Vrt
Dok vi roštiljate, ovaj čarobnjak brine o vašem travnjaku!
Ako ste vlasnik travnjaka, a sunčane vikende ne želite potratiti na košnju – ovaj mali pomagač je rješenje za vas!
Nema goreg nego kad slobodno vrijeme, poput subote ujutro, morate potrošiti na košnju travnjaka. Ako biste radije to vrijeme iskoristili za nešto drugo, pomoći vam može robotska kosilica.
Robotska kosilica 300E samostalno održava vašu travnatu površinu. Potpuno samostalno kosi vaš travnjak i sama se vraća puniti na baznu postaju. Jedna je od rijetkih robotskih kosilica gdje prethodno ne trebate pokositi travu.
Kako postaviti robotsku kosilicu
1. Postavljanje bazne stanice
Za početak odaberemo mjesto gdje želimo postaviti baznu postaju. Idealan izbor je nevidljivo mjesto na ravnoj površini gdje vas neće ometati.
Bazna postaja mora biti na travnatoj, tj. zemljanoj površini i u blizini izvora električne energije. Učvršćuje se vijcima, a prethodno postavljena vaga, pokazat će je li ravna. U slučaju da nije, moguće je da je robot neće prepoznati. U slučaju da postaja nije ravno postavljena ispravljamo ju stezanjem vijaka.
Sa svake strane bazne postaje nalaze se plastične kapice koje je potrebno skinuti kako bismo mogli spojiti kabel za omeđivanje. Nakon ovoga uzimamo kabel s kojim ćemo omeđivati travnatu površinu.
On se na ovaj način postavi u baznu postaju i pričvrsti. Potom slijedi najzahtijevniji dio, omeđivanje površine koje će robot kositi.
Genijalno rješenje za košnju velikih travnjaka
2. Postavljanje žice i omeđivanje predviđene površine
Za sljedeći korak nam je potrebno mjerilo, klinovi te gumeni čekić.
Mjerilom mjerimo udaljenost žice od ruba travnjaka, kamenjara ili neke prepreke koja se eventualno robotu može naći na putu. Potrebno je ostaviti razmak od 20 centimetara.
Žicu koju postavljamo, zarasti će u travu i kasnije neće biti vidljiva za korisnika. Tamo gdje je travnjak u ravnini primjerice opločnika, žica može biti postavljena sve do ruba. Žicu postavljamo sve dok ne omeđimo površinu koju će robot kositi, a kojem će žica biti vodilja
Dobro bi žicu bilo ostaviti dulju u slučaju da jednog dana želimo proširiti površinu koju će mali pomagač održavati. Drugi kraj žice spaja se na baznu postaju i ovime je najteži dio posla završen.
3. Pokretanje kosilice
Iako robotu ne smetaju vremenski uvjeti kao kiša i sunce, postoji dodatna oprema za ekstremnije uvjete. To je takozvana “garaža”. Nju možemo jednostavno postaviti na baznu stanicu
Prema uputama, obavlja se kalibracija robota. Robot će ući u baznu stanicu, što znači da je ona dobro postavljena. Nakon kalibracije jednostavno aktiviramo interaktivno učenje početnih točaka. Robot će obići kabel te izmjeriti metražu kako bi znao gdje mora započeti kositi.
I sa ovim korakom košnja može početi! Ovaj jedva čujni mali pomagač, ovisno o jačini, može održavati travnjake od 300 do 1150 kvadrata.
Najbolje je odmah namjestiti vrijeme košnje. Odnosno koje dane i u koliko sati želimo da kosi travu. Možemo namjestiti i visinu na koju želimo da je kosi. Idealna bi bila između 5 i 5 i pol centimetara. Robot takozvano malčira travu. Redovito ju šiša i sa posječenom travom odmah gnoji travnjak.
Tako da neće biti brige čak ni oko sakupljanja trave. A s obzirom na to da može kositi na nagibima do 45%, i oni koji imaju brežuljkaste okućnice mogu odahnuti.
Kada je baterija pri kraju, robot će se vratiti u baznu postaju na punjenje i potom ponovno krenuti u radnu akciju. Dok on radi, vi slobodno vrijeme iskoristite za zabavu, druženje i naravno u ovo doba nezaobilazan roštilj.
Sobno bilje
Božićni kaktus: Kako brinuti o cvijetu koji može trajati desetljećima?
Uz pravilnu njegu, božićni kaktus može cvjetati svake godine, postajući simbol obiteljskih tradicija i blagdanskog veselja
Božićni kaktus stekao je popularnost zbog svoje raskošne cvatnje tijekom zimskih mjeseci, što ga čini idealnim za blagdansko ukrašavanje domova.
Njegova sposobnost da cvjeta u vrijeme kada je većina drugih biljaka u fazi mirovanja dodatno je pridonijela njegovoj privlačnosti. Osim toga, božićni kaktus je nezahtjevna sobna biljka, što ga čini pogodnim za širok krug ljubitelja biljaka. Njegova jednostavna njega i dugovječnost omogućuju da postane trajni dio kućnog zelenila, često se prenoseći s generacije na generaciju. Sve ove karakteristike doprinijele su njegovoj popularnosti kao omiljene zimske cvjetnice.
Osnovna njega Božićnog kaktusa
Božićni kaktus (Schlumbergera sp.) voli difuzno svjetlo i čini se idealnim za prozorske daske gdje sunce nije prejako. Direktna svjetlost može oštetiti njegove listove, stoga ga smjestite na mjesto gdje će imati svjetla, ali neće biti izložen direktnim sunčevim zrakama.
Zalijevanje ove biljke zahtijeva malo pažnje. Zalijevajte je tek kada se gornji sloj zemlje osuši. Prekomjerno zalijevanje može izazvati truljenje korijena, pa je ključno ne pretjerivati. Koristite posudu s drenažnom rupom i zemlju koja se dobro ocjeđuje, poput mješavine za kaktuse i sukulente.
Za razliku od većine kaktusa koji preferiraju suhe i aridne uvjete, ovaj kaktus voli vlagu i blage temperature. Njegovi cvjetovi, koji mogu biti crveni, ružičasti, bijeli ili ljubičasti, donose dašak tropske ljepote u zimske mjesece.
Razdoblje mirovanja nakon blagdana
Nakon blagdanskog razdoblja, božićni kaktus ulazi u fazu mirovanja. Ovo razdoblje ključno je za njegovo zdravlje i sposobnost da ponovno procvjeta iduće godine. Tijekom tog vremena, smanjite zalijevanje i osigurajte mu mirno mjesto s manje svjetla.
Kako bi procvao ponovno, potrebno je simulirati uvjete kratkih dana i dugih noći. Od kraja rujna nadalje, pobrinite se da vaš kaktus noću bude u potpunom mraku najmanje 12 sati. Ovo možete postići tako da ga smjestite u tamnu prostoriju ili ga pokrijete kartonskom kutijom. Dnevno izlaganje svjetlu od oko 10 sati bit će dovoljno.
Savjeti za ponovno cvjetanje
Ako vaš kaktus ne procvjeta, razlozi mogu biti neadekvatna količina svjetla ili previsoke temperature. Provjerite da li dobiva dovoljno difuzne svjetlosti i da li su noćne temperature niže od dnevnih, što imitira prirodne uvjete u kojima ova biljka cvjeta.
Fertiliziraćete ga tijekom proljeća i ljeta, koristeći uravnoteženo tekuće gnojivo svaka dva tjedna. Prestanite gnojiti u jesen kako biste potaknuli stvaranje cvjetnih pupova.
Božićni kaktus kao obiteljsko naslijeđe
Zahvaljujući svojoj dugovječnosti, božićni kaktus često se prenosi s generacije na generaciju. S pravilnom njegom, može cvjetati svake godine, postajući simbol obiteljskih tradicija i blagdanskog veselja.
Ako još nemate ovu biljku u svom domu, svakako razmislite o nabavci. Božićni kaktus će vam zahvaliti svojom raskošnom cvatnjom i unijeti toplinu i radost u vaš dom za blagdane.
izvor: Martha Stewart
Dekoracije i detalji
10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu
Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu
Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?
Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.
U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.
Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.
Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.
Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.
1. Mirni ljiljan
Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.
Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.
2. Bambus
Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.
Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
3. Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.
Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!
4. Sanseverija
Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.
Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.
5. Zamija
Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.
Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale.
6. Aloe vera
Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje. Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.
7. Paprati
Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.
Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.
8. Orhideje
Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
9. Zračne biljke
Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.
10. Maslina
Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.
Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.
You must be logged in to post a comment Login