Povežimo se

Vrt

Vježbanje na otvorenom: Trenerica otkriva kako vrt pretvoriti u prostor za aktivnosti

Dobro uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima

Uređenje vrta za vježbanje može transformirati vašu vanjsku oazu u funkcionalan i inspirativan prostor za tjelesnu aktivnost. Priprema prostora nije samo stvar estetike, već i praktičnosti.

Pristojno uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima. Može biti i motivacija – kad taj svoj vrt lijepo sredite i pripremite za vježbanje, šteta bi bila ne iskoristiti luksuz koji ste si omogućili za dobar trening.

Odabir pravog mjesta

Procjena prostora: Prvi korak u pripremi vrta za trening je procjena dostupnog prostora. Pogledajte svoj vrt i odredite koje područje je najpogodnije za vježbanje. Idealno bi bilo da to bude ravna i prostrana površina, no čak i manji vrtovi mogu biti prilagođeni za vježbanje.

Ako imate ograničen prostor, razmislite o tome kako ga maksimalno iskoristiti. Na primjer, vježbe poput sklekova, čučnjeva ili planka ne zahtijevaju puno prostora, dok bi za trčanje ili sprintove trebali osigurati duži prostor, primjerice stazu uz rub vrta.

Površina tla: Površina na kojoj ćete vježbati vrlo je važna. Trava je prirodan i ugodan izbor jer pruža mekšu podlogu koja smanjuje pritisak na zglobove, posebno kod skakanja ili trčanja. No, trava može biti skliska kada je mokra, stoga je važno redovito održavati travnjak. Ako nemate travnatu površinu, ili ako želite dodatno osiguranje, možete razmisliti o postavljanju gumene podloge ili vanjskih prostirki koje će omogućiti sigurno i udobno vježbanje.

Osiguranje privatnosti

Ograde i živice: Privatnost je jedan od ključnih elemenata ugodnog vježbanja na otvorenom. Ako je vaš vrt izložen pogledima susjeda ili prolaznika, razmislite o postavljanju ograde ili živice. Drvene ograde ili paneli mogu biti estetski ugodni, a ujedno pružaju dobru zaštitu od pogleda. Ako preferirate prirodniji izgled, živica je odličan izbor. Biljke poput tuje ili bambusa brzo rastu i stvaraju gusti zeleni zid koji će vas odvojiti od okoline.

Visoke biljke i pergole: Osim živice, možete koristiti i visoke biljke ili pergole kao prirodne barijere. Pergole možete prekriti penjačicama poput loze ili ruža, što će stvoriti dodatnu hladovinu i ugodan ambijent za vježbanje. Postavljanjem biljaka u velikim teglama također možete stvoriti fleksibilne barijere koje možete premještati prema potrebi.

engleski-vrt-pergola-staza-domnakvadrat

Osvjetljenje i sjena

Prirodna svjetlost: Trening na otvorenom pruža prednosti poput sunčeve svjetlosti koja je važna za sintezu vitamina D. Međutim, pretjerano izlaganje suncu, posebno tijekom ljetnih mjeseci, može biti štetno. Stoga je važno osigurati ravnotežu između izlaganja suncu i zaštite od prejakih zraka. Prostor u kojem planirate vježbati trebao bi imati prirodnu sjenu, bilo od drveća ili pergola. Ako u vrtu nemate dovoljno prirodne sjene, možete postaviti suncobrane, tende ili platna koja će vam pružiti zaštitu tijekom vrućih dana.

Umjetno osvjetljenje: Ako planirate vježbati rano ujutro ili navečer, trebat će vam adekvatno umjetno osvjetljenje. Postavljanje vanjskih svjetiljki na strateškim mjestima, poput rubova staze ili blizu vježbovnih zona, omogućit će vam sigurno kretanje i spriječiti nesreće. LED svjetiljke su energetski učinkovite i mogu se postaviti na solarni pogon, što je ekološki prihvatljivo rješenje.

Dodavanje opreme

Osnovna oprema za trening: Kada ste uredili osnovni prostor, možete razmisliti o dodavanju osnovne opreme za vježbanje. Vrt može biti opremljen jednostavnim rekvizitima koji ne zauzimaju puno prostora, ali značajno obogaćuju vaš trening. Primjerice, klupa za vježbanje može se koristiti za izvođenje različitih vježbi poput dipsa, sklekova ili za sjedenje i odmor. Šipka za zgibove može se postaviti između dva stabla ili na posebno izrađenom postolju.

Elastične trake i utezi: Elastične trake su izuzetno svestran rekvizit koji možete pričvrstiti na stabla, ograde ili pergole i koristiti za razne vježbe otpora. Slobodni utezi poput bučica ili girja također su izvrsni za vanjski trening. Ako nemate mjesta za skladištenje opreme u vrtu, razmislite o tome da napravite mali vanjski ormarić ili sanduk u koji ćete spremiti opremu kada je ne koristite.

Vanjska teretana: Ako imate više prostora i želite ozbiljnije pristupiti vježbanju, možete razmisliti o postavljanju mini vanjske teretane. To može uključivati jednostavne strukture poput monkey bars-a, konopa za penjanje ili male zidove za penjanje. Vanjske teretane postaju sve popularnije jer omogućuju kompleksne treninge s elementima crossfita ili funkcionalnog treninga.

Zelenilo i prirodni elementi

Biljke i cvijeće: Uključivanje prirodnih elemenata u prostor za vježbanje može stvoriti ugodan ambijent koji će vas motivirati na redovito vježbanje. Biljke poput lavande, ružmarina ili mente ne samo da su estetski privlačne, već i šire ugodan miris koji može pozitivno utjecati na vaše raspoloženje tijekom treninga. Cvjetne gredice ili ukrasni grmovi mogu poslužiti kao prirodna granica između različitih vježbovnih zona u vrtu.

Prirodne staze: Ako imate veći vrt, možete kreirati prirodne staze za trčanje ili hodanje. Staze mogu biti izrađene od šljunka, drvenih dasaka ili kamenja. Takve staze ne samo da olakšavaju kretanje, već mogu poslužiti i kao dio treninga. Na primjer, možete postaviti označene točke duž staze na kojima ćete izvoditi određene vježbe poput skokova, čučnjeva ili sprintova.

Ovi vrtlarski radovi u kolovozu važna su priprema vrta za jesen

Kamenje i drveni elementi: Prirodni elementi poput velikih kamenja ili drvenih trupaca mogu poslužiti kao dodatni rekviziti za vježbanje. Na primjer, možete koristiti kamenje za izvođenje vježbi poput sklekova na povišenju ili ih postaviti kao prepreke za preskakanje. Drveni trupci mogu poslužiti kao balansne grede ili za izvođenje vježbi snage poput dizanja trupaca.

Organizacija prostora

Podjela na zone: Kako biste osigurali funkcionalnost vrta za trening, možete razmisliti o podjeli prostora na različite zone. Na primjer, možete imati zonu za kardio aktivnosti (trčanje, preskakanje užeta), zonu za vježbe snage (sklekovi, čučnjevi, utezi) i zonu za istezanje ili jogu. Ovakva organizacija omogućava vam da lakše pratite svoj trening plan i održavate red u prostoru.

Estetska uređenja: Estetika prostora također igra važnu ulogu u motivaciji za vježbanje. Uređen vrt s pažljivo odabranim biljkama, stazama i osvjetljenjem ne samo da će vam pružiti funkcionalan prostor za vježbanje, već će vas i inspirirati da više vremena provodite na otvorenom. Razmislite o dodavanju dekorativnih elemenata poput fontana, kamenjara ili skulptura koje će dodatno uljepšati vaš prostor.

Održavanje prostora

Redovito održavanje: Da bi vaš vrt za vježbanje bio siguran i ugodan, važno je redovito održavanje. To uključuje košnju trave, obrezivanje biljaka, čišćenje staza i redovito provjeravanje opreme. Prostirke i gumene podloge treba redovito prati i provjeravati njihovu ispravnost kako biste izbjegli ozljede.

Prilagođavanje sezoni: Vrt je dinamičan prostor koji se mijenja s godišnjim dobima. Ljeti ćete možda trebati više sjene, dok zimi treba osigurati da površine nisu skliske od vlage ili snijega. Razmislite o sezonskim prilagodbama, poput postavljanja privremenih skloništa ili grijanja za hladnije mjesece, kako biste prostor mogli koristiti tijekom cijele godine.

Vježbe koje možete raditi u vrtu

Jednom kada ste uredili svoj vrt za vježbanje, vrijeme je da osmislite trening koji će vam omogućiti postizanje željenih ciljeva. Evo nekoliko vježbi koje su idealne za izvođenje u vlastitom vrtu.

Uredite mali kutak za opuštanje i odmor u svom domu

Trčanje i sprintovi

Ako imate dovoljno prostora, trčanje u vrtu je izvrstan način za poboljšanje kardio kondicije. Možete kombinirati lagano trčanje s intervalima sprinta kako biste pojačali intenzitet treninga. Također, trčanje po travi dodatno aktivira mišiće nogu jer zahtijeva veću stabilnost.

Čučnjevi
Čučnjevi su jedna od najvažnijih vježbi za jačanje donjeg dijela tijela. Možete ih izvoditi bilo gdje u vrtu. Za dodatni izazov, probajte izvođenje iskoraka ili skok-čučnjeva, koji će dodatno aktivirati mišiće i podići puls.

Sklekovi
Sklekovi su klasična vježba za jačanje mišića prsa, ramena i tricepsa. Možete ih raditi na ravnoj površini ili s rukama podignutim na klupi, što će smanjiti intenzitet vježbe i olakšati početnicima.

Iskoraci
Iskoraci su sjajna vježba za jačanje kvadricepsa, stražnje lože i gluteusa. Prostor u vrtu omogućuje izvođenje dinamičnih iskoraka, pri čemu ćete svakim korakom napredovati prema naprijed. Možete dodati i skok između iskoraka za veći intenzitet.

Plank
Plank je izdržajna vježba koja aktivira cijeli trup, poboljšava stabilnost i jača core mišiće. Izvodite plank na travi ili prostirci, a možete isprobati različite varijacije poput bočnog planka ili plank s podizanjem nogu.

Burpees
Burpees su kombinirana vježba koja uključuje sklek, čučanj i skok, što ih čini izuzetno zahtjevnim, ali i učinkovitim. Ova vježba poboljšava izdržljivost i sagorijeva mnogo kalorija, a može se lako prilagoditi različitim razinama kondicije.

Penjanje na klupu
Ako u vrtu imate klupu ili neki drugi povišeni objekt, možete izvoditi vježbu penjanja na klupu. Ova vježba jača noge i stražnjicu, a može se izvoditi i kao eksplozivna vježba skakanjem na klupu.

Skakanje preko užeta
Preskakanje užeta je jednostavna, ali vrlo učinkovita kardio vježba koja poboljšava koordinaciju i izdržljivost. U vrtu možete bez problema pronaći dovoljno prostora za ovu aktivnost.

Vježbe s otporom
Ako imate elastične trake, možete ih koristiti za različite vježbe otpora koje jačaju mišiće cijelog tijela. Na primjer, trake možete pričvrstiti za stablo ili ogradu i izvoditi vježbe za ruke, leđa ili noge.

Yoga i istezanje
Vrt je idealno mjesto za opuštajuće vježbe poput yoge ili istezanja. Ranojutarnja yoga u vrtu, dok se priroda budi, može biti nevjerojatno iskustvo koje će vam pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju fleksibilnosti.

Učinkovito vježbanje u vrtu

Da biste maksimalno iskoristili vježbanje u vrtu, obratite pažnju na nekoliko ključnih savjeta:

Planiranje treninga: Prije nego što počnete vježbati, osmislite plan treninga. Odredite koje ćete vježbe raditi i koliko će trajati svaki set. To će vam pomoći da ostanete fokusirani i učinkovitiji.

Hidratacija: Vježbanje na otvorenom, posebno tijekom toplijih mjeseci, može dovesti do dehidracije. Uvijek imajte sa sobom bocu vode i pijte dovoljno tekućine prije, tijekom i nakon treninga.

Kontinuitet: Vježbajte redovito, ali slušajte svoje tijelo. Ako osjetite bol ili nelagodu, prilagodite intenzitet ili zamijenite vježbu nekom manje zahtjevnom.

Change it up: Kako biste izbjegli monotoniju, redovito mijenjajte vježbe i intenzitet. Na taj način ćete zadržati motivaciju i stalno izazivati svoje tijelo da se prilagođava, postane jače.

Sigurnost: Prije svakog treninga, provjerite podlogu kako biste bili sigurni da nema nečega što bi moglo uzrokovati ozljede. Nemojte zaboraviti obratiti pažnju na vrijeme – izbjegavajte vježbanje po jakom suncu, visokim temperaturama ili mokroj površini po kojoj bi se mogli poskliznuti.

Zaključak

Vježbanje u vrtu može biti nevjerojatno korisno i motivirajuće iskustvo. Bez obzira na to jeste li početnik ili iskusni vježbač, vlastiti vrt može postati vaša osobna teretana na otvorenom. Kroz jednostavne prilagodbe prostora i raznovrsne vježbe koje uključuju kardio, snagu i fleksibilnost, možete postići izvrsne rezultate. Uživajte u prirodi, održavajte svoje tijelo zdravim i koristite vrt kao inspiraciju

Autor: dipl.oec. Valentina Sumpor – vlasnica i voditeljica centra SanaGravida za savjetovanje i vježbanje žena

Vrt

Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima

Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za savršen travnjak

travnjak al-ko

Travnjak je srce svakog vrta i okućnice – prostor gdje se opuštamo, igramo i uživamo u prirodi. Bilo da služi kao zelena oaza mira ili mjesto za druženje s obitelji i prijateljima, njegov izgled i zdravlje uvelike ovise o pravilnoj njezi. Redovito košenje, zalijevanje i prozračivanje tla ključni su za njegovu ljepotu tijekom cijele godine.

U nastavku donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da vaša travnata površina ostane gusta, zdrava i savršeno uređena.  

Kako brzo raste travnjak?

Brzina rasta trave ovisi o mnogim čimbenicima, a pravilan odabir vremena sjetve ključan je za uspješan travnjak. Najbolje vrijeme za sijanje je u proljeće (ožujka – svibanj) ili u ranu jesen (rujan – listopad), kada su temperature optimalne za klijanje ali svakako obratite pozornost na upute koje se nalaze na ambalaži proizvođača sjemena.

Nakon sjetve, sjeme obično proklija unutar 7 do 14 dana, ovisno o vrsti trave i uvjetima. Potpuno formiran travnjak zahtijeva nekoliko tjedana, uz redovito zalijevanje i zaštitu od prejakog gaženja. Prva košnja preporučuje se kada trava naraste na oko 7 d 10 cm, što se obično događa otprilike 4 tjedna nakon sjetve.

Na rast trave utječu vrsta trave, kvaliteta tla, vremenske prilike i njega. Plodno i dobro drenirano tlo omogućuje brži razvoj, dok su toplina, vlaga i sunčeva svjetlost ključni za zdrav rast. Redovito zalijevanje, prihrana i prozračivanje tla osiguravaju optimalne uvjete za razvoj gustog travnjaka.  

Priprema tla za sadnju trave

Kvalitetna priprema tla ključna je za zdrav travnjak. Prvi korak je prorahljivanje tla kako bi se poboljšala prozračnost i omogućio lakši rast korijena. Potrebno je ukloniti kamenčiće, korov i ostatke biljaka, a zatim površinu izravnati grabljama i valjkom kako bi se spriječilo nakupljanje vode u udubinama.

Nakon sjetve preporučuje se lagano proći površinu valjkom kako bi se sjeme utisnulo u tlo i zaštitilo od ispiranja kišom ili vjetrom.  

Kako pripremiti tlo za uspješnu sadnju? Ključni savjeti za plodno tlo

Što je važno za zdrav i bujan travnjak?

Kako bi travnjak bio gust, zelen i otporan na vanjske uvjete, ključno je osigurati pravilne uvjete rasta i redovitu njegu. Kvalitetno tlo, umjerena vlaga i dovoljno sunčeve svjetlosti osnova su za pravilan razvoj.

Prozračivanje tla sprječava njegovo zbijanje i omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari, dok dosijavanje osigurava gustoću travnjaka. Zalijevanje je najbolje obavljati ujutro ili navečer kako bi se smanjio gubitak vode.

Gnojidba u proljeće i jesen potiče rast, a redovito košenje održava travnjak urednim i sprječava razvoj korova. Idealna visina trave je 4 do 5 cm, dok se ljeti preporučuje nešto duža trava radi zadržavanja vlage.

Kako obnoviti oštećeni travnjak?

Svi travnjaci s vremenom mogu razviti prorijeđene ili oštećene dijelove. Da biste ih popravili, potrebno je ukloniti osušene vlati trave, izravnati tlo i posijati novo sjeme kada su uvjeti za klijanje najpovoljniji.

Košenje trave: koliko često i kako?

Košnja trave trebala bi biti redovita, ovisno o sezoni. Idealna visina trave prije košnje je 6 do 8 cm, a preporučuje se skraćivanje za trećinu visine. U proljeće i ljeto trava raste brže, pa je potrebno češće košenje, dok je u jesen i zimu rjeđe. Košnja se uvijek obavlja kada je trava suha kako bi se spriječila oštećenja i začepljenje kosilice.

travnjak

Vrste kosilica na tržištu

Izbor kosilice ovisi o veličini travnjaka i načinu održavanja.

Obične kosilice koriste se za manje i veće površine – električne i akumulatorske prikladne su za manje travnjake, dok su motorne idealne za veće terene.

Traktorske kosilice su odličan izbor za velike površine jer omogućuju brzo i učinkovito košenje. Robotske kosilice rade samostalno i štede vrijeme, dok su trimeri korisni za precizno šišanje rubova i teško dostupnih mjesta. Strižne kosilice koriste se za specifične zadatke na neravnim terenima.

Pametne kosilice; rješenje za sve probleme oko travnjaka

Održavanje zdravog i lijepog travnjaka zahtijeva pravilnu njegu, od pripreme tla i sjetve do redovitog zalijevanja, gnojidbe i košnje. Pravilnim odabirom opreme i metodama njege, travnjak može ostati gust, zelen i otporan na vremenske uvjete. Bez obzira na veličinu površine, redovita briga osigurava dugotrajan i uredan izgleda, pretvarajući vaš vrt u savršen prostor za opuštanje i uživanje u prirodi.

Izvor: www.rasendoktor.at; www.eurogarden.eu; www.compo.hr

Nastavite čitati

Sobno bilje

Sobne biljke koje čiste zrak i upijaju vlagu – prirodna rješenja za zdraviji dom

U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje

sobne biljke koje čiste zrak

Ako živite u gradskom stanu, posebno u Zagrebu gdje je kvaliteta zraka često loša, vjerojatno ste osjetili posljedice – suhi zrak, zagušljivost, pa čak i pojava plijesni.

Umjesto skupih uređaja za pročišćavanje, rješenje se možda već krije u zelenilu koje uljepšava vaš prostor. Naime, sobne biljke koje čiste zrak i upijaju višak vlage postaju sve popularniji saveznik zdravog stanovanja.

Ove biljke ne samo da uklanjaju toksine iz zraka, već istovremeno reguliraju vlažnost u prostoru – čime smanjuju rizik od alergija, suhih sinusa i pojave plijesni na zidovima.

Sobne biljke koje čiste zrak

Spatifilum i bršljan – sobne biljke koje čiste zrak i sprječavaju razvoj plijesni

Jedan od najjačih prirodnih pročišćivača zraka je Spatifilum, poznat i kao mirni ljiljan.

Osim što neutralizira štetne tvari poput formaldehida, benzena i amonijaka, odlično uspijeva u vlažnim prostorima poput kupaonica. Na taj način pomaže i u borbi protiv plijesni.

Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?

Bršljan (Hedera helix) također se ističe kao biljka koja pročišćava zrak i smanjuje vlagu. Posebno je učinkovit u zatvorenim prostorima s lošijom ventilacijom jer filtrira toksine i zadržava čestice plijesni iz zraka.

Sobne biljke koje čiste zrak i štite vaš imunitet

Među najotpornijim biljkama koje čiste zrak ističe se Sanseveria, poznata i kao svekrvin jezik.
Poznata i kao mačja trava ili zmijska biljka, svojom jednostavnošću održavanja i iznimnom otpornošću osvaja srca ljubitelja biljaka diljem svijeta.

Ova egzotična biljka, koja potječe iz Afrike i Azije, postala je popularan dodatak mnogim domovima zbog svog elegantnog izgleda i brojnih prednosti za unutarnji okoliš. Ova biljka pretvara ugljikov dioksid u kisik tijekom noći, čineći je idealnim izborom za spavaće sobe. Sanseveria ne zahtijeva puno njege, a dokazano filtrira toksične spojeve koji se ispuštaju iz namještaja, boja i sredstava za čišćenje.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

Ne smijemo zaboraviti ni Agleonemu – biljku koja uspijeva i pri slabom osvjetljenju, a ima snažnu sposobnost filtriranja zraka. Njezin veliki plus je to što podnosi uvjete prosječnog gradskog stana, uz minimalnu brigu.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

Zračne biljke – rješenje za prostore s visokom vlagom

Tillandsia, poznatija kao zračna biljka, ne raste u zemlji, već se hrani vlagom iz zraka. Idealna je za kuhinje, kupaonice i sve prostorije u kojima se zadržava para. Iako ne pročišćava zrak poput većine klasičnih biljaka, izvrsna je za regulaciju vlage i dodaje suvremeni “touch” uređenju interijera.

Prirodni detoks doma: spoj pročišćavanja i regulacije vlage

Birajući sobne biljke koje čiste zrak, ne ulažete samo u estetiku, već i u kvalitetu života. Ove biljke pomažu u uklanjanju štetnih spojeva, poboljšavaju vlažnost zraka, olakšavaju disanje i pozitivno utječu na opće raspoloženje.

Sobne biljke – kako ih pravilno odabrati, njegovati i uklopiti u prostor?

Za optimalan učinak, rasporedite ih u prostorijama gdje boravite najviše – dnevnom boravku, spavaćoj sobi, kuhinji ili kupaonici.

Grandmillennial ili ‘baka chic’: Povratak klasike u interijere

Kombinacija biljaka koje čiste zrak i onih koje upijaju vlagu pružit će vašem domu prirodni balans.

U vremenu kada je čisti zrak postao luksuz, sobne biljke koje čiste zrak pružaju jednostavno, učinkovito i prirodno rješenje. Dodajte ih u svoj dom – jer zeleni kutak ne mora biti samo ukras, već i alat za zdraviji život.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice