Povežimo se

Vrt

Orhideje – kako ih presaditi i njegovati

Sve što trebate znati o kraljici cvijeća

Jedan od važnijih razloga zbog kojeg se ljudi zaljubljuju u sobne orhideje je njihov cvijet. Cvijet orhideja od davnina simbolizira ljubav i romansu. U hladnije doba godine kada puno vremena provodimo u kući važno nam je da smo okruženi dragim biljkama.  Za orhideju kažu da je cvijet uspješnih ljudi, a kako biti uspješan u uzgoju orhideja saznajte u nastavku.

orhideja-plantella-domnakvadrat
Foto: DomNaKvadrat

Najpopularniji kultivari za kućni uzgoj

Cymbidium patuljasti kultivari omiljeni u kućnom uzgoju s promjerom cvijeta oko 4 cm

Cattleyakraljica orhideja

Ove biljke vole položaje uz južni ili zapadni prozor. Izbjegavajte izlaganje biljaka jakom suncu ili zaštitite biljku zavjesom. Prskajte ih mekom vodom svaka dva dana. Zalijevajte svaka tri dana tijekom rasta, ali pustite da se supstrat lagano osuši. U jesen, kada se rast usporava i stvaraju se cvijetne stapke, zalijevaju se rjeđe i čuvati ih treba na nižoj temperaturi, sobna temperatura bi trebala biti između 13 i 25 stupnjeva.

Miltonia – zbog oblika cvijeta ima nadimak orhideja pomajka- maćeha.

Ima baršunaste, vrlo mirisne cvjetove u skupinama na kraju stabljike. Oni trebaju redovitu gnojidbu i vlažan supstrat, a ljeti se zalijevaju 2-3 x tjedno. Vole vlažnost između 55 i 65% i temperaturu između 10 i 30 stupnjeva. Preporučljivo je presaditi ih svake 2 godine.

Svaka vrsta orhideje ima različite zahtjeve za cvjetanje i kod većine komercijalnih sorti oni su veoma jednostavni. Orhideje koje rastu na suncu ili gdje su povremeno sušna razdoblja imaju debelo, kožasto lišće s voštanom prevlakom koja štiti od isušivanja. Vrste koje rastu više u sjeni imaju dugo i tanko lišće. Kod većine orhideja listovi su višegodišnji, dok kod drugih, osobito onih s naizmjeničnim rastom listova u parovima, listovi se odbacuju svake godine i razvijaju novi zajedno s novim pseudolukovicama.

Miltonia-orhideja-plantella-domnakvadrat
Miltonia / Foto: Plantella
Dendrobium-orhideja-plantella-domnakvadrat
Dendrobium / Foto: Plantella

Njega i presađivanje orhideja

Nakon cvatnje stabljika koja je nosila cvjetove podrezuje se do ispod prvog cvijeta, jer na tom mjestu mogli bi narasti novi cvjetovi. U slučaju sušenja cijele cvjetne stabljike najbolje ju je odrezati pri osnovi. Nakon otprilike 3 mjeseca moguće je očekivati rast nove stabljike s pupovima.

Kod presađivanje ćemo najprije izvaditi cijeli korijen iz premale posude, a oštrim škarama ćemo ukloniti sve propalo korijenje. Zdrav korijen ne treba dirati, sve šta je suho ćemo odstraniti kako bi uklonili veliku masu korijena koji nije u funkciji. Cvjetna se stapka obično prikrati na dva do tri koljenca, ali možemo je i ukloniti kako bi se obnovila i lisna masa orhideje. Orhideju presađujemo u posudu koja je 2 – 3 cm veća od dosadašnje kako bi korijen imao mjesta za rast. Za sadnju se koristi kvalitetan specijalni supstrat – Plantella zemlja za orhideje. Ova zemlja sadrži borovu koru, perlit, tresetnu mahovinu i ono što je najvažnije – kokosova vlakna, kako bi ta kokosova vlakna i drugi sastojci zadržavali vlagu.

Na dno posude se stavlja manja količina supstrata, a nakon smještanja orhideje u posudu dodaje se još zemlje. Ona će biti kvalitetan medij koji će osigurati bolji list, korijen, a nakon toga i cvijet. Nakon sadnje orhideja se stavlja u nešto veću ukrasnu posudu za koju je važno da je dublja od one u koju smo orhideju posadili kako bi se suvišna voda od zalijevanja mogla ocijediti.

presadnja-orhideja-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella
supstrat-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella

Orhideje ne trpe preveliku vlagu korijena, one moraju imati ocjeditost korjenovog sustava, ali traže intenzivnu vlagu zraka. Tako moramo brinuti da ona stalno ima konstantnu vlagu, a to će nam osigurati supstrat u koji smo posadili.

Prehrana orhideja

Za dugotrajno cvjetanje, brojnije cvjetanje te čvrsti zeleni list orhideju treba redovito dohranjivati. Preporučuje se to napraviti jednom u 10 – 14 dana.

Preporučujemo najjednostavniji i najmoderniji način dohrane korištenjem Plantella Tabs – šumećih tableta, koja sadrži sva potrebna hranjiva. Jedna se otapa u tri litre vode. U pripremljenu otopinu koja nam je sada hranidbena, uranjamo cijelu posudicu koja će se na ovaj način opskrbiti, bilo bi dobro da je ta posuda malo veća nego naše posude u koje smo posadili orhideje tako da se cijeli supstrat uroni unutra. Orhideju u otopini ostavite 20 minuta. Nakon toga treba je vratiti u njezinu ukrasnu posudu i ostaviti da se višak vode ocijedi. Taj višak nemojte ostavljati na dnu ukrasne posude, nego ga ispraznite.

potapanje i gnojidba-orhideja-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella
tabs-gnojivo-plantella-domnakvadrat
Foto: DomNaKvadrat

Za ljubitelje klasike, postoji i Plantella tekuće gnojivo za orhideje. Ono sadrži veliku količinu fosfora, dušika i kalija ali i drugih potrebnih mikroorganizama. U čep ovog Plantellinog tekućeg gnojiva koji je ujedno i dozator, odmjerimo količinu hranjiva, to znači 10ml hranjiva koristimo na jednu litru tekućine i dodamo vodu za zalijevanje i jednostavno prilikom zalijevanja prihranjujemo biljku na taj način da dodajemo vodu na samu biljku. I u ovom slučaju vrijedi pravilo da višak vode iz ukrasne posude kasnije odstranite jer orhidejin korijen, za razliku od listova, ne voli previše vlage.

Orhideje imaju tendenciju da ih napadnu vunaste i lisne uši. Najbolje ih je ukloniti vatom natopljenom u alkoholu, ili pošpricati biljku prirodnim insekticidom  BIO Plantella Thymi.

thymi-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Sobno bilje

Božićni kaktus: Kako brinuti o cvijetu koji može trajati desetljećima?

Uz pravilnu njegu, božićni kaktus može cvjetati svake godine, postajući simbol obiteljskih tradicija i blagdanskog veselja

Božićni kaktus stekao je popularnost zbog svoje raskošne cvatnje tijekom zimskih mjeseci, što ga čini idealnim za blagdansko ukrašavanje domova.

Njegova sposobnost da cvjeta u vrijeme kada je većina drugih biljaka u fazi mirovanja dodatno je pridonijela njegovoj privlačnosti. Osim toga, božićni kaktus je nezahtjevna sobna biljka, što ga čini pogodnim za širok krug ljubitelja biljaka. Njegova jednostavna njega i dugovječnost omogućuju da postane trajni dio kućnog zelenila, često se prenoseći s generacije na generaciju. Sve ove karakteristike doprinijele su njegovoj popularnosti kao omiljene zimske cvjetnice.

Osnovna njega Božićnog kaktusa

Božićni kaktus (Schlumbergera sp.) voli difuzno svjetlo i čini se idealnim za prozorske daske gdje sunce nije prejako. Direktna svjetlost može oštetiti njegove listove, stoga ga smjestite na mjesto gdje će imati svjetla, ali neće biti izložen direktnim sunčevim zrakama.

Zalijevanje ove biljke zahtijeva malo pažnje. Zalijevajte je tek kada se gornji sloj zemlje osuši. Prekomjerno zalijevanje može izazvati truljenje korijena, pa je ključno ne pretjerivati. Koristite posudu s drenažnom rupom i zemlju koja se dobro ocjeđuje, poput mješavine za kaktuse i sukulente.

Za razliku od većine kaktusa koji preferiraju suhe i aridne uvjete, ovaj kaktus voli vlagu i blage temperature. Njegovi cvjetovi, koji mogu biti crveni, ružičasti, bijeli ili ljubičasti, donose dašak tropske ljepote u zimske mjesece.

Božićni kaktus na prozorskoj dasci

Razdoblje mirovanja nakon blagdana

Nakon blagdanskog razdoblja, božićni kaktus ulazi u fazu mirovanja. Ovo razdoblje ključno je za njegovo zdravlje i sposobnost da ponovno procvjeta iduće godine. Tijekom tog vremena, smanjite zalijevanje i osigurajte mu mirno mjesto s manje svjetla.

Kako bi procvao ponovno, potrebno je simulirati uvjete kratkih dana i dugih noći. Od kraja rujna nadalje, pobrinite se da vaš kaktus noću bude u potpunom mraku najmanje 12 sati. Ovo možete postići tako da ga smjestite u tamnu prostoriju ili ga pokrijete kartonskom kutijom. Dnevno izlaganje svjetlu od oko 10 sati bit će dovoljno.

Božićni kaktus u razdoblju mirovanja

Savjeti za ponovno cvjetanje

Ako vaš kaktus ne procvjeta, razlozi mogu biti neadekvatna količina svjetla ili previsoke temperature. Provjerite da li dobiva dovoljno difuzne svjetlosti i da li su noćne temperature niže od dnevnih, što imitira prirodne uvjete u kojima ova biljka cvjeta.

Fertiliziraćete ga tijekom proljeća i ljeta, koristeći uravnoteženo tekuće gnojivo svaka dva tjedna. Prestanite gnojiti u jesen kako biste potaknuli stvaranje cvjetnih pupova.

Božićni kaktus kao obiteljsko naslijeđe

Zahvaljujući svojoj dugovječnosti, božićni kaktus često se prenosi s generacije na generaciju. S pravilnom njegom, može cvjetati svake godine, postajući simbol obiteljskih tradicija i blagdanskog veselja.

Ako još nemate ovu biljku u svom domu, svakako razmislite o nabavci. Božićni kaktus će vam zahvaliti svojom raskošnom cvatnjom i unijeti toplinu i radost u vaš dom za blagdane.

izvor: Martha Stewart

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu

Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu

Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?

Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.

U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.

Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.

Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.

Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.

1. Mirni ljiljan

Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.

Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.

2. Bambus

Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.

Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.

Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!

4. Sanseverija

Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.

Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.

5. Zamija

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. 

6. Aloe vera

Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje.  Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.

7. Paprati

Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.

Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.

8. Orhideje

Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?

Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu

9. Zračne biljke

Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.

10. Maslina

Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.

Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice