Bilje
Ove je biljke potrebno orezati zimi kako bi uživali u njihovoj ljepoti u proljeće
Hladniji mjeseci mogu biti sporije razdoblje u vrtu, ali orezivanje je i dalje važno

Kada zima stigne, prirodno je odustati od poslova u vrtu zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Međutim, ako razmislite kako će vaš vrt predivno izgledati u proljeće kada se priroda budi, možda ipak ne bi bila loša ideja zasukati rukave kako biste napravili sve što možete da vaše biljke pripremite za cvat i dodatno zaštitite njihovo zdravlje.
Orezivanje biljaka je zadatak kojeg biste trebali obaviti, čak i kad je vani loše vrijeme. Pa obucite tople rukavice i uzmite škare, jer sezona radova u vrtu izgleda ipak nije gotova.
Jabuke – zimsko orezivanje za bogatiji urod
Voćna stabla imaju koristi od obrezivanja, a najbolje je obaviti to tijekom zime kada stablo nije aktivno. “Zimsko orezivanje maksimalno iskorištava godišnji ciklus energije, potičući zdrav rast izdanaka u proljeće”, kaže arborist Doug Still.
“Orezivanje ljeti uklanja hranjive tvari i ugljikohidrate prije nego što ih stablo može iskoristiti, a one su važne za produktivna stabla voćaka.” Napominje da je stabla jabuka koje se beru u jesen najbolje obrezivati zimi. “Na kraju, većina insekata i patogena zimi je uspavana, pa je manja vjerojatnost da će novi rezovi privući štetnike”, dodaje.

Ruže
Iako će ovisiti o specifičnoj sorti ruže, mnogi članovi te obitelji najbolje podnose orezivanje u kasnoj zimi – neposredno prije početka sezone rasta. To je odličan trenutak da usmjerite grm u veličinu i oblik koji odgovara vašem uređenju vrta, a također možete potražiti i ukloniti bilo koje oboljele ili oštećene stabljike.

Borovnice
Grmovi borovnica ne samo da donose ukusne plodove, već su i atraktivan dodatak vrtu. Kako biste osigurali obilnu berbu, ove je biljke potrebno orezati zimi jer se tada najbolje potiče rast i obnavljanje izdanaka.
5 ukrasnih stabala koji će uljepšati svaki vrt i okućnicu
Time ne samo da ih održavate u pravilnom obliku, već potičete i snažan novi rast. Zima ili rano proljeće, kada je grm još uspavan, idealno je vrijeme za obrezivanje.

Crveni drijen
To je mali grm s lijepim cvjetovima, a crvena kora čini ovu biljku posebnom. Možete ove predivne biljke ostaviti netaknutima većinu zime kako bi dodale boju vašem vrtu, ali u oba slučaja kasna zima je najbolje vrijeme za orezivanje, posebno u veljači.
Ovaj trenutak je idealan jer njihov sok tada ne teče, a poznato je da ispuštaju puno soka kada se orezuju. Osim u ljepoti drijena, možete uživati i u plodovima od kojih se često priprema pekmez, sok ili vino.

Hrast
Ako taj impozantni hrast koji krasi vaše dvorište i previše raste i širi svoje grane, a njegovi nisko visići izdanci postaju neuredni, zima je pravo vrijeme za orezivanje. Ako to radite prvi puta, vjerujte da je puno lakše obaviti zadatak kada nema lišća na hrastu.
10 sobnih biljaka koje najbolje uspijevaju zimi
“Jedna mala prednost orezivanja javora i hrasta zimi je to što je njihova struktura lako vidljiva oku i isto tako dobro razumljiva”, kaže Still. “Međutim, većina obučenih arborista može procijeniti strukturalne probleme stabla bez obzira na sezonu.”

Pravilno orezivanje u zimskoj sezoni osigurava zdrav i bujan vrt u proljeće. Ove je biljke potrebno orezati zimi kako biste im osigurali vitalnost, otpornost na bolesti i optimalan rast. Stoga, ne odgađajte ovaj važan posao – sada je pravo vrijeme za njegu vaših biljaka!
Bilje
Idealne proljetnice za sadnju u travnju: savjeti i kombinacije
Proljetnice su više od sezonskog ukrasa – one su izvor boje, života i zadovoljstva u svakodnevici

Dolaskom proljeća priroda se budi, a s njom i potreba za uređenjem vrtova i balkona. Proljetnice su brz i jednostavan način za unos boja, mirisa i svježine u vanjske prostore.
Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!
No, kako biste postigli najbolje rezultate, važno je znati koje vrste saditi, kada i na koji način. Stručne savjete o sadnji i njezi podijelila je magistra agronomije Zvonimira Bošnjaković.
1. Proljetnice za vrt: što saditi u ovo doba godine
Iako su mnoge proljetnice poput tulipana, zumbula i narcisa, već trebale biti posađene u jesen kako bi uspješno procvale na proljeće, još uvijek postoje brojne opcije.
Sada je idealno vrijeme za sadnju jednogodišnjih i dvogodišnjih proljetnica poput maćuhica, lavande, božura, tratinčica i jaglaca.

Najbolja kombinacija biljaka u sadnji za brži rast i zdraviji vrt
Zvonimira Bošnjaković savjetuje da se maćuhice, koje se često mogu kupiti u vrtnim centrima poput Vrtnog centra Šestine, jednostavno presade iz teglica u vrt ili balkonske posude. Tako se brzo unosi boja u prostor, bez potrebe za čekanjem cvatnje iz lukovica.
Tehnike sadnje proljetnica: lukovice, sendviči i skupine
Klasična metoda sadnje lukovica podrazumijeva da se jedna trećina lukovice posadi u tlo, dok dvije trećine ostaju iznad zemlje. Ovakav način sadnje potiče raniju cvatnju. No, sve je popularnija tzv. “sendvič metoda”, gdje se lukovice različitih veličina slažu u slojeve u duboku posudu – veće idu na dno, a manje na vrh. Na taj se način osigurava dugotrajna i raznolika cvatnja kroz cijelo proljeće.

Za postizanje maksimalnog vizualnog efekta preporučuje se sadnja u skupinama – po tri do pet biljaka iste vrste. Kombiniranjem boja poput žute i crvene, plave i bijele ili bijelih varijanti različitih vrsta, postiže se bogata tekstura i dinamičan izgled vrta.

Svjetlosni i prostorni uvjeti: što odgovara kojoj biljci
Različite proljetnice za vrt imaju različite potrebe za svjetlom:
- Sunce vole: tulipani, karanfili, lavanda
Polusjenu do sjenu preferiraju: jaglaci, zumbuli, maćuhice, anemone
Ove biljke vole sjenu i hlad – najljepši su ukras za balkon ili terasu
Zumbuli, iako izgledaju snažno, mogu pretrpjeti oštećenja ako su izloženi direktnom suncu cijeli dan. Zato je kod pozicioniranja sadnje važno znati mikroklimu vrta ili balkona.
Tlo, zalijevanje i prihrana
Proljetnice preferiraju dobro drenirano tlo koje zadržava vlagu, ali ne zadržava vodu. Zemlja ne smije biti zbijena, jer to može spriječiti pravilan razvoj korijena. Lukovice na početku ne zahtijevaju dodatnu prihranu jer sadrže dovoljno hranjivih tvari za inicijalni rast. Prihrana je preporučljiva tijekom i nakon cvatnje.
Zalijevanje treba prilagoditi vrsti biljke, ali generalno vrijedi pravilo – tlo mora biti stalno vlažno, ali ne natopljeno. Gomolji dalija i gladiola sade se na dubinu od 5 do 10 cm, a prvi put ih treba zaliti tek kad se pojave listovi.
Zaštita od nametnika i mraza
Iako su proljetnice otporne, kasni mrazovi i nametnici mogu uzrokovati štete. Biljke se mogu zaštititi:
- vrtom tkaninom ili malčem – kod najave mraza
- ekološkim pripravcima od koprive i preslice – kao kontaktni insekticidi
Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem
Čak i ako dođe do djelomičnog smrzavanja, većina proljetnica će se oporaviti u roku nekoliko dana, kaže Bošnjaković.

Balkon kao mala cvjetna oaza
Za one koji nemaju vrt, balkon može postati jednako raskošan. Maćuhice, jaglaci, tratinčice i potočnice idealne su za sadnju u posudama. Važno je koristiti teglice s drenažnim rupama i osigurati dovoljno prostora za rast – npr. dalije trebaju više prostora, dok lavanda voli prozračnost.
Za dodatni vizualni dojam kombinirajte kontrastne boje, poput žute i ljubičaste, i igrajte se s visinama i vrstama. Dodavanje začinskog bilja poput bosiljka i nevena unosi dodatnu vrijednost i mirisnu dimenziju.

Bez obzira uređujete li veliki vrt ili mali balkon, uz nekoliko osnovnih pravila o sadnji, svjetlosti i zalijevanju, lako možete stvoriti prostor pun proljetne raskoši. Kako kaže Zvonimira Bošnjaković, sve što vam treba su kreativnost i razumijevanje potreba biljaka, a rezultat će biti prostor koji odiše životom – od prvih proljetnih dana do kraja ljeta.
Bilje
Sva lica raskošnih magnolija
Njihova kora se koristi i kao lijek u kineskoj tradicionalnoj medicini

Uljepšavaju vrtove i parkove, kulise su mnogih događanja, opjevane su i u pjesmama i središnji su motiv filmova. Ove stare dame su neumorne i tisućama godina oblače novo ruho u proljeće.
Može živjeti više od 100 godina, a poznajemo preko 200 njezinih vrsta. Vrijeme je njezine cvatnje, a ova ljepotica koja može narasti i do nevjerojatnih 25 metara, je naravno – magnolija.

Najstarija cvjetnica
Magnolija se razvila još u mezozoiku. Jedne su od najprimitivnijih cvjetnica. Cvjetovi su veliki, obojani, veliki su, sastoje se od jedne vrste latica, no to nisu prave latice. Imaju mnogo prašnika u sebi.
Budući da su se javile u vrijeme kada nije bilo oprašivača kao što su pčele i bumbari, oprašuju ih tvrdokrilci. Jedna od najpoznatijih vrsta je magnolija soulangaena, no malo tko zna da se zapravo radi o križancu.
Kultivari cvjetaju prije listanja i cvjetaju jedanput godišnje, no magnolija liliflora sa skromnijim cvjetovima, cvjeta više puta lijekom ljeta. Da bi bile raskošne, magnolijama treba dosta vode.
Kada je idealno vrijeme za zalijevanje cvijeća i koliko mu vode treba?
No, posljednjih godina klimatske promjene uzimaju svoj danak. “Jednostavno im je postalo prevruće, premalo im je vode i one obolijevaju ili kraće traju”, kaže stručni suradnik u Botaničkom vrtu PMF-a Vanja Stamenković.

Dugotrajnije su zimzelene magnolije koje se mogu vidjeti u mediteranskim zemljama i duž naše obale. Radi se o prekrasnim stablima magnolije grandiflora, takozvane velecvijetne magnolije. Ona potječe iz južnih i toplijih dijelova SAD. Ima velike bijele i mirisne cvjetove i kožaste listove. Vrlo je otporna pa dobro podnosi posolicu, sušu, jako sunce pa čak i zagađeni zrak.
5 ukrasnih stabala koji će uljepšati svaki vrt i okućnicu
Njihova kora se koristi i kao lijek u kineskoj tradicionalnoj medicini. No, pogled na ovu lijepu biljku može i sam po sebi biti ljekovit, a u njemu možete, osim u svom vrtu, uživati na brojnim zelenim površinama.