Vrt
Jesenska gnojidba za bolji urod
Na sjeveru istarskog poluotoka nalazi se mjesto Kostanjica čijim pejzažom dominiraju maslinici. A tu se nalaze i maslinici tvrtke Zigante. Prostiru se na 4 hektara sa otprilike 1300 stabala četiri različite sorte koje se korite za preradu mono sortnih i proizvodnju bledniranih ulja.
Zigante masline

Giancarlo Zigante rekao nam je da je prve masline posadio još devedesetih godina, a odlučio se za autohtone istarske vrste Leccino, Frantojo, Biancera, Buza i Pendulino.
Za Istru je specifično da mi imamo jako kvalitetno ulje što možemo zahvaliti našem geografskom položaju, a naša kvaliteta osigurala nam je brojne međunarodne nagrade, izjavio je Zigante.

Tlo za uzgajanje maslina
Agronom u Ziganteu, Toni Batel objasnio nam je da Istra ima četiri različita tla. Kostanjica ima bijelo tlo na flišu, koje je dosta zahtjevno po pitanju obrade zbog svog vodnog režima. Isto tako da bi pravilno ishranili maslinu, moramo pristupat organskim gnojivima, naročito gnojivima koji su iz prirodnog oblika, ne mineralnim zato i primjenjujemo organska gnojiva kako bi poboljšali strukturu tla i kako bi biljci dali potrebne nutrijente čim prije.

Na ovakvim tlima kao što je ovo bijelo tlo u Istri, jako je važno dodavanje organske tvari i tu imamo i maslinike i vinograde. U maslinicima koristimo Plantella organic za masline dok u vinogradima koristimo Plantellu organic. Pravi učinak je gnojidbe i to organske gnojidbe u jesen zato šta u tom trenutku nahranimo korijen same biljke koji tokom zime se snabdijeva svim onim što nam je potrebno za sljedeću sezonu i u principu mi na taj način radimo na urodu za sljedeću godinu, rekla je Plantellina savjetnica, Milica Sekulić.
Kako bi iskoristili još uvijek povoljno vrijeme za obradu tla, nakon berbe, radi se jesenska gnojidba.

Organska gnojidba maslina
Organska gnojidba se radi u periodu od kasne jeseni do početka proljeća u tom periodu ovisno o vrsti masline, ovisno o podneblju, a ostale vrste primjene gnoja odnosno gnojidbe se rade na početku ljeta i tijekom ljeta ovisno o tome što nedostaje u tlu u tim fazama rasta, rekao je Toni Batel.
Sa organskim gnojivima obogaćujemo sastav tla, dodajemo i osim hranjiva dušika, fosfora, kalija, kalcija i svih elemenata, dodajemo i fulvinske i humijske kiseline koje povećavaju postotak humusa, a na taj način stvaramo bolje uvjete za usvajanje hranjiva kroz putem korijena, a time osiguravamo i bolji urod. Samim tim stvara se više humusa, zbog čega u ljetnim mjesecima takvo tlo puno bolje podnosi stresne uvjete kao što su suša i visoke temperature, a isto tako ocjeditost tla je puno bolja nego u tlima koja nemaju organske tvari, nadovezala se Milica Sekulić.

Izbor pravog gnojiva
Zigante za svoje maslinike i vinograde koristi Plantella organska gnojiva i to zbog sastava koji je sadržan u njihovom proizvodu kao gnojivu koji je sukladno našim potrebama u ovom tlu prihvatljiv i dokazano je da na bijelu tlu ta vrsta gnojidbe pospješuje biljci rast brže nego da primjenjujemo neka organska gnojiva koja nisu u ovakvom obliku odnosno ovako obrađena, izjavio je Batel za Dom na kvadrat.


Milica Sekulić objasnila je da je Plantella organic za masline ima dodane elemente koji utječu na stvaranje ulja u plodovima masline dok kod primjene u vinogradima imamo osnovno gnojivo Plantella organic koje utječe na stvaranje veće koncentracije humusa i bolje usvajanje korijena koje su, kroz korijen elemenata koji su potrebni vinovoj lozi.
Zigante maslinova ulja od autohtonih istarskih sorti svrstavaju se u ekstra djevičanska ulja čija je kvaliteta prepoznata na domaćem i svjetskom tržištu.
Vrtni alat
Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Ključni alati za proljetne radove u vrtu
Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:
1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.
Koji alat treba imati svaki vrtlar?
Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat
Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:
- Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
- Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
- Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
- Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
- Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.
Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.
Električni alati za jednostavnije vrtlarenje
Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:
- Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
- Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
- Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
- Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.
Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.
Vrt
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima
Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.
U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.
Kako brzo raste travnjak?
Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.
Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.
Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.

Priprema tla za sadnju trave
Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.
Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?
Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.
Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.
Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.
Kako obnoviti oštećeni travnjak?
Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.
Košenje trave: koliko često i kako?
Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

Vrste kosilica na tržištu
Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.
Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.
Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.
Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka
Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.
Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr