Povežimo se
dom na kvadrat bozicna cestitka

Vrt

Savjeti za planiranje i uređenje vrta

Iako je zima kalendarski u punom jeku, netipično visoke temperature za ovo doba godine možda će vas inspirirati da razmislite o planiranju i uređenju svog budućeg vrta.

vrt-cvijeće-ograda-domnakvadrat

Do početka sezone radova u vrtu dijeli nas još barem dva mjeseca. No kao što svaki ljubitelj vrtlarstva zna, dobro je unaprijed razmisliti koje biljne vrste izabrati te u koji ih dio vrta zasaditi. Jedan od najvažnijih elemenata pri oblikovanju vrta svakako je njegova površina, kao i osunčanost koja ovisi o položaju parcele.

Biljni materijal

čovjek-uređuje-vrt-domnakvadrat

Biljni materijal potrebno je prilagoditi prostoru, pošto će njegova forma bitno utjecati na cjelokupan doživljaj vrta. Osim cvijeća i grmova, važno je obratiti pozornost i na drveće koje ćemo smjestiti u naš vrt. Kako bismo u budućnosti izbjegli eventualne probleme, drveće treba prilagoditi prostoru pa se tako na manje parcele mogu zasaditi patuljasta stabla.

Prema obliku krošnje razlikujemo okruglo, stupasto i pendulasto drveće, kao i ono neformalnih oblika. Biljke stupastih krošnji sadimo na kutove koje na taj način prikrivamo, odnosno vrtu dajemo mekši, zaobljeniji izgled. Pendulaste vrste najbolje je smjestiti na ulaz u kuću, a odlično se uklapaju i u kamenjare.

Ukoliko raspolažemo s većom površinom, drveće neformalnih oblika preporučljivo je smjestiti uz rub parcele. Sadnjom drvoreda gustih bogatih krošnji uz rub vrta stvorit ćemo i odličnu zvučnu izolaciju, a prostor zaštititi od pogleda iz okoline.

Prostor za odmor

vrtna-garnitura-domnakvadrat

Vrt je naša oaza mira u koju se povlačimo od užurbanog životnog ritma. Jedan dio prostora možemo predvidjeti za vrtnu garnituru, sjenicu ili neki drugi element za odmor. Relaksirat će nas i žubor potočića ili fontane. S obzirom na to da je vrt svojevrsni produžetak dnevnog boravka, stilom ga možete prilagoditi i stilu uređenja objekta.

Moderni minimalistički vs. bogati ladanjski

U moderne domove lijepo se uklapaju minimalistički vrtovi čiju monotoniju razbijaju maštoviti oblikovani topijari i tek poneka trajnica jarkih boja.

moderni-minimalistički-vrt-domnakvadrat

Vlasnici domova uređenih u rustikalnom stilu češće se odlučuju za ladanjske vrtove prepune šarolikog cvijeća. No, kojim ćete biljkama opremiti svoju zelenu površinu, ovisit će primarno o vašem ukusu.

vrt-cvijeće-ograda-domnakvadrat

Kako bi tijekom cijele godine bio atraktivan, vrt možemo oplemeniti biljem u tegli od terakote, kamena, plastike ili nekog drugog materijala. Biljne vrste osjetljive na temperaturne promjene poput agruma i palmi, tijekom zime sklonite u staklenik ili neki drugi pogodni prostor.

Početak uređenja

vrt-sa-sjenicom-domnakvadrat

Nakon izbora vrste biljaka i njihovog rasporeda, sadnja može početi kada to vremenski uvjeti dopuste, dakle krajem veljače odnosno početkom ožujka. Zbog njihovog velikog korijenovog sustava prvo je potrebno zasaditi drveće, koje će tako imati dovoljno vremena da se adekvatno zakorijeni prije početka ljeta i velikih suša.

Tijekom ožujka možemo krenuti s ostalim poslovima na uređenju vrta poput prekopavanja tla te sadnje grmova i trajnica te ostalog biljnog materijala.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Lifestyle

Savjeti agronomkinje kako božićnu zvijezdu sačuvati i održavati do idućeg Božića  

Iako se božićna zvijezda smatra tradicionalnim ukrasom, u Hrvatskoj se počela koristiti tek sedamdesetih godina prošlog stoljeća

Preci božićne zvijezde dolaze iz Meksika gdje je cijele godine umjerena temperatura pa izrastaju u visoke grmove, a biljke koje imamo kod kuće su posebnim tretmanom smanjenje u lončanice. Slove za biljke koje je teško održavati, no, želite li se ipak okušati, agronomkinja Natalija Vidučić, objasniti će vam kako. 

Iako se božićna zvijezda smatra tradicionalnim ukrasom u vrijeme adventa, u Hrvatskoj se počela koristiti tek sedamdesetih godina prošlog stoljeća, nakon što su agronomi kemijskim tretmanom uspjeli smanjiti razmak između listova i uzgojiti lončanicu visine do 40 centimetara koja voli temperaturu između 16 i 18 stupnjeva celzijusa. 

Božićna zvijezda ne voli toplinu

“Trebali bi ju držati dalje od izvora topline kojih imamo u stanu zato što će se brže isušivati i bit će problem u njenom rastu. Ono što je bitno da ako je ipak blizu izvoru topline da će se morati češće zalijevati. Naravno, ne smijemo ući u mrak jer ona ipak treba svjetlost za te pricvjetne listove koji su crvene boje. Tako da ju ne smijemo vući u totalni mrak u stanu, da bi ju zaštitili od pretjeranog isušivanja. “, ističe sugovornica.

Božićnu zvijezdu treba zaliti kad se supstrat u kojem se nalazi osuši i svakako pripazite da na podlošku ne ostane vode.

Želite li je sačuvati za idući Božić, Natalija ima nekoliko savjeta

“Ono što je bitno znati da je stabljika zeljasta, šuplja je i vrlo je osjetljiva na višak vlage u supstratu i to je prvo i osnovno što moramo znati kod nje.

Ako ju očuvamo da je ostane zdrava i zelene boje listova, onda ćemo napraviti to da ćemo ju kada uđe u fazu mirovanja vrlo rijetko zalijevat. Naravno, kad se taj supstrat osuši da ćemo ju malo zaliti, ali ne ovakvim intenzitetom dok je ona u ovom periodu cvatnje. Nakon toga dolazi prvo orezivanje, ako je ona narasla možemo raditi tamo krajem ožujka, početkom travnja, jer njen rast ponovno počinje u svibnju.

Već u svibnju ju možemo početi malo intenzivnije zalijevati, možemo ju početi prihranjivati i ono što je idealno da ju stavimo van, da dobije zračnu vlagu, ono što njima najvažnije i da ju stavimo u dio gdje nije direktno izložena suncu. Nakon toga, možemo ju i presaditi, znači zamijeniti taj supstrat u kojem je bila, znači, sve to možemo tada napraviti.”

Iako voli sunce, ponekad ju od svjetla treba dobro sakriti

“Ona vam je biljka kratkog dana, moramo ju početi u rujnu zamračivati, ona deset do 12 sati mora biti u mraku. Recimo, od 7 navečer do 7 ujutro znači kartonsku kutiju stavite preko nje, ili nešto što je skroz zatamnjeno, čak i žarulje ili lampe isto tako smetaju.

Već u rujnu moramo počet radit da bi u studenom dobili te crvene braktee, pricvjetne listove. Jer zapravo, njen sam cvijet kod Euforbije nije ta njena ljepota, nego su ljepota ti pricvjetni listovi koji se nalaze oko cvijeta to su te crvene braktee. “, zaključila je.

Ako su novi listovi Božićne zvijezde žuti i opadaju, to znači da joj je korijen previše mokar, odnosno previše zalijevate. U nedostatku vode, listovi će se objesiti. Dajte joj dovoljno mraka i sunca, a ona će i iduće godine krasiti vaš dom

Nastavite čitati

Sobno bilje

10 sobnih biljaka koje najbolje uspijevaju zimi

Neke od ovih biljaka ne samo da preživljavaju, već i cvjetaju tijekom zimskih mjeseci

sobne biljke zimi

Za razliku od mnogih biljaka na otvorenom, ljepota sobnih biljaka je u tome što mogu preživjeti u zatvorenom prostoru tijekom cijele godine. Međutim, kada temperature padnu i dani postanu kraći, neke sobne biljke počinju izgledati lošije. Grijanje u domu znači manje vlage, što može biti stresno za mnoge tropske biljke koje trebaju vlažnu sredinu.

Kako bi vaše biljke izgledale lijepo tijekom cijele sezone, dijelimo popis sobnih biljaka koje najbolje uspijevaju zimi.

1. Božićni kaktus

Božićni kaktus stekao je popularnost zbog svoje raskošne cvatnje tijekom zimskih mjeseci, što ga čini idealnim za blagdansko ukrašavanje domova.

Božićni kaktus je nezahtjevna sobna biljka, što ga čini pogodnim za širok krug ljubitelja biljaka. Njegova jednostavna njega i dugovječnost omogućuju da postane trajni dio kućnog zelenila, često se prenoseći s generacije na generaciju. Sve ove karakteristike doprinijele su njegovoj popularnosti kao omiljene zimske cvjetnice.

Božićni kaktus: Kako brinuti o cvijetu koji može trajati desetljećima?

2. Drvo žada (Crassula ovata)

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao drvo žada i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulent nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru.

Ova biljka odlićno podnosi sušu, pa tako i radijatore u domu, što ju stavlja na popis sobnih biljaka koje uspijevaju zimi. Drvo žada, kao i božićni kaktus, može živjeti desetljećima ako se za njega pravilno brine.

3 načina kako možete razmnožiti drvo žada

3. Zeleni ljiljan (biljka pauk)

Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.

Lako je vidjeti zašto: biljke pauka tolerantne su na širok raspon uvjeta uzgoja, praktički su neuništive i daju mnoštvo izdanaka koji se mogu koristiti za razmnožavanje novih biljaka.

Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

4. Sanseveria

Sansevieria, poznata i kao mačja trava ili zmijska biljka, svojom jednostavnošću održavanja i iznimnom otpornošću osvaja srca ljubitelja biljaka diljem svijeta.
„Sansevieria je biljka koja (također) pročišćava zrak, upija ksilen, toluen i formaldehid iz zraka. Specifična je po tome što samo noću otvara pući tako da proizvodi veliku količinu kisika pa ju je preporuka staviti u spavaću sobu“, objašnjava nam magistra fitomedicine Marijana Tomić.

5. Zamija

Zamija (Zamioculcas zamiifolia) je često na popisu sobnih biljaka koje uspijevaju zimi zbog svoje izdržljivosti i sposobnosti prilagodbe na uvjete niske svjetlosti i suhog zraka, koji su česti u grijanim prostorima tijekom zime.

Zamija može rasti i u uvjetima slabog osvjetljenja, što je idealno za zimske mjesece kada je prirodnog svjetla manje.

zamija
Zamija: Elegantna biljka koja ne traži puno pažnje i uspijeva svima

6. Zlatni puzavac

Također su poznati kao đavolji bršljan ili vražja loza jer ih je gotovo nemoguće ubiti i ostaju zelene čak i kada se drže u najtamnijim sjenama.

Mogu se uzgajati reznicama (dijelovima biljke koji se koriste za razmnožavanje) i izuzetno su popularne u uredima, a sigurno ćete primijetiti nekoliko njih sljedeći put kada posjetite trgovački centar. Poznato je i da su odlične u smanjenju unutarnjih zagađivača poput formaldehida, benzena i ksilena.

Međutim, poznato je da su štetne za mačke i pse zbog prisutnosti netopivih rafida, pa preporučujemo dodatno istraživanje prije kupnje. Ili, ako imate kućne ljubimce, svakako se pobrinite da ovu biljku držite izvan njihovog dosega.

7. Zračne biljke

Tillandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu. 

Tillandsije se ne sade, a mogu se izložiti bilo gdje. To mogu biti neki ukrasni stalci, ali može recimo biti i neki zanimljiv komad drveta, kamen koji ste našli u prirodi na koji ćete ih objesiti i zakačiti.

Zračne biljke senzacija su u svakom interijeru

8. Monstera

Monstera prirodno raste u sjeni u tropskim šumama, pa se može prilagoditi uvjetima slabijeg osvjetljenja tijekom zime. Iako preferira svijetla, indirektna svjetla, preživjet će i u sobama s manje svjetla.

Iako preferira vlažnu klimu, Monstera se može prilagoditi suhom zraku u grijanim prostorima. Redovito orošavanje ili postavljanje blizu ovlaživača zraka može pomoći u očuvanju njezinog zdravlja.

9. Fikus gumijevac

Fikus gumijevac (Ficus elastica) je sobna biljka koja dobro uspijeva zimi zbog svoje otpornosti i prilagodljivosti.

Tijekom zime, zrak u grijanim prostorima može biti suh, ali gumijevac je prilagođen takvim uvjetima. Njegovi debeli, voštani listovi pomažu zadržati vlagu, čineći ga otpornim na sušu.

10. Philodendron tortum

Philodendron tortum nije zahtjevna biljka i može tolerirati povremene greške u njezi, što je korisno za vlasnike koji možda nemaju puno vremena za biljke zimi.

Iako dolazi iz tropskih krajeva, Philodendron tortum može podnijeti nižu vlažnost zraka, što je korisno u grijanim prostorima tijekom zime. Povremeno orošavanje može pomoći da listovi ostanu zdravi.

izvor: Martha Stewart



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice