Povežimo se

Planiranje vrta

10 trajnica koje treba orezivati u jesen

Neke biljke su osobito osjetljive na pepelnicu i druge bolesti, koje se mogu proširiti kako biljke venu i prelaze u stanje mirovanja u vlažnim i hladnim uvjetima

Osim što orezivanjem trajnica u jesen možete osigurati jaču, zdraviju biljku iduće sezone, na taj način uklanjate i uvenule dijelove, što održava vaš vrt urednim tijekom zime.

Orezivanjem biljaka u jesen smanjujete količinu poslova koje ćete imati u proljeće, omogućujući vam da odmah počnete s novim sadnjama. Pravila za orezivanje trajnica u jesen slična su onima za kasnu zimu ili rano proljeće—režite čisto, uklonite mrtve ili bolesne dijelove biljke, i pazite da ne odrežete dijelove potrebne za rast iduće godine.

1. Lavanda

Orezivanjem lavande nakon cvjetanja u ranu jesen, pripremate biljku za novi, snažan rast u proljeće, što će rezultirati bogatijim cvjetanjem. Orezivanje lavande pomaže biljci zadržati kompaktan, uredan oblik. Bez rezidbe, lavanda može postati drvenasta, raširena i neprivlačna, što smanjuje njezinu estetsku vrijednost u vrtu.

2. Božuri

Božuri su skloni bolestima, pa jesensko orezivanje pomaže u prevenciji. Orežite ih blizu tla jer će novi rast dolaziti iz korijena.

3. Hosta

Njeno lišće uvene i postaje sklonište za štetnike, pa orežite lišće blizu tla nakon prvog mraza.

7 dobrih razloga zašto ne biste trebali grabljati lišće u jesen

4. Rudbekija

Redbekiju (poznatu i kao crnooka suzana) je biljka koja se lako samozasijava, pa može nekontrolirano rasti i zauzimati velike dijelove vrta. Orezivanjem cvjetova prije nego što razviju sjeme, sprječavate prekomjerno širenje biljke i održavate red u vrtu.

5. Plamenac

Plamenac (ili Phlox) je posebno sklon gljivičnim bolestima, poput pepelnice, koja se lako širi po vlažnim uvjetima. Orezivanjem biljke u jesen uklanjate zaražene ili potencijalno zaražene dijelove.

6. Metvulja

Kao i plamenac, metvulja (Monarda) je sklona razvoju pepelnice. Trebali biste je orezati tik iznad tla kako biste spriječili širenje bolesti i potaknuli jači rast sljedeće godine.

7. Dnevni ljiljan

Nakon cvjetanja, listovi i stabljike dnevnog ljiljana postaju smeđe i uvenu, što čini vrt neurednim. Orezivanjem u jesen uklanjate ove stare i neugledne dijelove, čime poboljšavate izgled vrta.

8. Stolisnik

Nakon cvjetanja, stabljike stolisnika postaju suhe i neugledne. Jesenskom rezidbom uklanjate ove suhe dijelove, čime održavate uredan i privlačan izgled vrta. Orezivanje pomaže biljci da preusmjeri energiju prema korijenju, što jača biljku i potiče bujan rast i cvjetanje sljedeće sezone.

9. Uresnica ili kosmos

Ovo je još jedna biljka koja se samozasijava, pa orežite cvjetove prije nego ispuste sjeme kako bi spriječili nekontrolirani rast.

10. Perunika

Ove dramatične biljke unose boje u vaš vrt krajem proljeća i početkom ljeta. No, sklone su raznim bolestima i štetnicima koji mogu oštetiti vaše biljke.

Priprema terase za jesen i zimu: 5 osnovnih savjeta za dugovječnost i sigurnost

Možete ukloniti ocvale cvjetove pri dnu stabljike početkom ljeta. Zatim pričekajte do jeseni, a nakon nekoliko mrazova uklonite i sve lišće.

Planiranje vrta

Vrijeme je za pripremu vrta za zimu i obavljanje zadnjih jesenskih radova

Radovi su lakši uz pravi alat!

Bez obzira gdje se vaš vrt nalazi, krajnje je vrijeme za obavljanje jesenskih radova i pripremu vrtova za nadolazeću zimu. Što prvo treba napraviti i koje alate koristiti donosi vam ALKO. 

Jesenski radovi u vrtu svode se na održavanje higijene vrta i okućnice, a potrebno je orezati stabla i grane, korigirati krošnje te orezati živicu. 

Za sve te poslove koristit ćemo AL KO i SOLO by AL KO uređaje iz serije 36 volti koji su jednostavni za korištenje. 

“Novost u asortimanu 36 volti od ove godine je baterija od 8 amper sati koja nam daje ekvivalent uređajima kao kod motornih, možemo dakle slične ili iste zadatke odraditi s takvom baterijom. Baterija se može povezati sa našom aplikacijom intouch. Aplikacija intouch nam nudi mogućnost optimizacije procesa i mogućnost da kontroliramo uređaj iz bilo kojeg mjesta i vremena gdje se nalazimo. Ono što nam je korisno primjerice kod baterije 8 amper sata, možemo nadgledat putem aplikacije razinu napunjenosti, ono nam je važno, primjerice, kada želimo odraditi neki posao, a nas nema kod kuće.

Provjerimo preko aplikacije razinu napunjenosti baterije, nazovemo nekog od ukućana da nam stavi bateriju na punjač, da nam ju pripremi i mi možemo kasnije odraditi zadatak. Isto tako, u periodu kada ne koristimo bateriju, možemo kontrolirat razinu napunjenosti. Kod litijonskih baterija, bitno je da ih svaki mjesec do dva napunimo bateriju kada ju ne koristimo.”, ističe Dean Vrček, prodajni savjetnik, AL-KO.

Orezivanje živice

Prije hladnih mjeseci svakako treba orezati živicu, što će omogućiti da bude zdrava i bujna na proljeće. Kako to napraviti, objašnjava sugovornik:

Orezivanju živice trebamo posebno pridodati pažnju u jesenskom dijelu. Orezivanje živice mora biti snažno, da razine čvrste stabljike, kako bi mogla podnijeti težinu snijega. Koristit ćemo akumulatorsku pilu 36 volti koja nam je nova u asortimanu. Dužina vodilice joj je 60 centimetara, promjer 36, možemo samo napomenuti neku usporedbu da nam drobilica grana ima 40 milimetara za drobljenje, dakle tu imamo 36, možemo izrazito široke, debele grane koristit za orezivanje i možemo orezivat veću površinu živice i s time prije završiti svoj posao. S baterijom od 8 amper sata možemo do 1000 kvadrata živice sa jednim punjenjem odraditi. 

Donji dio je izrađen od legure aluminija, što nam daje otpornost, recimo kada često ispuštamo dolje škare za živicu da nam se ne oštete. Isto tako, štiti od pregrijavanja pogonskog sistema. Ispod te legure nalazi se vijak koji lako odvinemo i možemo podmazati sustav za prijenos škara za živicu. Možemo ju koristiti i za radove kada nam je živica iznad naše glave, s obzirom da nam optimalno leži u ruci i ima dobro raspoređenu težinu, neće nas toliko umarati.

Priprema ogrijeva za kamin je lakša uz ove pile

S obzirom da nam dolazi sezona grijanja, također ćemo trebati pripremiti ogrjev za kamin, za peći.

“Tu vam može pomoći naša lančana pila, baterijska 36 volti, to nam je novi model. Brzina lanca je 24 metara u sekundi, što je ekvivalent motornim lančanim pilama, sa jednom baterijom možete čak do 1100 rezova odraditi sa 10 puta 10 centimetara. Ima bezalatni zatezač vodilice lanca, dakle ne treba nam alat kako bi to posložiti, kako bi napeli lanac ukoliko nam se opusti tijekom korištenja.

Tijelo pile je usko, što nam omogućava na nepristupačnim mjestima da ju koristimo, isto tako imamo i LED svjetlo, koje nam također može biti od pomoći. I možemo na pametnom kokpitu vidjeti kada je uređaj spreman za rad, kada nam ponestaje ulja za podmazivanje vodilice i lanca te ćemo tako sačuvati vodilicu i lanac od trošenja i možemo vidjeti kada nam je sigurnosna kočnica uključena. “, ističe sugovornik te dodaje kako je prednost akumulatorskih uređaja ta što su oni ekološki prihvatljivi, dakle nema ispusta plinova kao kod motornih uređaja, tihi su, ne razvijaju buku. Lagani su i mobilni, nema kabla pa se možemo lako kretati između drveća i raznih prepreka na dvorištu. “

Pravilno skladištenje uređaja

ALKO uređaje lako koriste žene i mlađe generacije, a nakon završenih radova, uređaje je važno pravilno skladištiti. 

“Kod škara za živicu potrebno je nakon svake upotrebe podmazati noževe, izvaditi bateriju ili putem aplikacije ili putem samih indikatora na bateriji provjeravat napunjenost baterije i dopunit ih nakon nekih mjesec do dva, ovisno o modelu baterije. 

Puhači i usisavači lišća

Baterije treba dopunit svakih mjesec do dva dana, kako bi održali zdravlje ćelije i time ćemo spriječiti memorijski učinak dakle, pražnjenja koji nam ne koristi za dugi vijek baterije. “, zaključio je Vrček.

Prije zime treba pripremiti i travnjak, a kako to učiniti pogledajte u idućoj emisiji.

Nastavite čitati

Planiranje vrta

Idealno je vrijeme za orezivanje biljaka, uklanjanje lišća i otpada s tla… Evo koje alate koristiti

Listopad je mjesec kada vrt lagano ali sigurno prelazi u fazu mirovanja. Ipak, pripremni radovi u vrtu su sada važniji nego ikada jer pravilna priprema tla, orezivanje biljaka, uklanjanje lišća i otpada s tla ključni su za očuvanje zdravlja vašeg vrta tijekom zime. Uz odgovarajuće uređaje, radovi u vrtu mogu postati jednostavni, učinkoviti ali i zabavni.

Započnite s pripremom tla. Pošto u ovom dijelu godine mnoge biljke gube svoje listove, sakupite opalo lišće, grančice i drugi biljni otpad kako bi se spriječilo truljenje na tlu. Kompostirate li otpad, pripazite da ne odložite previše otpalog lišća u kompost. Posebno određene vrste listova trunu pre sporo poput lišće hrasta i oraha. One vrste koje brzo trunu pokušajte usitniti, kako bi se vrijeme truljenja dodatno skratilo. Usitnjivači su korisni pomagači u vrtu za usitnjavanje drvenog i lisnatog vrtnog otpada. Posjećuju li ježevi vaš vrt, ostavite jednu hrpu lišća u jednom kutu gdje vam ne smeta i stvorite sigurno i toplo utočište za vaše male posjetitelje.

Idealno je vrijeme za orezivanje biljaka

Uklonite mrtve ili oštećene grane i pažljivo orežite i formirajte svoje biljke. Ovo neće samo poboljšati izgled vašeg vrta nego će pomoći i biljkama da ostanu zdrave i lijepe. Višenamjenski uređaji su idealni za manje vrtove. Tako s jednim uređajem i dodatnim nastavcima imate pilu za grane, trimer i škare za živicu. Trava još uvijek raste ali znatno sporije u odnosu na ljetne mjesece. Posljednja košnja trebala bi ostaviti travu na visini od oko 5 cm.

Puhači i usisavači lišća

Iako je listopad mjesec kada biljke ulaze u fazu mirovanja, idealno je vrijeme za sadnju lukovica koje će nas iznenaditi u proljeće poput narcisa, tulipana i zumbula.

Jesen nam često dolazi i sa čestim i obilnim oborinama. Prekomjerna vlaga može ozbiljno oštetiti biljke. Kako biste spriječiti oštećenje vaših biljaka, osigurajte dobru drenažu pomoću šljunka ili pijeska. Gusta sadnja rahli tlo i olakšava upijanje vode. Dobro dizajniran vrt je tijekom jake kiše u boljoj poziciji. Ako živite u području sklonom poplavama, svakako razmislite o nabavi pumpe za vodu.

Pohrana i čuvanje alata i uređaja

Ne priprema se samo vaš vrt za mirnije razdoblje nego i vaši vrtni uređaji. Važno je pravilno očistiti uređaje i spremiti ih na suho mjesto, kako bi bili spremni za sljedeću sezonu.
Radovi u vrtu u listopadu pripremaju vaš vrt za njegov zimski san. Sve što sada obavite pomoći će da vaš vrt bude spreman za hladnije dane, a svako ulaganje truda vratit će vam se u proljeće kada će vas vrt iznenaditi svojom ljepotom i bujanjem ovog života.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice