Lifestyle
Savjeti agronomkinje kako božićnu zvijezdu sačuvati i održavati do idućeg Božića
Iako se božićna zvijezda smatra tradicionalnim ukrasom, u Hrvatskoj se počela koristiti tek sedamdesetih godina prošlog stoljeća
Preci božićne zvijezde dolaze iz Meksika gdje je cijele godine umjerena temperatura pa izrastaju u visoke grmove, a biljke koje imamo kod kuće su posebnim tretmanom smanjenje u lončanice. Slove za biljke koje je teško održavati, no, želite li se ipak okušati, agronomkinja Natalija Vidučić, objasniti će vam kako.
Iako se božićna zvijezda smatra tradicionalnim ukrasom u vrijeme adventa, u Hrvatskoj se počela koristiti tek sedamdesetih godina prošlog stoljeća, nakon što su agronomi kemijskim tretmanom uspjeli smanjiti razmak između listova i uzgojiti lončanicu visine do 40 centimetara koja voli temperaturu između 16 i 18 stupnjeva celzijusa.
Božićna zvijezda ne voli toplinu
“Trebali bi ju držati dalje od izvora topline kojih imamo u stanu zato što će se brže isušivati i bit će problem u njenom rastu. Ono što je bitno da ako je ipak blizu izvoru topline da će se morati češće zalijevati. Naravno, ne smijemo ući u mrak jer ona ipak treba svjetlost za te pricvjetne listove koji su crvene boje. Tako da ju ne smijemo vući u totalni mrak u stanu, da bi ju zaštitili od pretjeranog isušivanja. “, ističe sugovornica.
Božićnu zvijezdu treba zaliti kad se supstrat u kojem se nalazi osuši i svakako pripazite da na podlošku ne ostane vode.
Želite li je sačuvati za idući Božić, Natalija ima nekoliko savjeta
“Ono što je bitno znati da je stabljika zeljasta, šuplja je i vrlo je osjetljiva na višak vlage u supstratu i to je prvo i osnovno što moramo znati kod nje.
Ako ju očuvamo da je ostane zdrava i zelene boje listova, onda ćemo napraviti to da ćemo ju kada uđe u fazu mirovanja vrlo rijetko zalijevat. Naravno, kad se taj supstrat osuši da ćemo ju malo zaliti, ali ne ovakvim intenzitetom dok je ona u ovom periodu cvatnje. Nakon toga dolazi prvo orezivanje, ako je ona narasla možemo raditi tamo krajem ožujka, početkom travnja, jer njen rast ponovno počinje u svibnju.
Već u svibnju ju možemo početi malo intenzivnije zalijevati, možemo ju početi prihranjivati i ono što je idealno da ju stavimo van, da dobije zračnu vlagu, ono što njima najvažnije i da ju stavimo u dio gdje nije direktno izložena suncu. Nakon toga, možemo ju i presaditi, znači zamijeniti taj supstrat u kojem je bila, znači, sve to možemo tada napraviti.”
Iako voli sunce, ponekad ju od svjetla treba dobro sakriti
“Ona vam je biljka kratkog dana, moramo ju početi u rujnu zamračivati, ona deset do 12 sati mora biti u mraku. Recimo, od 7 navečer do 7 ujutro znači kartonsku kutiju stavite preko nje, ili nešto što je skroz zatamnjeno, čak i žarulje ili lampe isto tako smetaju.
Već u rujnu moramo počet radit da bi u studenom dobili te crvene braktee, pricvjetne listove. Jer zapravo, njen sam cvijet kod Euforbije nije ta njena ljepota, nego su ljepota ti pricvjetni listovi koji se nalaze oko cvijeta to su te crvene braktee. “, zaključila je.
Ako su novi listovi Božićne zvijezde žuti i opadaju, to znači da joj je korijen previše mokar, odnosno previše zalijevate. U nedostatku vode, listovi će se objesiti. Dajte joj dovoljno mraka i sunca, a ona će i iduće godine krasiti vaš dom
Dekoracije i detalji
Evo kako odabrati odgovarajuće čaše za vino i šampanjac te servis za novogodišnju večeru
Savjeti koji su dobrodošli!
Čekate li novu 2025. godinu kod kuće, to će sigurno biti u najboljem društvu. Za dobru atmosferu potrebna nam je dobra glazba, mrvica nostalgije, prisjećanje svih onih lijepih trenutaka iz godine na izmaku te nezaobilazni hrana i piće. A danas ćemo izabrati sve što nam je potrebno za njihovo posluživanje prema savjetima Martine Pikl, prodajne savjetnice Lesnine.
Martina, molim te, pomogni mi izabrati čaše za vino, čaše za šampanjac i jedan lijepi servis za moju novogodišnju večeru.
Može, evo možemo krenuti od čaša, ovdje imamo u ponudi nešto malo drugačije, nešto inovativno, jedan set od Villeroy and Boch, to je iz linije Manufacure Rock, kristal staklo tako da je izuzetno kvalitetno, set vam je od 4, imate čaše za pjenušac, čaše za bijelo, čaše za crno vino. Ali isto tako i čašice za rakiju, vodu, viski, što god.
Ovo je fenomenalna kombinacija, mrvicu je drugačija od običnih čaša, a uz njih možemo kombinirati i servis
Iz iste linije imamo tako i liniju tanjura u bijeloj, u ciglenoj boji i u crnoj. To je Manufacture linija, kombinacija je kamena škriljevca i porculana. E sad, tu imamo dosta širok izbor kombinacija, ovisno šta ćete posluživati, evo ovako od jednog plitkog tanjura, dubokog, imate tanjure za tjesteninu, gurmanske tanjure, znači dosta širok ovako izbor. Ovisno šta vam se sviđa.
Malo posebniji tanjuri, ali ih svejedno možemo koristiti za svaki dan?
Posebno se ističe ova linija koja je nešto malo svečanija. Ovo su neke karakteristične boje koje definitivno možete tokom cijele godine koristiti. Iznimno dobra kvaliteta, dodatak kamena samu strukturu tanjura dodatno učvršćuje. Ne ostaju vam od noževa tragovi, normalno koristite perilicu, iznimno dobra kvaliteta.
Baš sam te to htjela pitati, kako zapravo održavati takav servis koji zaista izgleda posebno?
Potpuno isto kao i normalan tanjur od porculana. Mislim dosta su ljudi uvijek skeptični zbog ove grublje teksture, da će ostati trgovi, recimo od rajčica ili nečeg tako možda intenzivnijeg, ali pranjem u perilici je on kao nov, svaki put.
Moja obitelj jako voli kavu i kavu pijemo u apsolutno svako doba dana, pa vidim da zapravo uz Manufacture Rock možemo imati i iste takve šalice…
Možete, s tim da u principu njihova linija prvenstveno donosi šalice koje su od borosilikatnog duplog stakla, veće i manje. Ovo je jedan od noviteta, ova veličina, isto tako postoji u crnoj i u bijeloj, ali prvenstveno su vam šalice iz te linije ovakve. Fenomenalne šalice. Tanjurići su sa duplim dnom tako da što god stavite neće vas peći.
Uglavnom, jedino tanjuriće sad iz te linije imate jednim dijelom u boji cigle ili bijeli i crni. Evo, to je po želji kako god kome odgovara. Čaše osim što postoje u crnoj boji, postoji i varijanta u bijeloj. Isto tako i za pjenušac, bijelo, crno vino, viski, male za rakijicu i za vodu.
Ja ću se onda odlučiti za crnu varijantu čaša za vino, čaše za šampanjac i ipak mi se nekako najviše sviđaju ti crni tanjuri u kombinaciji sa ovim bakrenim za novu godinu. Najbolja varijanta koja postoji.
Lifestyle
5 najboljih božićnih filmova uz koje se možete opustiti i uživati uz obitelj i prijatelje
Ovim klasicima uvijek se rado vraćamo
Božićno vrijeme nas prirodno stavlja u raspoloženje za udobno smještanje pred TV, dok snijeg lagano pada vani, a kamin pucketa i stvara ugodnu atmosferu. U zraku je miris kuhanog vina, a obitelj se okuplja kako bi uživala u zajedničkom vremenu. Ovakvi trenuci pozivaju na opuštanje i uživanje u filmovima koji nas podsjećaju na čaroliju blagdana.
1. Sam u kući
“Sam u kući” (Home Alone) nije samo film – to je nezaobilazan dio božićne tradicije, a onda i Sam u kući 2, Sam u kući 3…
Otkad je 1990. godine osvojio srca gledatelja diljem svijeta, postao je simbol blagdanskog raspoloženja i obiteljskog zajedništva. Sam u kući je jedna od najslavnijih obiteljskih komedija svih vremena i s pravom se smatra božićnim klasikom.
2. Umri muški
Kad pomislimo na božićne filmove, obično nam padaju na pamet tople obiteljske priče, pahulje snijega i zvončići u pozadini. Ali što ako Božić začinimo s malo akcije? Tu dolazi “Die Hard”, klasik iz 1988. godine, koji se s vremenom etablirao kao neslužbeni muški božićni film.
3.Kako je Grinch ukrao Božić (iz 1966!)
Zaboravite na verziju s hiperaktivnim Jimom Carreyjem ili čak adaptaciju iz 2018. s Benedictom Cumberbatchom. Animirana televizijska verzija Chucka Jonesa temelji se na klasičnoj priči Dr. Seussa i upravo je ona koju trebate gledati (iznova i iznova).
4. Vilenjak
Postoji nešto magično u filmu Vilenjak što nas iz godine u godinu privlači da ga ponovno gledamo tijekom božićne sezone. Ova komedija iz 2003. godine, koju je režirao Jon Favreau, a u kojoj glavnu ulogu tumači Will Ferrell, zaslužila je svoje mjesto kao moderni božićni klasik. Evo zašto ima posebno mjesto u našim srcima. Film slavi pravo značenje Božića: širenje ljubaznosti, povezivanje s voljenima i vjerovanje u čaroliju blagdanskog razdoblja. Buddyjeva misija da spasi Božić vraćanjem blagdanskog duha odjekuje među gledateljima svih generacija.
5. Zapravo ljubav
I za kraj, jedna romantična komedija. Jedna od najboljih romantičnih božićnih komedija koju definitivno vrijedi preporučiti je “Zapravo ljubav” (Love Actually, 2003). Ovaj film, redatelja Richarda Curtisa, ima sve što čini božićnu romantičnu komediju nezaboravnom – šarm, humor, ljubavne priče i božićnu atmosferu.
Film prati nekoliko isprepletenih priča o ljubavi i odnosima, smještenih u božićno vrijeme, s bogatim ansamblom glumaca poput Huguesa Granta, Keire Knightley, Colina Firtha, Liama Neesona i mnogih drugih. Kroz različite likove i njihove izazove u ljubavi, film prikazuje kako ljubav dolazi u svim oblicima, bilo da se radi o prijateljstvu, obitelji ili romantičnim vezama.