Vrt
Idealno je vrijeme za sadnju lukovica cvijeća
Vrijeme je sadnju lukovica i biljaka koje će vrt krasiti iduće proljeće.
Jesen je idealno vrijeme za sadnju lukovica cvijeća koje cvjeta u proljeće. Prije sadnje, lukovice ne treba namakati u vodi, a rupa mora biti tri puta veća od njihove veličine. U svoj vrt sada možete posaditi i maćuhice.
Sadnja maćuhica
Maćuhice su dvogodišnje biljke, prigodno ih je saditi u jesen i proljeće, ne zahtijevaju puno vode, dosta su otporne na niske temperature i važno je samo da imaju propusno tlo, objasnila je Terezija Radoš iz Vrtnog centra Šestine. Maćuhice se sade u razmaku od 15 do 30 centimetara, a jesenja sadnja osigurati će jači korijen i više cvjetova u proljeće, nadodala je.
Maćuhice ne zalijevajte u večernjim satima kako ne bi bilo previše vlage u tlu, jer bi prevelika količina vlage uzrokovala truljenje korijena ili smrzavanje biljke. Odlučite li saditi biljke u posudu, odaberite biljke iz istih porodica, odnosno one koje traže jednake uvjete.


Biljke za sadnju u posudama
Biljke koje možemo saditi u posude, a namijenjene su za sadnju u jesen su maćuhice, potočnice, jaglaci, što su sve biljke koje se mogu saditi i u proljeće, ali ako ih posadite u jesen one će preko zime ojačati i na proljeće biti još bujnije jer su to višegodišnje biljke, kaže Terezija Radoš.
Želite li različite biljke na istom mjestu, poigrajte se teglama i drvenim kutijama. One mogu poslužiti kao ukrasna posuda za jesenski aranžman, a Terezija nam je pokazala kako to učiniti. Nakon što je posadila ružmarin, u drvenu je posudu stavila geotekstil te je tako pripremila za sukulente.


Geotekstil ćemo staviti ako posuda ima rupe te tako osigurati zadržavanje zemlje unutar tegle, a da višak vode može otjecati. Ako tegla nema otvore, onda treba napraviti drenažu, odnosno prije geotekstila treba staviti sloj kamenčića ili sitnih grančica, a prije presađivanja bilo koje biljke, prvo uklonite ocvalo lišće, objasnila je Terezija iz vrtnog centra Šestine.
Da bi sve biljke bile na jednom mjestu, Terezija je veliku drvenu kutiju obložila geotekstilom, stavila zemlju te posadila nekoliko srodnih biljaka, poput hojhere, maćuhica i ukrasnog kupusa, a za kraj dodala pustinjsku ružu žutih cvjetova. Aranžman je dodatno ukrasila dekorativnom korom, a sav korišteni materijal možete kupiti u vrtnom centru Šestine.
Vrt
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima
Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.
U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.
Kako brzo raste travnjak?
Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.
Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.
Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.

Priprema tla za sadnju trave
Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.
Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?
Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.
Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.
Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.
Kako obnoviti oštećeni travnjak?
Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.
Košenje trave: koliko često i kako?
Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

Vrste kosilica na tržištu
Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.
Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.
Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.
Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka
Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.
Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr
Sobno bilje
Sobne biljke koje čiste zrak i upijaju vlagu – prirodna rješenja za zdraviji dom
U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje

Ako živite u gradskom stanu, posebno u Zagrebu gdje je kvaliteta zraka često loša, vjerojatno ste osjetili posljedice – suhi zrak, zagušljivost, pa čak i pojava plijesni.
Umjesto skupih uređaja za pročišćavanje, rješenje se možda već krije u zelenilu koje uljepšava vaš prostor. Naime, sobne biljke koje čiste zrak i upijaju višak vlage postaju sve popularniji saveznik zdravog stanovanja.
Ove biljke ne samo da uklanjaju toksine iz zraka, već istovremeno reguliraju vlažnost u prostoru – čime smanjuju rizik od alergija, suhih sinusa i pojave plijesni na zidovima.

Spatifilum i bršljan – sobne biljke koje čiste zrak i sprječavaju razvoj plijesni
Jedan od najjačih prirodnih pročišćivača zraka je Spatifilum, poznat i kao mirni ljiljan.
Osim što neutralizira štetne tvari poput formaldehida, benzena i amonijaka, odlično uspijeva u vlažnim prostorima poput kupaonica. Na taj način pomaže i u borbi protiv plijesni.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Bršljan (Hedera helix) također se ističe kao biljka koja pročišćava zrak i smanjuje vlagu. Posebno je učinkovit u zatvorenim prostorima s lošijom ventilacijom jer filtrira toksine i zadržava čestice plijesni iz zraka.
Sobne biljke koje čiste zrak i štite vaš imunitet
Među najotpornijim biljkama koje čiste zrak ističe se Sanseveria, poznata i kao svekrvin jezik.
Poznata i kao mačja trava ili zmijska biljka, svojom jednostavnošću održavanja i iznimnom otpornošću osvaja srca ljubitelja biljaka diljem svijeta.

Ova egzotična biljka, koja potječe iz Afrike i Azije, postala je popularan dodatak mnogim domovima zbog svog elegantnog izgleda i brojnih prednosti za unutarnji okoliš. Ova biljka pretvara ugljikov dioksid u kisik tijekom noći, čineći je idealnim izborom za spavaće sobe. Sanseveria ne zahtijeva puno njege, a dokazano filtrira toksične spojeve koji se ispuštaju iz namještaja, boja i sredstava za čišćenje.
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja
Ne smijemo zaboraviti ni Agleonemu – biljku koja uspijeva i pri slabom osvjetljenju, a ima snažnu sposobnost filtriranja zraka. Njezin veliki plus je to što podnosi uvjete prosječnog gradskog stana, uz minimalnu brigu.

Zračne biljke – rješenje za prostore s visokom vlagom
Tillandsia, poznatija kao zračna biljka, ne raste u zemlji, već se hrani vlagom iz zraka. Idealna je za kuhinje, kupaonice i sve prostorije u kojima se zadržava para. Iako ne pročišćava zrak poput većine klasičnih biljaka, izvrsna je za regulaciju vlage i dodaje suvremeni “touch” uređenju interijera.
Prirodni detoks doma: spoj pročišćavanja i regulacije vlage
Birajući sobne biljke koje čiste zrak, ne ulažete samo u estetiku, već i u kvalitetu života. Ove biljke pomažu u uklanjanju štetnih spojeva, poboljšavaju vlažnost zraka, olakšavaju disanje i pozitivno utječu na opće raspoloženje.
Sobne biljke – kako ih pravilno odabrati, njegovati i uklopiti u prostor?
Za optimalan učinak, rasporedite ih u prostorijama gdje boravite najviše – dnevnom boravku, spavaćoj sobi, kuhinji ili kupaonici.

Kombinacija biljaka koje čiste zrak i onih koje upijaju vlagu pružit će vašem domu prirodni balans.
U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje. Dodajte ih u svoj dom – jer zeleni kutak ne mora biti samo ukras, već i alat za zdraviji život.