Povežimo se

Vrt

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju voćaka, ukrasnog bilja, grmovnica, ruža i živica. Za uspjeh treba odabrati dobre sadnice i pravilno obaviti sadnju.

Razvoj sadnice je u velikoj mjeri ovisan o kvaliteti tla u kojem raste: samo u dobro pripremljenoj zemlji, bogatoj humusom i hranjivima, uzgojit ćemo zdravu biljku sa zdravim korijenom.

Pravilna sadnja i poboljšanje kvalitete tla

Voćke ili ukrasne biljke, posađene u prikladno vrijeme i na pravilan način, razvijaju dobar korijenski sustav, te se pravilno razvijaju u fazi rasta. U jesen biljke miruju zbog čega je šok prilikom presađivanja mali.

borovnica_sajenje_vrt-plantella
Foto: Plantella

Potrebna je dovoljno velika jama za sadnju koju možete iskopati mjesec dana prije sadnje. Teško, zbijeno i glinasto tlo pomiješajte s Plantella vrtnom zemljom.

Za brzo i snažno ukorjenjivanje na dno jame stavite novo 100 % organsko gnojivo Plantella Organik za sadnice. Ono je dugodjelujuće, sadržava i puno fosfora i kalija koji se postupno oslobađaju upravo u fazi rasta biljke. Visok sadržaj organske tvari, huminskih i fulvinskih kiselina ubrzava stvaranje humusa u tlu. Primjeren je za ekološku proizvodnju i zdrav razvoj biljaka.

plantella-organik-kila-i-pol-organsko-gnojivo-mirta-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Gnojivo pomiješate sa zemljom za zasipanje sadnice. Gnojivo ne smije dodirivati korijen biljke jer mu može naštetiti. Gnojenjem i rahljenjem zemlje poboljšavate vodno-zračni režim u zemlji.

sadnja-ruze-plantella-organik-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Sadnicu po potrebi posadite u zaštitnu mrežu protiv voluharica. Zemlju nakon sadnje oko biljke dobro zagazite da ne dođe do zračnih džepova. Posađene biljke zaštitite granama smreke, čime zadržavate toplinu oko korijena kasno u jesen.

Dobro je znati: Za sadnicu stabla u posudi jama za sadnju neka bude široka 3 lonca i duboka 1,5 visine lonca. Za sadnice golog korijena jama treba biti široka barem 50 cm i duboka oko 40 cm.Bobičasto voće treba oko 50 cm široku jamu za sadnju s rahlom zemljom. Budući da ima plitku korijensku grudu, dovoljna je dubina od 40 cm. Maline, kupine i bobičasto voće treba oslonac koji osiguramo prilikom sadnje da kasnije u sezoni ne oštetimo korijensku grudu.

Sadnja ukrasnog bilja i živica

Za pravilan razvoj korijenskog sustava ukrasne biljke također treba gnojiti organskim gnojivom Plantella Organik za sadnice.

  • Prilikom sadnje ruža pazite da mjesto cijepljenja bude ispod zemlje.
  • Za živicu iskopajte jarak širine 30 cm i dubine oko 20 cm. U jarak stavite zemlju kojoj ste dodali gnojivo prema uputama, a nakon toga biljke dobro učvrstite. 
plantella-organik-ruza-organsko-gnojivo-mirta-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
U JESEN NE SMIJETE PROPUSTITI I REDOVITE ORGANSKE GNOJIDBE   Organsko gnojivo ne treba samo novim biljkama u vrtu, nego je jesen i pogodna za redovitu organsku gnojidbu voćnjaka, povrtnjaka, maslinika i vinove loze.   Biljke pretežiti dio hranjiva crpe iz tla. Tih tvari u tlu ipak nema u neograničenim količinama pa ih moramo dodavati u obliku gnojiva.

organska-gnojiva-plantella

Zašto je gnojidba u jesen nužna?  
– organska gnojidba u jesen utječe na bolji urod u sljedećoj godini
– organska gnojidba utječe na kvalitetnije i postepeno usvajanje hranjiva kroz sljedećih 6-8 mjeseci (masline, voćke, vinova loza, povrtnjak…)
– briketi gnojiva se primjenjuju rasipanjem po tlu, za učinak gnojidbe nije potrebno ukopavanje u zemlju
– ako obrađujete tlo zemlje, pelete plitko ukopajte    

Vrtlarite s nama. Besplatni stručni savjeti za vrt: ( 092 194 1694 i 01 621 39 66 ili na NapraviVrt.hr

bacc. ing.agr. Milica Sekulić, savjetnik Unichem Agro

Stručne savjete za jesensku sadnju donosimo vam u suradnji s Plantellom.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrtni alat

Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!

Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

vrtni alat

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.

Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Planiranje vrta
Planiranje vrta: Vrste vrtova, raspored biljaka i inspiracije za vaš vrt

Ključni alati za proljetne radove u vrtu

Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:

1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

vrtni alat

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

vrtni alat

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

vrtni alat

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.

Koji alat treba imati svaki vrtlar?

Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat

Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:

  • Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
  • Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
  • Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
  • Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
  • Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.

Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.

Električni alati za jednostavnije vrtlarenje

Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:

  • Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
  • Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
  • Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
  • Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.

Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

travnjak
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.

Nastavite čitati

Vrt

Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima

Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

travnjak al-ko

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.

U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.  

Kako brzo raste travnjak?

Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.

Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.

Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.  

Priprema tla za sadnju trave

Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.

Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.  

Kako pripremiti tlo za uspješnu sadnju? Ključni savjeti za plodno tlo

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?

Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.

Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.

Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.

Kako obnoviti oštećeni travnjak?

Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.

Košenje trave: koliko često i kako?

Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

travnjak

Vrste kosilica na tržištu

Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.

Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.

Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.

Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka

Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.

Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice