Vrt
Zelena vrtna bajka na Sljemenu
Impresivna okućnica koja ima priču
U Zagrebu ispod Sljemena ima jedna kuća s impresivnom okućnicom koja priča zelenu vrtnu priču. Bili smo tamo i saznali kako je ona nastala i tko brine o njoj.
Kad obavi posao u vrtu, gospodin Milivoj se udobno smjesti u svoju fotelju i uživa u pogledu na dobar posao. Jer njegova je zadaća u ovom prekrasnom vrtu izrada topijara. Već 25 godina on radi skulpture od buksusa, pa u vrtu Milivoja Radanovića stanuju patka, puž, ali i zec.
Na kobri radi već 15 godina
‘I sve te biljke zahtijevaju dosta dosta truda jer puno oblikovanja, šišanja. Svakih 14 dana se moraju šišati’, govori Milivoj Radanović, vlasnik vrta.
Na novom stanovniku svog vrta – kobri, radi već petnaestak godina, ali priznaje, da bi ona poprimila svoj završni oblik, trebat će još najmanje šest.
‘Nisam to nigdje vidio, to je jednostavno onako, iz glave mi je došla ideja, krenuo sam jednu biljku koja je gore iza mene, zove ju moja unučica ptica trkačica, to je bio grm koji sampočeo oblikovati, svi su se smijali u prvo vrijeme, ali nakon 10 – 15 godina su svi shvatili da to ima stvarno oblik ptice, i čak sam dobio puno pohvala na ime toga’, dodaje.
Supruga ima drugu zadaću
I dok se gospodin Milivoj brine o skulpturama, supruga Zlata ima drugu zadaću. ‘Ja se za razliku od supruga, mogu isto sa zelenim pohvaliti, on je sa zelenim biljkama koje šiša, a ja imamo povrtnjak, pa svaki dan znam što ću kuhati. Mene to veseli, isto. Uz to, imam i mirodije i taj vrt smo digli na jedan viši nivo tako da ga zovemo viseći vrt, viseći povrtnjak’, ponosno nam priča gospođa Radanović.
Uz to, brine da u vrtu uvijek ima sezonskog cvijeća ‘Sezonski i vrt je posađen tako da stalno jedno cvijeće odlazi, drugo dolazi, a ovo sezonsko i kupujemo, a nešto i spremamo preko zime, da bi mogli u proljeće izvaditi, da baš stalno sve ne kupujemo’, dodaje.
Uspijeva joj i mediteransko bilje
U uzgoju je toliko uspješna da joj u ovoj zelenoj vrtnoj priči ispod Sljemena uspijevaju i mediteranske biljke. ‘Mediteransko bilje je sad već postalo mislim i dio unutrašnjosti, prilagodilo se, jer su sve toplije zime, sve toplije je vrijeme i one uspijevaju kod nas fantastično. Ali nisu iz dalmatinskih dijelova, nego s Kvarnera ih donosim tako da je ta približna klima kao i ovdje pa se nekako valjda prilagode.
Redovno održavanje ove ljepotice zahtijeva puno rada i truda. ‘Četiri pet sati dnevno svakako treba odvojiti, a koliko čovjek može izdržati, neki puta možete biti sedam, osam sati, prema raspoloženju i prema vremenskim uvjetima. Ako je kišno, mokro, onda ne možete, tri, četiri dana ste u zaostatku, onda opet morate malo potegnuti, pa je onda to možda i šest, sedam sati dnevno, a nekada je dovoljno i dva sata’, objašnjava.
Nema godišnjeg odmora
‘Nema godišnjeg odmora, mi odemo par dana u predsezoni, par dana u devetom, desetom mjesecu, ali najviše 4-5 dana jer kad se vratimo, to drukčije već izgleda. Vi morate skoro svaki dan oko njih raditi, morate ih zalijevati, morate šišati, oblikovati, morate, znači, to je jedan posao koji, to je ljubav, to je jedna ljubav koja recimo, čovjek ili ima ili nema’, kaže.
A sudeći prema izgledu ovog vrta, ljubavi prema njemu sigurno ne nedostaje.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje vrta
Vrijeme je za pripremu vrta za zimu i obavljanje zadnjih jesenskih radova
Radovi su lakši uz pravi alat!
Bez obzira gdje se vaš vrt nalazi, krajnje je vrijeme za obavljanje jesenskih radova i pripremu vrtova za nadolazeću zimu. Što prvo treba napraviti i koje alate koristiti donosi vam ALKO.
Jesenski radovi u vrtu svode se na održavanje higijene vrta i okućnice, a potrebno je orezati stabla i grane, korigirati krošnje te orezati živicu.
Za sve te poslove koristit ćemo AL KO i SOLO by AL KO uređaje iz serije 36 volti koji su jednostavni za korištenje.
“Novost u asortimanu 36 volti od ove godine je baterija od 8 amper sati koja nam daje ekvivalent uređajima kao kod motornih, možemo dakle slične ili iste zadatke odraditi s takvom baterijom. Baterija se može povezati sa našom aplikacijom intouch. Aplikacija intouch nam nudi mogućnost optimizacije procesa i mogućnost da kontroliramo uređaj iz bilo kojeg mjesta i vremena gdje se nalazimo. Ono što nam je korisno primjerice kod baterije 8 amper sata, možemo nadgledat putem aplikacije razinu napunjenosti, ono nam je važno, primjerice, kada želimo odraditi neki posao, a nas nema kod kuće.
Provjerimo preko aplikacije razinu napunjenosti baterije, nazovemo nekog od ukućana da nam stavi bateriju na punjač, da nam ju pripremi i mi možemo kasnije odraditi zadatak. Isto tako, u periodu kada ne koristimo bateriju, možemo kontrolirat razinu napunjenosti. Kod litijonskih baterija, bitno je da ih svaki mjesec do dva napunimo bateriju kada ju ne koristimo.”, ističe Dean Vrček, prodajni savjetnik, AL-KO.
Orezivanje živice
Prije hladnih mjeseci svakako treba orezati živicu, što će omogućiti da bude zdrava i bujna na proljeće. Kako to napraviti, objašnjava sugovornik:
Orezivanju živice trebamo posebno pridodati pažnju u jesenskom dijelu. Orezivanje živice mora biti snažno, da razine čvrste stabljike, kako bi mogla podnijeti težinu snijega. Koristit ćemo akumulatorsku pilu 36 volti koja nam je nova u asortimanu. Dužina vodilice joj je 60 centimetara, promjer 36, možemo samo napomenuti neku usporedbu da nam drobilica grana ima 40 milimetara za drobljenje, dakle tu imamo 36, možemo izrazito široke, debele grane koristit za orezivanje i možemo orezivat veću površinu živice i s time prije završiti svoj posao. S baterijom od 8 amper sata možemo do 1000 kvadrata živice sa jednim punjenjem odraditi.
Donji dio je izrađen od legure aluminija, što nam daje otpornost, recimo kada često ispuštamo dolje škare za živicu da nam se ne oštete. Isto tako, štiti od pregrijavanja pogonskog sistema. Ispod te legure nalazi se vijak koji lako odvinemo i možemo podmazati sustav za prijenos škara za živicu. Možemo ju koristiti i za radove kada nam je živica iznad naše glave, s obzirom da nam optimalno leži u ruci i ima dobro raspoređenu težinu, neće nas toliko umarati.
Priprema ogrijeva za kamin je lakša uz ove pile
S obzirom da nam dolazi sezona grijanja, također ćemo trebati pripremiti ogrjev za kamin, za peći.
“Tu vam može pomoći naša lančana pila, baterijska 36 volti, to nam je novi model. Brzina lanca je 24 metara u sekundi, što je ekvivalent motornim lančanim pilama, sa jednom baterijom možete čak do 1100 rezova odraditi sa 10 puta 10 centimetara. Ima bezalatni zatezač vodilice lanca, dakle ne treba nam alat kako bi to posložiti, kako bi napeli lanac ukoliko nam se opusti tijekom korištenja.
Tijelo pile je usko, što nam omogućava na nepristupačnim mjestima da ju koristimo, isto tako imamo i LED svjetlo, koje nam također može biti od pomoći. I možemo na pametnom kokpitu vidjeti kada je uređaj spreman za rad, kada nam ponestaje ulja za podmazivanje vodilice i lanca te ćemo tako sačuvati vodilicu i lanac od trošenja i možemo vidjeti kada nam je sigurnosna kočnica uključena. “, ističe sugovornik te dodaje kako je prednost akumulatorskih uređaja ta što su oni ekološki prihvatljivi, dakle nema ispusta plinova kao kod motornih uređaja, tihi su, ne razvijaju buku. Lagani su i mobilni, nema kabla pa se možemo lako kretati između drveća i raznih prepreka na dvorištu. “
Pravilno skladištenje uređaja
ALKO uređaje lako koriste žene i mlađe generacije, a nakon završenih radova, uređaje je važno pravilno skladištiti.
“Kod škara za živicu potrebno je nakon svake upotrebe podmazati noževe, izvaditi bateriju ili putem aplikacije ili putem samih indikatora na bateriji provjeravat napunjenost baterije i dopunit ih nakon nekih mjesec do dva, ovisno o modelu baterije.
Baterije treba dopunit svakih mjesec do dva dana, kako bi održali zdravlje ćelije i time ćemo spriječiti memorijski učinak dakle, pražnjenja koji nam ne koristi za dugi vijek baterije. “, zaključio je Vrček.
Prije zime treba pripremiti i travnjak, a kako to učiniti pogledajte u idućoj emisiji.