Vrt
Zastori i sjenila za terase
Užitak boravka na terasi ili balkonu može biti narušen različitim vanjskim utjecajima. Donosimo vam nekoliko prijedloga kako da sitnim intervencijama takav prostor pretvorite u intimnu oazu.

Prostrani balkon i terasa uz kuću prostori su koji omogućavaju izravnu povezanost stambenog prostora s prirodnim okruženjem. Terasa je omiljeno mjesto za ispijanje jutarnje kavice te za okupljanje članova obitelji i druženje s prijateljima uz roštilj.
No, ugođaj i trenutke uživanja na otvorenom može pokvariti prejako sunce, vjetar, kao i radoznali pogledi. Kako bi se od njih zaštitili, a pri tom sačuvali komunikaciju s okruženjem, otvorene plohe možete diskretno zakloniti zelenilom ili nekim drugim sjenilom za terase.
To može biti i krovna markiza ili tenda s patentom za navlačenje, koja će nadsvoditi cijelu terasu ili tek prekriti otvorenu stranicu balkona. Na strop balkona ili noseću konstrukciju krova terase mogu se montirati vodilice i uz rub postaviti klasične paket ili panel zavjese, koje će se podići, odnosno razmaknuti kada nisu potrebne.

Zimska trasnsformacija
Zatvaranje terase i njeno pretvaranje u zimski vrt, omogućit će transparentni zip-trak zastori od PVC folije, otporne na vjetar i kišu. Zastor je čvrsto povezan s bočnom konstrukcijom koja ga drži napetim, a njegovo je uklanjanje i navlačenje predviđeno pomoću klizača.
Klasični paravan će pružiti dobru zaštitu od sunca, a praktičan je i zbog mogućnosti premještanja na stranu s koje sunce dolazi. Ipak, vjetar bi takav samostojeći paravan lako mogao srušiti, pa će u tom slučaju biti potrebno upotrijebiti neku čvršću konstrukciju. Kako dobro sjenilo poslužit će i bujna, visoka ograda od atraktivnog egzotičnog drveta.
Modularna sezonska rješenja
Postavljanje zaštite, u obliku paravana i njeno uklanjanje po potrebi, omogućit će bočna tenda, koju je dovoljno izvući iz rolo spremnika i zakvačiti za stup. Najbolje je ipak zadržati prirodnost prostora, stoga su poželjna trakasta sjenila, odnosno rolo zavjese od trske kao jeftinija varijanta zaštite bočnih stjenki balkona i terase. Istu funkciju imaju i neprozirne tekstilne rolo zavjese, koje se mogu spustiti tek djelomično ili do poda, vertikalno ili pod kutom, čime omogućavaju lakši pogled s terase.

Elegantna zaštita od vjetra, sunca i pogleda
Suvremenu i estetski vrlo atraktivnu zaštitu od laganog povjetarca, sunca i pogleda predstavljaju zastori za terase od laganih i prozračnih dekor tkanina. Namaknuti na otvorenu površinu polu-prozirni zastori štite od sunca i prostoru daju dovoljno intime, odvajajući ga od ostatka svijeta. Postavljanjem laganih zavjesa izdvojena vrtna terasa može se pretvoriti u pravu privatnu oazu, ili poprimiti mediteranski ugođaj.
Lagani zastor dobit će na težini ukoliko se zaveže u čvor ili se kopčom drži skupljenim na sredini. Tako će se spriječiti njegovo nekontrolirano letenje, već će samo lagano treperiti na povjetarcu. Osim što će terasu diskretno zaštititi, zastor će ju i estetski obogatiti.

Najvažniji element u postizanju udobnosti i naglašavanju osobnosti pri uređenju terase je izbor materijala. Pritom treba paziti na boje i teksture koje će odrediti dinamiku prostora i boravka u njemu. Svijetle i zemljane boje smirit će doživljaj, dok će energičnije boje pospješiti dinamičnost prostora.
Stil eksterijera dobro je uskladiti s dekorom interijera, jer će na taj način terasa ili balkon postati sastavnim dijelom vašega doma.
Vrt
Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove
Otkrijte zašto su patuljaste i stupaste voćke savršen izbor za male prostore

Patuljaste i stupaste voćke idealno su rješenje za one koji žele uživati u vlastitom voću, čak i ako nemaju veliki vrt.
Zahvaljujući kompaktnom rastu i visokoj produktivnosti, ove voćke savršeno se uklapaju u male vrtove, terase, pa čak i balkone – donoseći bogat urod bez potrebe za puno prostora.
Uvjeti potrebni za neometani rast
Osim niske vlažnosti tla, potrebno je zadovoljiti još nekoliko uvjeta kako bi naše voćke neometano rasle.
Ne smijemo ih saditi u blizini šume, jer će nam u proljeće probleme praviti različite biljne štetočine.
Voćke nije preporučljivo saditi niti u velikim udolinama. Mraz zna nastupiti i u rano proljeće, period koji je najbitniji za razvitak cvjetnih pupova.
Osim povoljnih klimatskih uvjeta te nagiba zemljišta koji ne smije biti prevelik, za sadnju je važna i kiselost tla. Većini voćnih sadnica odgovara pH vrijednost tla oko 6 do 6.5. Borovnice su iznimka s pH vrijednosti od 4,5 do 5.
Ukoliko je tlo prekiselo, tlo možemo povapniti te mu na taj način podići pH.
Pravila za sadnju
Vrlo atraktivan voćnjak za amaterski uzgoj čine patuljaste i stupaste voćke.
Kumkvat je idealan citrus za tegle
Na jednom hektaru može se posaditi čak 10 tisuća takvih sadnica, što ovakav tip voćki čini ekonomski vrlo isplativim i s obzirom da nam nisu potrebni nasloni niti drugi troškovi za uzgoj.
Na komercijalnim plantažama stupaste voćke mogu se saditi s međusobnim razmakom od svega pola metra.
Na amaterskim plantažama i u manjim voćnjacima obično sade na razmak od metar do metar i dvadeset. Stupaste jabuke ne moramo saditi isključivo u vrtu, već ih možemo držati i u većim žardinjerama na balkonima i terasama.

Već druge godine nakon sadnje možemo očekivati 10 do 15 kilograma plodova po stablu. Za razliku od stablašica, iskoristivost plodova kod stupastih voćki je stopostotna. Svi su plodovi nadohvat ruke što obiranje čini jednostavnim i brzim.
Ovaj tip voćki ima maleni porast pa ne zahtijevaju značajniju gnojidbu niti preobilno zalijevanje, već samo kada tlu zaista nedostaje vlage.
Najpopularnije opcije stupastih i patuljastih voćki
Osim stupastih jabuka, popularno je i patuljasto voće breskvi, krušaka, šljiva, višanja ili nektarina te drugih vrsta, koje se također mogu saditi u voćnjacima, ali držati i na terasama. Razmak na koji ih sadimo iznosi oko 50 do 70 cm, a osim što su korisne vrlo su i dekorativne te će uljepšati ambijent.
Osim što su prirodni izvor vitamina nadohvat ruke, patuljaste i stupaste voćke od sada mogu biti i živi ukras balkona ili atraktivan detalj u vašemu vrtu.








Vrtni alat
Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Ključni alati za proljetne radove u vrtu
Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:
1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.
Koji alat treba imati svaki vrtlar?
Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat
Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:
- Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
- Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
- Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
- Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
- Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.
Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.
Električni alati za jednostavnije vrtlarenje
Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:
- Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
- Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
- Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
- Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.
Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.
You must be logged in to post a comment Login