišće sklonište je za divlje životinje i potiče bioraznolikost

Palo lišće pruža kritično sklonište za divlje životinje, uključujući korisne insekte, male životinje, pa čak i određene vrste ptica. “Slojevi lišća služe kao stanište za zimovanje oprašivačima poput leptira i pčela te razlagačima poput buba i glista,” kaže Singh. “Ovi insekti igraju ključnu ulogu u razgradnji organske tvari, prozračivanju tla i doprinosu ciklusu hranjivih tvari.” Osim toga, Singh objašnjava da ptice mogu tražiti insekte u lišću, što doprinosi prirodnoj kontroli štetnika – obostrana korist za vrtlare.

3. Preskakanje grabljanja smanjuje otpad na odlagalištima

Mnogi ljudi skupljaju lišće i šalju ga na odlagališta, što dovodi do ekoloških problema. “Kada se organski materijali poput lišća nađu na odlagalištima, često im nedostaje kisika, zbog čega se razgrađuju anaerobno i ispuštaju metan – snažan staklenički plin,” prema Singh. Ostavljanjem lišća da se prirodno razgrađuje u vašem dvorištu smanjujete količinu otpada poslanog na odlagališta i ograničavate ugljični otisak vašeg kućanstva.

4. Lišće zadržava vlagu i smanjuje račune za vodu

Lišće može biti posebno korisno u sušnim regijama ili tijekom sušnih sezona. “Sloj lišća djeluje kao prirodna barijera na tlu, pomažući u zadržavanju vlage smanjenjem isparavanja,” govori Singh. “To osigurava da tlo i korijenje ispod ostanu hidratizirani dulje vrijeme, smanjujući potrebu za čestim zalijevanjem, čuvajući resurse i smanjujući račune za vodu.”

Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati

5. Ostavljanjem lišća čuvate gornji sloj tla

Sloj lišća također može spriječiti eroziju, koja inače može oduzeti plodnost dvorištu. “Lišće stvara zaštitni pokrov koji štiti tlo od jakih kiša, vjetra i drugih erozivnih sila,” kaže Singh. Ovo je posebno važno u područjima gdje je tlo sklono ispiranju ili degradaciji. Ostavljanjem lišća čuvate gornji sloj tla, koji sadrži najviše hranjivih tvari.

6. Lišće kontrolira otjecanje vode i omogućuje bolju apsorpciju

“Lišće igra ključnu ulogu u upravljanju otjecanjem vode u nagnutim područjima, osobito blizu vodenih tijela,” kaže Garland. Oni to čine usporavanjem kretanja vode po površini tla, što omogućuje bolju apsorpciju.

7. Kada preskočite sezonsko grabljanje potičete cjelokupno zdraviji travnjak

Ako želite najbolje za zdravlje svog travnjaka, dopustite da lišće ove sezone poboljša vaš zeleni tepih. “Kada očistimo svoje dvorište uklanjanjem lišća, oduzimamo tlu mnoge koristi,” kaže Garland. “Travnjak može napredovati pod umjerenim slojem lišća tijekom zime.” To će zauzvrat poboljšati zdravlje vašeg travnjaka u nadolazećim sezonama.

Prema Garland, korištenje lokalnih resursa poput lišća za poboljšanje zdravlja vaše zemlje smanjuje ovisnost o proizvodima u plastičnim vrećama, kao i o predmetima prevoženim na velike udaljenosti. Dakle, to je i pobjeda za održivost!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice