Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Urbana poljoprivreda u gradskim vrtovima sve popularnija – evo što se u njima najčešće uzgaja

Posljednjih nekoliko godina sve je više gradskih vrtova koji su namijenjeni za urbanu poljoprivredu

Urbana poljoprivreda događa se u svim gradovima diljem svijeta. Vrlo često se nalazi na krovovima zgrada, a kod nas su najzastupljeniji gradski vrtovi. Provjerili smo što se u njima najčešće uzgaja.

Marko Kos, pročelnik za poljoprivredu i ruralni razvoj grada Velike Gorice kaže kako se
urbana poljoprivreda može definirati kao poljoprivredna proizvodnja u području grada, na gradskim površinama.

Već desetak godina i stanovnici Velike Gorice imaju svoje gradske vrtove koji su se vrlo dobro integrirali te svake godine raste potražnja za gradskim vrtovima, a na području grada trenutno su tri vrta, ali bi se uskoro mogao otvoriti i četvrti gradski vrt.

Neiskorištene gradske parcele čije je održavanje nekad predstavljalo izazov, sada su pretvorene u obradivo zemljište.

“Gradski vrt je oblik uzgoja povrća na otvorenom koji se dodjeljuje građanima koji su zainteresirani za njihovo korištenje. Najčešći su urbani vrtovi na krovovima zgrada, vertikalni, na balkonima, ali kod nas su najzastupljeniji gradski vrtovi u ovom obliku na kojem se nalazimo. Osnuju se na gradskim parcelama, na slobodnim gradskim parcelama koje su prije nego što su postale gradski vrt bile teret gradu za održavanje. Nisu bile iskorištene na ovaj način kao sada.”, pojasnio je Marko Kos.

Gradski vrtovi ispunjavaju nekoliko ciljeva

Prije svega uzgoj hrane kao potpora kućnom budžetu, poticanje fizičke aktivnosti, boravak u prirodi i mjesto za odmor i druženje.

Grad Velika Gorica kroz projekte Gradske vrtove osnovala je tri gradska vrta na tri različite lokacije u površini od 12 000 kvadrata te se tim putem omogućuje 150 korisnika gradskih vrtova.

Površine gradskih vrtova su minimalno 50 kvadrata te naši korisnici u njima uzgajaju povrtne kulture, od salate, rajčice, paprike, luka te uz to uzgajaju i cvijeće, začinsko bilje, ali uglavnom jednogodišnje povrtne kulture.”, dodaje sugovornik.

Gradski vrtovi doprinose sadržaju i kvaliteti života u gradovima te promoviraju tradicionalne načine uzgoja hrane.

“Urbana poljoprivreda je vrlo važna za naše građane koji nemaju mogućnost uzgoja povrća na svojim vrtovima jer ne posjeduju zemljište, ovako im je omogućeno da kroz gradske vrtove zasiju i uzgoje svoje poljoprivredne proizvode. Prednosti gradskih vrtova su te što građani mogu uzgajati svoju ekološku hranu, smanjuju kućni budžet te provode slobodno vrijeme u gradskim vrtovima i žive zdrav način života.

To je velika prednost jer svaki korisnik sam sije, sam uzgaja, a vjerujemo da tako uzgajaju ekološku hranu, za koju se ne može reći da je tretirana previše pesticidima. Uglavnom, oni su odgovorni za svoju hranu koju proizvedu.”, zaključio je Kos.

Urbana poljoprivreda pokretač je pozitivnih promjena na više razina — od uzgoja svježe hrane do smanjenja troškova života i promicanja zdravih navika. Sve popularniji zeleni prostori pružaju miran kutak za opuštanje i stvaraju ekološki osviještenu zajednicu unutar najdinamičnijih sredina.

Oglas

Bilje

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu

Iako se ljeto bliži kraju, vrtlari se pripremaju za nadolazeću jesen i već planiraju proljetnu berbu. Sada je savršeno vrijeme za razne radove koji će osigurati zdrav i plodonosan vrt u nadolazećim mjesecima.

Priprema tla za jesen

Jedan od najvažnijih zadataka je priprema tla za jesen. Idealno je vrijeme za dodavanje komposta ili organskog gnojiva, što će poboljšati njegovu plodnost.

Kako odabrati motornu kosilicu

Prekopavanje tla i uklanjanje korova također su ključni koraci da biljke imaju optimalne uvjete za rast. Kopačice su optimalni pomagači za ovakvu vrstu radova jer omogućuju jednostavno prekopavanje i miješanje tla, poboljšavajući njegovu strukturu.

Zaštita osjetljivog bilja

Osim toga, trebali bi razmisliti o zaštiti osjetljivih biljaka od hladnijeg vremena koje slijedi. Postavljanje malča oo biljaka može pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od niskih temperatura. Ako imate trajnice ili grmove koje su posebno osjetljive na mraz, razmislite o njihovom prekrivanju ili premještanju na zaštićeno mjesto.

Što saditi u rujnu?

Rujan je mjesec bogate berbe ali i mjesec za sadnju mnogih biljaka koje mogu brzo rasti i pružiti bogatu berbu prije nego što stigne zima. Iskoristite ovo razdoblje za sadnju povrća i bilja koje će vam omogućiti svježe namirnice tijekom cijele jeseni i zime poput rotkvice, špinata, zimske salate, peršina ili korijandera pa čak i prokulice.

U rujnu je velika ponuda lukovica i sjemenja u trgovinama za sadnju u jesen.

Luk i češnjak su nezahtjevne biljke koje se sade u rujnu i beru u proljeće. Bob, šparoga, grašak, Tulipani, narcise i druge lukovice se sade sada, kako bi nam osigurali prekrasnim bojama u proljeće. Ali pripazite kod sadnje lukovica, da noćna temperatura bude oko 10 ̊C kako ne bi biljke počele nicati prerano. Slabo razvijen korijen i niske temperature bi mogle uništiti biljku.

Puhači i usisavači lišća

Nemojte zaboraviti na travnjak

Sada je idealno vrijeme za prozračivanje. Prozračivači tla uklanjaju mahovinu i korov čime se poboljšava zdravlje travnjaka.

Alat za iskusne vrtlare

Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu. Iskoristite ovo vrijeme za obavljanje potrebnih radova i osigurajte da vaš vrt bude zdrav i produktivan tijekom jeseni i proljeća. Bez obzira jeste li iskusni vrtlar ili tek početnik, rujan je savršeno vrijeme za ulaganje truda u vaš vrt kako bi vam se vratio bogatim urodom i prekrasnim cvijećem.

Autor: Kristina Parlov, AL-KO

Nastavite čitati

Bilje

Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?

Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje

Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.

Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.

ružmarin-biljka-domnakvadrat

Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.

Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.

Svojom mirisom neven će otjerati  komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.

Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice