Povežimo se

Planiranje i uređenje

Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje

U vrtu se suočavamo s mnogim različitim zadacima. Umjesto kupovine različitih uređaja postoji rješenje koje obuhvaća mnoge funkcije u jednom uređaju. Multifunkcionalni ili MultiTool uređaji odličan su izbor ako ste u potrazi za jednim uređajem kojim možete riješiti mnoge različite zadatke u vrtu poput rezanja živice, košnje trave i orezivanja grana.

Donosimo vam par savjeta na što trebate obratiti pozornost prilikom kupovine jednog takvog uređaja.

Na tržištu su pretežno akumulatorski, benzinski ili električni uređaji

Ako nemate pristup struji, svakako birajte akumulatorski ili benzinski uređaj. Snaga motora je izražena u kilovatima (kW) ili konjskim snagama (KS). Planirate li odrađivati teže zadatke, svakako odaberite model s jačim motorom.

Idealno je vrijeme za orezivanje biljaka, uklanjanje lišća i otpada s tla… Evo koje alate koristiti

Nadalje, usporedite duljinu mača kod nastavka lančane pile kod pojedinih modela. Određeni modeli imaju i teleskopski nastavak za rad na visini. Ovo je posebno važno za orezivanje voćaka i visokih živica.

Provjerite koji se dodaci isporučuju uz bazni uređaj te usporedite cijene cijelog paketa ili pojedinih komponenti.

Težina uređaja je važan faktor a posebno ako ćete uređaj koristiti duže vrijeme. Veća težina uzrokuje brži zamor i smanjuje produktivnost. Ako ipak kupujete uređaj koji je teži, razmotrite modele s pojasom za nošenje. Ergonomski dizajn i udobne ručke osigurat će udobniji rad. Prilikom odabira određenog brenda, provjerite postojanje servisne mreže ali i jamstvene uvjete i usluge. Kvalitetna i adekvatna podrška je važna kako bi mogli ostvariti svoja prava u slučaju reklamacija pod jamstvom.

Višenamjenski MultiTool uređaji optimalan su izbor za sve vrtlare koji žele svestran i fleksibilan uređaj. Postanite učinkovitiji i organiziraniji uz ovo višenamjensko rješenje koje vam omogućuje da budete spremni za svaki zadatak u vrtu. Ako prilikom kupovine obratite pozornost na ključne značajke, osigurat ćete da nabavite uređaj koji odgovara vašim potrebama.

Planiranje i uređenje

Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka

Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.

U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

1. Salatu

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.

2. Tulipane

Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.

3. Mrkve

Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”

4. Češnjak

Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.

5. Luk

U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.

6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima



Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove. 

Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka

Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece. 

Priprema tla za zimu

Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao. 

Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.  

Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje

Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima. 

Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije. 

Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice