Trendovi u uređenju
Ovo su biljke koje uvijek trebate unijeti u kuću prije mraza i zime
Ovo je 6 biljaka koji će preživjeti zimu unutra, a sljedeće godine ponovno cvjetati vani

Razmišljate o tome da svoj dom pretvorite u biljnu oazu samo kako biste svoje vanjske zelene prijatelje zadržali još jednu sezonu. Na kraju krajeva, obasipali ste ih ljubavlju (i vodom) i ponosno ih promatrali kako cvjetaju. Ne treba ni reći, teško je prepustiti ih zimi.
Dobra vijest je da stručnjaci za biljke kažu da je realno unijeti vanjske biljke u kuću tijekom zime, ali morate biti izbirljivi oko toga koje ćete unijeti. Jednogodišnje biljke su genetski programirane da cvjetaju i umiru u jednoj rastnoj sezoni, kaže Julia Omelchenko, stručnjakinja za botaniku u Plantumu, aplikaciji koja identificira biljke, kamenje i druge objekte iz prirode. “Ako unesete jednogodišnju biljku za zimu, ona će završiti cvjetanje, proizvesti sjeme, a zatim umrijeti, završavajući svoj životni ciklus.”
Drugim riječima, to je uzaludan poduhvat, a isto vrijedi i za dvogodišnje biljke, kaže Eric Preston, majstor vrtlar i krajolik u TeachMe.To, edukativnoj web stranici. “Dvoglodišnje biljke cvjetaju do dva puta ili dvije godine, a zatim umiru. To je to.”
Umjesto toga, trebate se usmjeriti na višegodišnje biljke osjetljive na mraz. No, trebate uzeti u obzir i nekoliko drugih faktora prije nego što unesete sve svoje biljke u dnevnu sobu. Ovdje su najbolji savjeti i preporuke stručnjaka o tome koje biljke unijeti i kako se najbolje brinuti o njima.
Kako zaštititi cvijeće od hladnoće i mraza: Pripremite se na vrijeme!
1. Začini
Najlakše biljke za unos su začinske biljke, kaže Preston. To uključuje bosiljak, ružmarin, vlasac i mentu. Ako su vaši začini već u saksijama, možete unijeti cijelu saksiju. Ako nisu, pobrinite se da ih presadite u saksiju dovoljno veliku da primi korijenov sustav i dodatnu zemlju, kaže Eide.
Savjeti za transport: Kada unosite začine, izbjegavajte da ih previše tresete ili padnu, savjetuje Preston.
Upute za njegu: Većina začina treba dosta svjetla, idealno prozor okrenut prema jugu ili zapadu s punim sunčevim svjetlom. Ako to nije moguće, možda ćete morati osigurati dodatnu rasvjetu za biljke, kaže Eide. Što se tiče zalijevanja, najbolje je to raditi svaka tri do četiri dana ili kada je gornja trećina zemlje suha.

2. Paprati: biljke koje trebate unijeti u kuću kada temperature padnu
Tropske biljke poput hibiskusa i paprati trebaju toplinu i vlagu da bi uspijevale, pa obično dobro rastu unutra, kaže Leitner.
Savjeti za transport: Iako nema posebnih uputa za premještanje paprati, Leitner kaže da uvijek orezuje biljke i obnavlja tlo prije nego ih unese unutra.
Upute za njegu: Budući da paprati vole vlagu, razmislite o korištenju ovlaživača u prostoriji, kaže Leitner, i ne zaboravite smanjiti raspored zalijevanja. “Biljke prirodno trebaju manje hidratacije kada su unutra,” kaže ona.

3. Begonije, Geranije i Koleus
Jednogodišnje biljke poput begonija, geranija i koleusa obično dobro uspijevaju unutra, kaže Donna Leitner, osnivačica i CEO Gardenuity-a, online trgovine koja vas povezuje s najboljim biljkama za vaše uzgojno okruženje.
Savjeti za transport: “Pazite da ih postepeno prilagodite unutarnjim uvjetima kako biste izbjegli šok,” kaže Leitner. Na primjer, možete početi unositi biljke na nekoliko sati, a zatim svakim danom povećavati vrijeme provedeno unutra. Također ih stavite na sunčana mjesta kako biste im oponašali vanjski okoliš, savjetuje Leitner.
Upute za njegu: Provjerite ima li štetnika (poput skale, paukovih grinja i lisnih uši), tretirajte bilo kakve infestacije, a zatim postavite biljke blizu prozora kako bi nastavile zdravo rasti. Također ih držite podalje od direktnih izvora topline i osigurajte dobru ventilaciju. Za gomoljaste begonije, nakon prve zime trebate iskopati lukovice, ukloniti izbojke i staviti ih na papir na suho, toplo mjesto, kaže Omelchenko. Kada se osuše, pohranite ih u papirnatu vrećicu ili kutiju u garaži ili podrumu.

4. Citrusna stabla u teglama su biljke koje trebate unijeti u kuću za iduću godinu
Citrusna stabla u teglama, poput limuna, limete i naranče, vrlo su osjetljiva na niske temperature. Mraz može oštetiti plodove i cvjetove, pa čak ubiti cijelo drvo, kaže Omelchenko. Donošenje u unutrašnjost pomoći će im da održavaju zdravi rast.
Savjeti za transport: Provjerite citrusna stabla na štetnike i tretirajte bilo kakve infekcije prije nego ih unesete unutra. Ako je vaše drvo prilično veliko, koristite kolica ili tanjur s kotačićima za siguran transport.
Upute za njegu: Ova stabla trebaju 8 do 12 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno, kaže Omelchenko, i potrebno im je toplo mjesto (temperatura između 18-22°C tijekom dana i malo hladnije noću). Zalijevati ih trebate samo kad je gornji sloj zemlje suh.

5. Kaktusi i sukulenti
Ove su biljke poznate po tome što preživljavaju u teškim uvjetima, ali imaju jednu slabost: mraz. Unošenjem u zatvoreni prostor omogućit ćete im da uđu u period mirovanja sve dok temperature ponovno ne porastu.
Savjeti za transport: Budite oprezni da ne oštetite stabljike i bodlje kaktusa, i koristite debele rukavice ili posebne alate, poput pinceta, kad rukujete bodljikavim vrstama kako biste zaštitili ruke, kaže Omelchenko. Također, provjerite ima li na kaktusima i sukulentima štetnika poput insekata ljuskaša ili brašnastih ušiju prije nego ih unesete unutra.
Upute za njegu: Ovim biljkama treba puno sunčeve svjetlosti, stoga ih je najbolje postaviti na prozor okrenut prema jugu, gdje mogu dobiti nekoliko sati izravnog sunca dnevno. Tijekom zime ove biljke ulaze u stanje mirovanja i zahtijevaju vrlo malo zalijevanja. Ostavite da se tlo osuši za dvije trećine, ili čak potpuno, između zalijevanja. Pazite: prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena, što je najčešći problem kod sukulenata, posebno zimi. “Ove biljke puno bolje podnose isušivanje nego višak vlage,” kaže Omelchenko.

6. Kana ljiljan
Ako se smatrate iskusnijim vrtlarom, unos vaših kana ljiljana za sezonu je opcija, ali će možda zahtijevati malo više posla. Ako to ne učinite, niske temperature uništit će korijenov sustav ovih cvjetova, što znači da se neće vratiti sljedeće sezone.
Savjeti za transport: Nakon prvog mraza, odrežite stabljike, ostavljajući otprilike jedan centimetar iznad zemlje. Zatim pažljivo iskopajte korijene i uklonite višak zemlje bez pranja. Ostavite biljke na suhom, hladnom i dobro prozračenom mjestu nekoliko dana prije skladištenja, kaže Omelchenko. (I pazite da ih ne izlažete propuhu.)
Upute za njegu: Postavite korijene u kartonske kutije, pazeći da se ne dodiruju, i ispunite posude suhim vermikulitom, tresetom ili pijeskom kako biste spriječili isušivanje biljaka. Povremeno pregledajte korijene i odbacite one koji su istrulili. “Neke kane možda neće preživjeti zimu,” kaže Omelchenko, “ali kad mrazevi završe, možete presaditi preživjele korijene van.”
Trendovi u uređenju
Trendovi uređenja apartmana na moru – kako stvoriti bezvremenski interijer?
Otkrijte ključne trendove, savjete za bezvremenski dizajn i trikove za osvježenje interijera bez velikih renovacija

Kako urediti apartman na moru pitanje je koje muči mnoge vlasnike smještajnih objekata. S obzirom na brze promjene trendova u dizajnu interijera, važno je pronaći ravnotežu između suvremenih stilova i dugotrajnog, funkcionalnog uređenja.
Bez obzira uređujete li novi apartman ili želite osvježiti postojeći prostor, ključ uspješnog uređenja leži u neutralnim tonovima, prirodnim materijalima i minimalističkom pristupu koji odolijeva vremenu.
Razgovarali smo s arhitekticom Sunčicom Mastelić Ivić, koja nam je otkrila koje trendove treba slijediti i kako stvoriti prostor u kojem će se gosti osjećati ugodno.
Kako urediti apartman na moru bezvremenskim stilom?
Prilikom uređenja apartmana na moru važno je poštovati njegovu lokaciju i okoliš. Umjesto praćenja kratkotrajnih trendova, preporučuje se dizajn koji će trajati godinama.
Ožujak je idealno vrijeme za uljepšavanje apartmana za najam
“Trendovi se mijenjaju iznimno brzo, no kada uređujemo apartman na moru, najbolje je fokusirati se na prirodne materijale i boje koje stvaraju smirujući ambijent“, objašnjava Mastelić Ivić.
Neutralne boje – Bijela, bež, boja slonovače i svijetlosivi tonovi stvaraju svjež i prozračan prostor.
Prirodni materijali – Drvo, lan, kamen i ratan idealni su za stvaranje toplog i ugodnog interijera.
Minimalistički dekor – Manje je više – odaberite kvalitetne komade namještaja umjesto pretrpavanja prostora suvišnim detaljima.
“Birajte neutralne volumene i teksture, jer tako postižete dubinu prostora bez vizualnog opterećenja”, savjetuje arhitektica.

Namještaj i tekstil – ključ dugovječnog dizajna
Namještaj u apartmanima na moru trebao bi biti izdržljiv, funkcionalan i lako održiv. Preporučuju se materijali koji mogu podnijeti visoke temperature, vlagu i čestu upotrebu.
Izbjegavajte kožu i slične materijale – Koža nije pogodna za morske apartmane jer se ljeti lijepi za kožu, a zimi može djelovati hladno.
Odaberite tkanine koje se lako čiste – Postoje moderni materijali koji imitiraju lan, ali su otporniji na habanje i jednostavni za održavanje.
Investirajte u kvalitetne tkanine – Zavjese, prekrivači i jastuci trebaju biti lagani i prozračni kako bi unijeli osjećaj lakoće i elegancije.
“Tekstura materijala može imati značajan utjecaj na doživljaj prostora. Pletenine, lanene tkanine i drveni elementi dodaju karakter interijeru bez potrebe za pretrpavanjem detaljima”, naglašava Mastelić Ivić.

Kako urediti apartman na moru koristeći vanjski namještaj?
Jedan od modernih trendova u dizajnu apartmana na moru je korištenje vanjskog namještaja u interijeru.
Počela je sezona uređenja balkona i terasa: Upoznajemo vas s najnovijim trendovima
“Namještaj koji je nekada bio rezerviran samo za terase i balkone danas se sve više koristi i u unutarnjim prostorima. Kombinacija drvenih, metalnih i pletenih elemenata odlično se uklapa u interijer inspiriran prirodom”, objašnjava Mastelić Ivić.
Vanjske fotelje i stolice mogu biti idealan izbor za blagovaonice i dnevne boravke. Pleteni tepisi od prirodnih materijala unose toplinu i teksturu u prostor. Otvoreni koncepti prostora dodatno se naglašavaju korištenjem laganog namještaja koji ne zagušuje interijer.
Korištenjem ovih elemenata apartman postaje svestraniji i moderniji, a ujedno je prilagođen morskoj klimi.

Savjeti za osvježenje apartmana bez velikih renovacija
Kako urediti apartman na moru ako ne želite ulagati u potpuni makeover? Ponekad su male promjene dovoljne da bi prostor izgledao potpuno osvježeno.
Zamijenite tekstil – Novi jastuci, zavjese i prekrivači mogu transformirati interijer uz minimalne troškove.
Dodajte prirodne dekoracije – Drvene zdjele, kamenčići i školjke unose morski duh bez suvišnog kiča.
Obnovite rasvjetu – Topla, ambijentalna rasvjeta stvorit će ugodniji dojam i vizualno povećati prostor.
Ovi jednostavni trikovi omogućuju brzo osvježenje apartmana i podižu njegov vizualni dojam bez potrebe za velikim građevinskim zahvatima.

Kako urediti apartman na moru i postići dugovječan dizajn?
Koristite neutralne tonove i prirodne materijale za smirujući, prozračan interijer.
Investirajte u kvalitetan, izdržljiv namještaj koji se lako održava.
Koristite vanjski namještaj u interijeru kako biste stvorili modernu atmosferu.
Osvježite prostor jednostavnim promjenama poput zamjene tekstila i dekoracija.
Kako urediti apartman na moru tako da ostane relevantan i estetski privlačan godinama? Ključ je u jednostavnosti, funkcionalnosti i održivosti. Fokusirajući se na bezvremenske dizajnerske elemente, osiguravate dugoročnu vrijednost vašeg apartmana i privlačnost za goste koji traže ugodan, stiliziran i opuštajući prostor.
Trendovi u uređenju
Trendovi uređenja interijera 2024: Što smo voljeli u staroj godini
Trendovi uređenja interijera za 2024. godinu usmjereni su na ravnotežu između održivosti, prirodnih elemenata i luksuza

U 2024. godini, uređenje interijera nastavilo je pratiti trendove koji naglašavaju povezanost s prirodom, održivost i profinjenu jednostavnost. Iako su trendovi u interijerima stabilniji od onih u modi, ove su se godine u interijere tiho ušuljale nove boje, teksture i koncepti.
Trendovi uređenja interijera 2024: Bezvremenske boje i materijali
Za 2024. godinu bojom godine proglašena je Peach Fuzz, nježna nijansa breskve koja simbolizira smirenost i spokoja. Ova nijansa savršeno se uklapa u svijetle palete boja koje su i dalje dominantne u modernim interijerima. Sunčica Mastelić Ivić, dipl. ing. arhitekture, objašnjava:
„Interijeri su posljednjih godina postali vrlo svijetli, bez obzira na to gdje se nalaze – u mediteranskom bazenu ili na kontinentu. Bijela, bež, boja ljuske jajeta i boje slonovače često dominiraju prostorima jer stvaraju osjećaj prostranosti i svjetlosti.“
Osim svijetlih boja, povratak tamnog drva i luksuznih tekstura, poput baršuna, donosi novu dubinu i kontrast u interijere. Bezvremenski komadi namještaja, poput voluminoznih sjedećih garnitura neutralnih boja, i dalje su u središtu pažnje.
Prihvaćanje nesavršenosti kroz wabi-sabi
Jedan od najznačajnijih stilova koji je obilježio 2024. godinu je wabi-sabi, koncept koji slavi nesavršenosti. Sunčica ističe:
„Wabi-sabi podrazumijeva prihvaćanje stvari koje izgledaju malo ruševno, dotrajalo ili izblijedjelo. To može biti izgrebani komad namještaja, drvo s vidljivim tragovima korištenja ili predmeti s nepravilnostima koji prostoru daju karakter.“
Ovaj koncept, u kombinaciji sa svijetlim prostorima, donosi osjećaj autentičnosti i povezanosti s prošlošću.
Održivost kao trajna tema
Održivost u interijerima i dalje je ključna tema, no njezino značenje se razvija. Umjesto fokusiranja samo na ekološke materijale, Sunčica naglašava:
„Jedna od najpametnijih strategija održivosti je zadržavanje postojećih elemenata, poput podova, zidnih obloga ili namještaja, te njihovo obogaćivanje novim detaljima. To je pravi primjer održivosti u praksi.“
Keramički ručni rad i prirodni materijali, poput drva i kamena, također igraju značajnu ulogu u stvaranju održivih, a istovremeno elegantnih prostora.
Industrijski stil i biofilni dizajn
Industrijski stil nastavlja dominirati, ali s modernim preokretom prema svijetlim tonovima i kombinacijama s brutalizmom. Istovremeno, biofilni dizajn, koji naglašava korištenje biljaka i prirodnih elemenata u interijerima, postaje sve popularniji. Biljke ne samo da donose svježinu, već i pomažu u stvaranju umirujuće atmosfere.
Trendovi uređenja interijera 2024: Detalji i dekoracije
U dekoracijama, keramički predmeti, poput ručno rađenih šalica i tanjura, sve su više prisutni, čak i u restoranima. Njihova autentičnost i priča iza svakog predmeta dodaju poseban šarm prostoru.
„Trendovi nisu samo u modi ili interijerima, već ih nalazimo i u zelenilu ili načinu posluživanja hrane. Ručno rađeni predmeti, poput keramičkih šalica, stvaraju kompletan doživljaj,“ zaključuje Sunčica.
.