Povežimo se

Vrt

7 savjeta za jednostavnije preseljenje

Selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam ne trebaju

Kada govorimo o preseljenju u novu nekretninu, većini nas količina posla zadaje glavobolje. Počinjemo gledati svoju okolinu i vrlo brzo zaključujemo kako broj osobnih stvari koje smo skupili tijekom godina možda neće stati u naš novi dom, a to vrlo lako dovodi do tjeskobe i odlaganja posla. Ali gledajte na to ovako: rješavanje i bacanje nekih stvari može uvelike olakšati preseljenje na novo mjesto.

Doduše, razvrstavanje stvari za bacanje ili doniranje samo po sebi može izazvati glavobolju. Ali vjerujte nam: isplati se. Naposljetku, u svakome od nas postoji želja za gomilanjem osobnih stvari, a selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam zapravo ne trebaju. Osim toga, ako plaćate profesionalnu pomoć, manje kutija znači manji račun.

Ponudu stanova za najam možete pogledati na stranici agencije za nekretnine eurovilla.hr

Razmislite o svom novom prostoru

Bilo da smanjujete ili povećavate svoju kvadraturu, morate imati na umu što će, a što neće, stati u vaš novi prostor dok raspravljate o tome kako organizirati svoj novi prostor. Nemojte držati sav svoj namještaj ako želite imati samo formalnu dnevnu sobu i razmislite o odbacivanju ukrasnih ormarića ako gubite prostor za blagovanje.

Također, nemojte planirati pohraniti prevelike komade namještaja u skladište do dana kada budete imali veći dom. Osim ako nisu naslijeđe ili antikviteti ili imaju sentimentalnu vrijednost, vjerojatno ih se više nikada nećete sjetiti.

Zapitajte se jeste li spremni iznajmiti skladišni prostor ili iskoristiti garažu za pohranu namještaja koji vam više ne odgovara. Ako niste, vjerojatno je najbolje riješiti ga se.


Prekrasan građanski stan na vrhunskoj lokaciji

Zavirili smo u jedan građanski obiteljski stan. Izniman je po svojoj jednostavnosti, uređenju, lokaciji, apsolutno po svemu, a poseban je upravo u svojoj jednostavnosti. Više…


Rješavanje smeća

Nitko se neće iznenaditi ako budući znanstvenici otkriju da svaki ormar krije tajnu crvotočinu u drugu dimenziju. Nekako upija sve naše tajno smeće – i još uvijek ima dovoljno mjesta da se u njega ubaci sve više i više stvari. Korak br. 2 za olakšavanje selidbe je: riješite nered.

Dugo i pažljivo proučite svoju odjeću i ormare da vidite što možete izbaciti ili donirati.

Stručnjaci preporučuju da slijedite “pravilo dvije sezone” i odbacite svaki odjevni predmet koji niste nosili dvije sezone (šest mjeseci) ili više (naravno, uz neke sentimentalne iznimke).

Bacite staru dječju odjeću

Prođite kroz ormare svoje djece istim pronicljivim okom. Zapravo – budući da djeca rastu tako brzo – budite još kritičniji nego kod svoje odjeće.

Pobrinite se da preselite samo odjeću koja im pristaje. Donirajte sve što se više ne koristi ili dajte odjevne predmete prijateljima ili rodbini kojima bi mogli zatrebati, jer bebe su skupe i nekima od nas bi pomoć dobrodošla.

Ako se dogodi da vaše dijete ubrzano raste neposredno prije nego što se preselite, smatrajte to blagoslovom i svedite im ormar na najnužnije stvari. Ionako ćete im uskoro kupovati novu odjeću.

Elektronika

Svi imamo nekoliko “kostura” u ormaru. Za većinu nas ti su kosturi pokvarena elektronika. Bilo da se radi o starim prijenosnim računalima, napuknutim mobitelima ili brojnim USB-ima, te stvari vam zaista više ne trebaju. Ipak, nemojte ih samo baciti u kontejner; ovakav otpad se reciklira.

Doduše, postoji jedna iznimka: Univerzalni punjači ili kabeli čiju svrhu ne možete točno odrediti. Možda su za igraću konzolu vašeg djeteta ili onaj stari digitalni fotoaparat. Te stvari stavite u kutiju dok traje proces pakiranja. Bolje biti siguran nego žaliti kada nakon preseljenja shvatite da vam nedostaje punjač za elektroniku koja vam treba.

Sortiranje

Prođite kroz svaku prostoriju u svojoj kući, od one koja se najmanje koristi do one koja je najprometnija i sortirajte svaki predmet koji vidite. Podijelite predmete na tri hrpe: čuvanjedoniranje smeće.

Imate problema s odabirom točne hrpe? Ugledajte se na Marie Kondo i zapitajte se: “Donosi li mi ovaj predmet radost?” Ako je odgovor iskreno – da, dodajte ga na hrpu za čuvanje. Inače, vrijeme je za rastanak.

Nikada ne bismo preporučili da izbacite većinu stvari ako nemate sredstava da u potpunosti opremite svoj novi dom. No, ako se riješite nepotrebnih starih stvari, vaša će nova nekretnina biti sretniji prostor.

Nakon što posložite gomile “donacija” i “smeće“, odmah se pozabavite njima. Što duže stoje, veća je vjerojatnost da ćete u svoje kutije za preseljenje stavljati smeće. Već ste jednom rekli zbogom – nemojte se prisiljavati da ponovo proživljavate rastanak.

Odbacite duplikate

Osim ako se nečega držite iz sentimentalnih razloga, sada je vrijeme da se riješite duplikata. Dva držača vina? Više pisača? Šest stolnih lampi, a trebate samo tri? Odaberite svoje favorite, a ostatka se riješite.

Napravite “kutiju koja se prva otvara”

Posljednje pravilo o pripremi za preseljenje čini proces raspakiravanja lakšim kada dođe vrijeme za to: Napravite “kutiju koja se prva otvara“, a uključuje

–       toaletni papir

–       žarulje

–       toaletne potrepštine

–       osnovna sredstva za čišćenje

–       posteljinu.

Ova genijalna ideja sprječava vas da morate kopati po svakoj kutiji da ispunite svoje osnovne potrebe prve noći na novom mjestu – samo otvorite, raspremite i opustite se. Bitno je jasno označiti kutiju i uputite sve pomagače da upravo ovu kutiju ostave na vidljivom mjestu.

Ovi savjeti pomoći će vam da preživite prvu noć s malo manje stresa.

Vrtni alat

Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!

Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

vrtni alat

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.

Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Planiranje vrta
Planiranje vrta: Vrste vrtova, raspored biljaka i inspiracije za vaš vrt

Ključni alati za proljetne radove u vrtu

Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:

1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

vrtni alat

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

vrtni alat

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

vrtni alat

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.

Koji alat treba imati svaki vrtlar?

Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat

Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:

  • Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
  • Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
  • Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
  • Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
  • Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.

Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.

Električni alati za jednostavnije vrtlarenje

Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:

  • Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
  • Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
  • Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
  • Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.

Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

travnjak
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.

Nastavite čitati

Vrt

Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima

Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

travnjak al-ko

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.

U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.  

Kako brzo raste travnjak?

Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.

Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.

Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.  

Priprema tla za sadnju trave

Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.

Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.  

Kako pripremiti tlo za uspješnu sadnju? Ključni savjeti za plodno tlo

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?

Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.

Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.

Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.

Kako obnoviti oštećeni travnjak?

Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.

Košenje trave: koliko često i kako?

Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

travnjak

Vrste kosilica na tržištu

Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.

Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.

Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.

Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka

Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.

Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice