Vrt
Priprema vrta za proljeće, evo što prvo treba napraviti
Hladno vrijeme uzima danak ostavljajući podove u dvorištu prekrivene prljavštinama.

Temperature su sve idealnije!
Do prekrasnog proljetnog vrta je dalek put, a proces počinje sada. Dolaskom ljepšeg vremena i povećanjem temperatura, uspavani vrt žudi za prvim dodirima. Priprema vrta za proljeće znači da će sve biti spremno za nove biljke i njihov rast.
Dolaskom lijepog vremena, temperature zraka nam postepeno rastu. Kada postignu pet stupnjeva Celzijevih u tlu odnosno 15 stupnjeva u zraku, potrebno je odraditi prve radove na okućnici i u vrtu.

“Prvo što možemo raditi je orezati i oblikovati živicu i ukrasno grmlje, orezati drveće, pripremiti travnjak i travnate površine za nadolazeću sezonu i pripremiti tlo u vrtu za sadnju i sijanje povrća i biljaka”, objašnjava Dean Vrček.
10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih
Što je najbitnije?
Ako sanjate o prekrasnom travnjaku, onda je prozračivanje obavezan zadatak. To je uobičajena vrtlarska praksa koja će pomoći da vaš travnjak postane gust i zelen. No prije toga, travnjak prvo treba pokositi.

Priprema travnate površine travnjaka započinje prije svega da pogledamo sam travnjak, da vidimo da li je od zimske sezone ostalo neko drveće ili lišće koje je potrebno skloniti sa travnate površine, a zatim krećemo sa prvom košnjom.

Košnja bi trebala biti na višoj razini košnje, dakle negdje tri do sedam centimetara, kako ne bi oštetili korijen trave, s obzirom na to da korijen trave pod utjecajem zimskog vremena nije priljubljen toliko uz tlo te bi se mogao oštetiti ukoliko bi kosili puno niže.
Ne zaboravite prozračiti travnjak
Travnjak prozračujemo dva puta godišnje, prvi put prije vegetacije, a sljedeći put u jesen kada ćemo ga pripremiti za zimu.
Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke
“Nakon što smo prozračili travnjak, na oguljene dijelove travnate površine dosijat ćemo travu koja će prihraniti travnjak i prevaljat ćemo ga sa valjkom za valjanje. Nakon toga obilno ćemo zaliti travnjak”, objašnjava Dean.

Kretanje zraka ključno je za rast trave, baš kao svjetlost i voda. Prozračivanje pomaže u kretanju zraka, razbija tlo i pomaže odvodnju vode, a treba ga vršiti tamo gdje je trava gažena. Ako ne prozračujete travnjak, trava bi mogla biti sklonija zbijanju što će s vremenom zaustaviti njen rast i onemogućiti pravilnu drenažu.
Početkom ožujka, odnosno prije vegetacije, treba orezati drveće
Orezujemo kako bi otklonili suhe i polomljene grane kako bi krošnja dobila prozračnost i kako bi svijetlo moglo doprijeti, te oblikujemo vanjski dio krošnje kako nam ne bi zaklanjao neke druge sadnice koje se nalaze na vrtu, naročito ako je to neki mali vrt.

Kod orezivanja živice i ukrasnog bilja prvo orezivanje također radimo u proljeće prije same vegetacije. Orezujemo ne samo da bi nam bilo lijepo oku već da bi ojačali slabije grane i dobili gustu i lijepu živu ogradu odnosno ukrasno bilje.

Bitan je alat koji koristite
Što se tiče orezivanja grana, Dean koristi 18 voltnu pilu za granje iz obitelji Home, Bosch and Garden Compatible koja je kompatibilna i sa drugim proizvođačima koji koriste istu bateriju.

Pila je mala, lagana, prilagođena je za teško dostupna mjesta, nije potreban kabel što nam omogućuje potpunu fleksibilnost, te je baterija vrlo jaka, ima 18 volti.
Lančana pila za grane ima u sebi spremnik za ulje, a pomoću pumpice ćemo svaki put dozirati ulje tako da nam lanac ne bi ostao suh te da imamo dugotrajni učinak i što duži vijek trajanja same lančane pile. Dostupna je u AL-KO-u.
Preporuča se rahljenje tla
U ovom dijelu godine pripremit ćemo tlo za sadnju i sjetvu povrća i sadnica na vrtu. Rahljenjem tla poboljšat ćemo strukturu zemlje kako bi hranjive tvari lakše doprle do biljke.
Za rahljenje tla AL-KO u ponudi ima motorne kopačice, male, srednje i velike, ovisno o tome da li proizvodimo hranu za sebe ili za daljnju prodaju.
Savršeno je vrijeme za planiranje vašeg proljetnog vrta. Pri tom obratite pažnju na količinu sunčeve svjetlosti u vašem vrtu, kako bi odabrali biljke koje će najbolje uspijevati.
Vrt
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima
Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.
U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.
Kako brzo raste travnjak?
Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.
Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.
Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.

Priprema tla za sadnju trave
Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.
Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?
Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.
Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.
Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.
Kako obnoviti oštećeni travnjak?
Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.
Košenje trave: koliko često i kako?
Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

Vrste kosilica na tržištu
Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.
Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.
Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.
Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka
Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.
Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr
Sobno bilje
Sobne biljke koje čiste zrak i upijaju vlagu – prirodna rješenja za zdraviji dom
U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje

Ako živite u gradskom stanu, posebno u Zagrebu gdje je kvaliteta zraka često loša, vjerojatno ste osjetili posljedice – suhi zrak, zagušljivost, pa čak i pojava plijesni.
Umjesto skupih uređaja za pročišćavanje, rješenje se možda već krije u zelenilu koje uljepšava vaš prostor. Naime, sobne biljke koje čiste zrak i upijaju višak vlage postaju sve popularniji saveznik zdravog stanovanja.
Ove biljke ne samo da uklanjaju toksine iz zraka, već istovremeno reguliraju vlažnost u prostoru – čime smanjuju rizik od alergija, suhih sinusa i pojave plijesni na zidovima.

Spatifilum i bršljan – sobne biljke koje čiste zrak i sprječavaju razvoj plijesni
Jedan od najjačih prirodnih pročišćivača zraka je Spatifilum, poznat i kao mirni ljiljan.
Osim što neutralizira štetne tvari poput formaldehida, benzena i amonijaka, odlično uspijeva u vlažnim prostorima poput kupaonica. Na taj način pomaže i u borbi protiv plijesni.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Bršljan (Hedera helix) također se ističe kao biljka koja pročišćava zrak i smanjuje vlagu. Posebno je učinkovit u zatvorenim prostorima s lošijom ventilacijom jer filtrira toksine i zadržava čestice plijesni iz zraka.
Sobne biljke koje čiste zrak i štite vaš imunitet
Među najotpornijim biljkama koje čiste zrak ističe se Sanseveria, poznata i kao svekrvin jezik.
Poznata i kao mačja trava ili zmijska biljka, svojom jednostavnošću održavanja i iznimnom otpornošću osvaja srca ljubitelja biljaka diljem svijeta.

Ova egzotična biljka, koja potječe iz Afrike i Azije, postala je popularan dodatak mnogim domovima zbog svog elegantnog izgleda i brojnih prednosti za unutarnji okoliš. Ova biljka pretvara ugljikov dioksid u kisik tijekom noći, čineći je idealnim izborom za spavaće sobe. Sanseveria ne zahtijeva puno njege, a dokazano filtrira toksične spojeve koji se ispuštaju iz namještaja, boja i sredstava za čišćenje.
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja
Ne smijemo zaboraviti ni Agleonemu – biljku koja uspijeva i pri slabom osvjetljenju, a ima snažnu sposobnost filtriranja zraka. Njezin veliki plus je to što podnosi uvjete prosječnog gradskog stana, uz minimalnu brigu.

Zračne biljke – rješenje za prostore s visokom vlagom
Tillandsia, poznatija kao zračna biljka, ne raste u zemlji, već se hrani vlagom iz zraka. Idealna je za kuhinje, kupaonice i sve prostorije u kojima se zadržava para. Iako ne pročišćava zrak poput većine klasičnih biljaka, izvrsna je za regulaciju vlage i dodaje suvremeni “touch” uređenju interijera.
Prirodni detoks doma: spoj pročišćavanja i regulacije vlage
Birajući sobne biljke koje čiste zrak, ne ulažete samo u estetiku, već i u kvalitetu života. Ove biljke pomažu u uklanjanju štetnih spojeva, poboljšavaju vlažnost zraka, olakšavaju disanje i pozitivno utječu na opće raspoloženje.
Sobne biljke – kako ih pravilno odabrati, njegovati i uklopiti u prostor?
Za optimalan učinak, rasporedite ih u prostorijama gdje boravite najviše – dnevnom boravku, spavaćoj sobi, kuhinji ili kupaonici.

Kombinacija biljaka koje čiste zrak i onih koje upijaju vlagu pružit će vašem domu prirodni balans.
U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje. Dodajte ih u svoj dom – jer zeleni kutak ne mora biti samo ukras, već i alat za zdraviji život.